Evropa
TRI OSOBE NESTALE: Švicarsku pogodile strašne poplave
22. Jun. 20240
Električari u prosjeku zarađuju gotovo 10.000 KM mjesečno dok software deweloperi za svoj rad u istom periodu dobiju oko 12.000 maraka.
Ekonomija
05. Jan. 2022 05. Jan. 2022
1
Od 1. januara bogata i uređena Švicarska otvorila je svoje tržište rada za hrvatske državljane, što će nažalost utjecati na dodatno iseljavanje ljudi iz regiona, posebno mladih koji se najlakše prilagođavaju novoj sredini, piše u utorak Večernji list.
Prema procjeni demografa Stjepana Šterca, u sljedeće dvije godine u Švicarsku bi se moglo iseliti između 40 i 60.000 hrvatskih državljana.
Inače, u toj zemlji prema podacima švicarskog Saveznog ureda za statistiku iz novembra 2020. živi 28.966 hrvatskih državljana, no kako navodi i Državni ured za Hrvate izvan RH, prema procjeni hrvatskih katoličkih misija, ambasade Republike Hrvatske u Bernu i hrvatske iseljeničke zajednice, smatra se kako Hrvata u Švicarskoj ima oko 80.000.
Veliki broj Hrvata, iseljenih krajem 70-ih, 80-ih i 90-ih prošlog stoljeća, u međuvremenu je dobio švicarsko državljanstvo i postali su Švicarci.
“Švicarska postaje idealan prostor useljavanja jer je riječ o izrazito uređenom društvu i prostoru na kojem već živi dosta naših ljudi. Moje su procjene da će se zbog olakšanog useljavanja Hrvatima u tu zemlju u sljedeće dvije godine iseliti između 40 i 60.000 hrvatskih državljana.
Dodaje se da je, s obzirom na uređenost društva i plaće koje se nude u Švicarskoj, to za Hrvate obećana zemlja.
Kako je „Slobodna Bosna“ ranije izvijestila, švicarsko tržište rada u potrazi je za gotovo 92.000 djelatnika. Najveća potražnja je u građevinskom sektoru, a nedostaje i radnika u zdravstvenom.
Prema podacima švicarskog zavoda za zapošljavanje, traži se i velik broj njegovatelja/ica, a znatna je i potražnja za električarima, software developerima, voditeljima projekata, savjetnicima u prodaji, stolarima, prodavačima, instalaterima sanitarija te referentima.
Što se pak tiče plaće, prema portalu Lohnanalyse, prosječna bruto godišnja plaća njegovatelja iznosi oko 58.427,80 švicarskih franaka što je nešto više od 110.000 maraka godišnje. Mjesečno bi to bilo oko 9.000 maraka.
Električari u prosjeku zarađuju gotovo 10.000 KM mjesečno dok software deweloperi za svoj rad u istom periodu dobiju oko 12.000 maraka.
(SB)
Evropa
TRI OSOBE NESTALE: Švicarsku pogodile strašne poplave
22. Jun. 20240
Hronika
CURE DETALJI DRAME U ŠVICARSKOJ: U velikoj policijskoj akciji uhapšen državljanin BiH, skupa s njim bio je....
13. Jun. 20240
Evropa
UŠAO U KANTONALNO VIJEĆE SANT GALENA: Mladić, porijeklom iz BiH, nova je zvijezda švicarske politike
18. Feb. 20240
Ekonomija
DA SVANE DAN I DOMAĆIM EKONOMSKIM "EKSPERTIMA": Oni imaju jednostavan "recept" protiv divljanja cijena, građani su na prvom mjestu...
04. Jan. 20241
Žena
HIT SUKNJE JESENI: Koža i brušena koža ove sezone sigurno imaju glavnu modnu riječ, ali tu su i šljokice, pletivo…
Prije 7 min0
Hronika
PLAĆENI UBICA IZ SRBIJE: Općinski sud u Tuzli donio odluku o pritvoru bivšem pripadniku zloglasnih "Crvenih beretki"...
Prije 12 min0
Ekonomija
"STANJE JE BILO KATASTROFALNO": Nikšić tvrdi da je nova uprava Elektroprivrede zatekla dug od....
Prije 27 min1
Vijesti
KISELI OSMIJEH VOŽDA IZ LAKTAŠA: Evo šta je pravi razlog Dodikovog sastanka s Orbanom u Mađarskoj...
Prije 46 min0
Ekonomija
LOŠE VIJESTI IZ POREZNE UPRAVE FBiH: Za mjesec dana blizu tri hiljade radnika ostalo bez posla
10. Sep. 20240
Ekonomija
MILIONSKA INVESTICIJA: Za dvije godine najavljeno otvaranje prve dionice nove autoceste u BiH....
10. Sep. 20240
Ekonomija
PRVI ZAKON O ZATVARANJU RUDNIKA U BiH: Kakva sudbina čeka one koje zarađuju hljeb sa sedam kora?
10. Sep. 20240
Ekonomija
SVE VIŠE PRIVLAČI PAŽNJU: Na ovoj biljci možete zaraditi i do 4.300 eura
09. Sep. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.