Hronika
STRAVA U VISOKOM: Monstrum ubio poznanika, a onda raskomadao njegovo tijelo...
10. Mar. 20250
Značaj Čajangrada je naročito veliki ako se posmatra u odnosu na druge lokalitete srednjeg vijeka na području Visokog, prije svega Starog grada Visoki i lokaliteta Mili u Arnautovićima.
Kultura
27. Dec. 2021 27. Dec. 2021
0
Zavičajni muzej u Visokom u trećoj je fazi istraživanja Čajangrada, novog lokaliteta iz kasnog srednjeg vijeka na području Visokog, koji posljednjih godina u sve većoj mjeri plijeni pažnju stručne i šire javnosti.
Ovo srednjovjekovno naselje, navode stručnjaci, tek treba da osvijetli neka poglavlja u razvoju Visokog i okoline u razdoblju kasnog srednjeg vijeka.
"Čajangrad ima izuzetan arheološki potencijal iako je još u početnim fazama istraživanja. Predstoji još nekoliko godina aktivnog rada i iskopavanja prije nego priča bude zaokružena. Ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da se radi o izuzetno vrijednom lokalitetu", kazao je Feni kustos Zavičajnog muzeja u Visokom Tarik Silajdžić koji vodi istraživanje Čajangrada.
Prva probna arheološka istraživanja na Čajangradu izvedena su 2016. godine, a ovogodišnja sistematska donijela su nešto novo.
"U okviru dvije nove sonde otkrili smo dva nova bedema, ali i dosta pokretnog arheološkog materijala: keramike, metala, oruđa i oružja što je vrijedan doprinos srednjovjekovnoj zbirci našeg muzeja", rekao je Silajdžić.
Pojašnjava da je Čajangrad bio manje utvrđeno naselje čiji tlocrt pokazuje drugačiju sliku u odnosu na obližnji stari grad Visoki. Ističe da se radi o utvrdi izduženog pravougaonog oblika dužine do 50 metara s jednom branič-kulom kružne osnove postavljenoj na jedinoj prilaznoj strani grada.
Oskudni pisani tragovi govore da je Čajangrad prestao da živi 1463. godine, odnosno dolaskom Osmanlija.
"Na osnovu srednjovjekovne izvorne građe znamo da je Čajangrad spaljen i uništen neposredno prije dolaska Osmanlija 1463. godine i to, iznenađujuće, ne od strane osvajača nego domaćeg stanovništva. O tome govore dva dokumenta trogirskog kneza upućena mletačkom duždu sredinom 1463. godine. Velika količina gareži i pepela otkriveni prilikom istraživanja potvrđuju dešavanja navedena u tim dokumentima. Pronađene su željezne strelice koje potvrđuju vojno prisustvo i djelovanje vojske na lokalitetu, a također je pronađeno i nešto oruđa što govori da je unutar utvrde u određenoj mjeri živjelo i civilno stanovništvo", rekao je Silajdžić.
Muzej je u saradnji s Gradskom upravom i Medresom "Osman ef. Redžović", s kojima i radi istraživanja, počeo s planiranjem narednih faza, ali i izradu planova koji imaju za cilj predstaviti turistički potencijal Čajangrada koji je iz godine u godinu sve veći. Bitan dio ovog procesa čini konzervacija otkrivenih ostataka koja mora da prati arheološke radove ukoliko se namjerava uspješno revitalizirati lokalitet i iskoristiti njegov potencijal u punoj mjeri.
Značaj Čajangrada je naročito veliki ako se posmatra u odnosu na druge lokalitete srednjeg vijeka na području Visokog, prije svega Starog grada Visoki i lokaliteta Mili u Arnautovićima.
Vijesti
PLJUŠTE REAKCIJE NA AMERIČKI NAPAD NA IRAN: "Ovo nije ustavno. Ovo je rizik za beskrajni i smrtonosni rat!"
Prije 38 min0
Svijet
DONALD TRUMP UPRAVO OBJAVIO: "Američke snage gađale su tri nuklearna postrojenja u Iranu!"
Prije 1h0
Svijet
PANIKA I HAOS: Veliki broj zahtjeva za napuštanje Izraela srušio web stranicu aviokompanije
Prije 4h0
Društvo
NIJEMCA TOTALNO ŠOKIRALO ONO ŠTO JE ZATEKAO U BOSNI: "Pa to je nedavno bilo moje"
Prije 4h0
Kultura
KAD ZLOČINCI JAŠU: Osnivač i komandant jedinice "Beli orlovi" na čelu Upravnog odbora Narodnog pozorišta
20. Jun. 20250
Kultura
NEKADA SU BILI DIO "VRATA SLAVE": Španski Vrhovni sud naredio Francovoj porodici da vrati romaničke kipove
19. Jun. 20250
Kultura
ODLUKA ĆE BITI DONESENA TOKOM LJETA: Pet renomiranih reditelja na razgovorima za novog Jamesa Bonda
20. Jun. 20250
Kultura
AKADEMIK FRANJO TOPIĆ U SUBOTICI I BEOGRADU: "Dijalog, tolerancija i djelotvorna vjera nisu teorijski pojmovi..."
Prije 17h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.