PREBOGATA DRŽAVA U KOJOJ ŽIVE BROJNI BOŠNJACI SUOČAVA SE S NAJGORIM: Ovo je skroz neočekivano

Nezamislivo nekada za ovu zemlju

  • Ekonomija

  • 30. Jun. 2025  

  • 0

Švicarska, jedna od najbogatijih zemalja svijeta, ovih dana tone u ekonomsku krizu, upozorili su tamošnji poslovni lideri. Prosječna bruto plata u Švicarskoj iznosi između 6.500 i 7.000 švicarskih franaka mjesečno (oko 6.700–7.200 eura).

Stvarni iznosi značajno variraju u zavisnosti od industrije, regije, obrazovanja i radnog iskustva, prenosi Dnevno.hr.

Najveće plate imaju zaposleni u sektorima poput bankarstva, farmaceutske industrije i IT-a (često između 8.000 i 12.000 CHF), dok su najniže u ugostiteljstvu i maloprodaji (oko 4.000–5.000 CHF). Veće plate zabilježene su u gradovima poput Ciriha i Ženeve, a niže u ruralnijim kantonima.

Foto: Unsplash

Pad u odnosu na prošlu godinu

Očekivanja švicarskih poslovnih lidera znatno su pogoršana u junu, kliznuvši na najniži nivo od početka godine, pokazuju danas objavljeni rezultati istraživanja ekonomskog instituta KOF. Barometar koji mjeri očekivanja švicarskih poslovnih čelnika pao je u junu za 2,5 boda u odnosu na revidiranu vrijednost iz maja i iznosio je 96,1 bod, izračunali su u KOF-u.

U junu prošle godine iznosio je 103,1 bod. Vrijednost za ovaj mjesec najniža je od početka godine, uz negativne trendove u većini industrijskih sektora. Najveći pad zabilježen je u sektorima drvne industrije, stakla, kamena i minerala.

Slijede hemijska i farmaceutska industrija, te metalurgija, pokazalo je istraživanje. "Pogoršanje signaliziraju pokazatelji proizvodnje, poluproizvoda, knjige narudžbi i zalihe gotovih proizvoda," navode u KOF-u. "Izgledi za švicarsku privredu pogoršavaju se," zaključuju iz instituta.

Foto: Unsplash

Švicarska se redovno svrstava među najbogatije zemlje svijeta, najčešće među prvih pet, zavisno od kriterija. Prema izvještajima kao što su oni Credit Suissea i UBS-a, Švicarska je među vodećima po bogatstvu po odrasloj osobi, dok se po BDP-u po glavi stanovnika nalazi uz rame zemljama poput Luksemburga, Norveške, Irske i Katara.

Također se nalazi u samom vrhu Indeksa ljudskog razvoja (HDI) prema Ujedinjenim narodima, što potvrđuje njen status jedne od najbogatijih i najrazvijenijih država na svijetu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...