Ekonomija
JAVAŠLUK U MARKETIMA: Inspektori otkrili brojne prevare kupaca
09. Feb. 20250
Ove godine cijena cigareta ostaje ista.
Ekonomija
01. Jan. 2022 01. Jan. 2022
0
Od danas je, zbog povećane veleprodajne cijene, skuplji plin i za domaćinstva. Već naredni mjesec korisnike plina u Kantonu Sarajevo očekuju računi veći za oko 10 posto, a čak i 30 posto ako Vlada KS-a ne nastavi subvenciju poskupljenja iz novembra prošle godine. Rast cijena nije ništa novo za građane. U godini koja je iza nas poskupjeli su hrana, piće, gorivo, usluge stanovanja, prijevoza.
Poskupljenja koja su zvanično nastupila 1. januara su poskupljenje nafte i naftnih derivata, električne energije, plina i nekretnina. Za razliku od prethodnih godina, ove godine cijena cigareta ostaje ista. Lančani rast cijena u našoj državi itekako je osjetan. To se najviše vidi kada su u pitanju osnovne životne namirnice, a posebno ulje i piletina. Ulje je poskupjelo za 37%, brašno i pekarski proizvodi 12%, a pileće meso za nevjerovatnih 66%. Tako je, naprimjer, u maju kilogram pilećeg filea koštao 6,50 KM, a u septembru 9,70 KM.
Sindikalna potrošačka korpa za novembar iznosila je 2.190 KM. Pitanje je kako se nositi s poskupljenjem cijena dok je prosječna plata u Federaciji BiH 998 KM. Građani kažu da im ne preostaje ništa drugo osim borbe.
A da je ekonomija postala talac politike, slažu se i ekonomski analitičari, prema čijem mišljenju izlaz iz loše ekonomske situacije imaju samo politički akteri.
“Za ekonomsku situacija u BiH, zajedno sa svim političkim dešavanjima u posljednjih šest mjeseci, možemo reći da je jako loša. Politička kriza, možda najveća nakon Dejtona, definitivno je stanje koje nije nimalno stimulativno za mlade ljude, nije stimulativno za direktna strana ulaganja”, ističe Hatidža Jahić, profesorica na Ekonomskom fakultetu UNSA-a.
Koliko je situacija zabrinjavajuća, pokazuje i statistika. Naime, prema analizi Eurostata, agencije za statistiku Evropske unije, BiH je prema kupovnoj moći građana na pretposljednjem mjestu, sa 33% prosjeka Evropske unije. No, rješenja postoje.
“Kratkoročno rješenje podrazumijeva aktiviranje sistema robne rezerve u smislu da ti sistemi - da li u kantonalnim ili entitetskim nivoima - pokušaju da zaštite 20-30 % populacije, one koji su najugroženiji, koji imaju minimalna primanja - penzije, plate ili su, na primjer, nedugoročno zaposleni ili u stanju socijalne potrebe. Dugoročniji tipovi rješenja se odnose na unapređenje poslovne prilike - u smislu rasterečenja određenih nameta, fiskalnih, kako bi se oslobodio prostor privredi da može kompenzirati iste u smislu da ponudi nižu cijenu finalnih proizvoda i usluga”, objašnjava ekonomski analitičar Admir Čavalić.
Ono što je sigurno jeste da uz bolju strategiju možemo prevazići i izazove rasta cijena. Poboljšanje slijedi onda kada krenemo koristiti potencijal koji imamo, robni i ljudski, i prestanemo uvoziti robu koju već posjedujemo.
(federalna.ba)
Ekonomija
JAVAŠLUK U MARKETIMA: Inspektori otkrili brojne prevare kupaca
09. Feb. 20250
Ekonomija
CIJENE LETE U NEBO: Poskupljenjima nikad kraja, ali najgore tek slijedi...
21. Jan. 20250
Ekonomija
KATASTROFA NA POMOLU: Nakon odluke o minimalcu, cijene lete u nebo, najviše je poskupjelo...
18. Jan. 20250
Društvo
KO PREŽIVI PRIČAT ĆE: Šta je sve poskupilo u protekloj godini i šta nas očekuje već od sutra...
31. Dec. 20240
Šareni svijet
ODLAZAK ATLETIČARA KOJI JE 13 PUTA BIO PRVAK SVOJE DRŽAVE: Nastupio na olimpijskim igrama u Seulu i...
Prije 16 min0
Politika
MINISTAR KENAN MAGODA TVRDI: "Neće biti više zaštićenih funkcija u Sarajevu"
Prije 26 min0
Jeste li znali
EFIKASNO I SIGURNO; OVO SU TOP 3 BIZNIS RUTINE: Vrijeme je jedan od najdragocjenijih resursa...
Prije 27 min0
Vijesti
FEDERALNI ZAVOD PIO/MIO: Isplata uvećanih penzija počinje...
Prije 34 min0
Ekonomija
NEOČEKIVANA REAKCIJA: Svećenici iz cijelog svijeta digli glas protiv njemačke investicije u BiH
28. Apr. 20250
Ekonomija
KO ĆE NASLIJEDITI OGROMNO BOGATSTVO ENVERA MORALIĆA: Ovu ženu je najbogatiji Bosanac volio cijeli život, rodila mu 4 djece i odrekla se velike karijere zbog njega
27. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: „Stanje je loše, 900.000 tona uglja smo izvezli u Srbiju...“
29. Apr. 20250
Ekonomija
U VRIJEME OTKAZANIH LETOVA: U pokušaju spašavanja turističke sezone vlast u RS-u poziva građane iz Federacije BiH...
28. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.