BIDEN ISPUNJAVA OBEĆANJA: "U Vrhovni sud prvi put ide crnkinja"

Američki predsjednik Joe Biden planira naći zamjenu za sudiju Vrhovnog suda Stephena Breyera do kraja februara te želi da na tom mjestu prvi put bude crnkinja.

  • Svijet

  • 27. Jan. 2022  27. Jan. 2022

  • 1

Susija Stephen Breyer je Bidenu službeno najavio svoje umirovljenje pismom koje je objavljeno u četvrtak. Taj 83-godišnji sudija planira se povući sredinom godine, ako Senat do tad potvrdi njegovu nasljednicu.

„Nisam donosio odluke osim jedne – osoba koju odaberem bit će neko s iznimnim kvalifikacijama, karakterom, iskustvom i integritetom, a ta će osoba biti prva crnkinja ikad nominirana za Vrhovni sud. To se već davno trebalo dogoditi“, rekao je američki predsjednik, na tragu obećanja iz kampanje za predsjedničke izbore.

Breyerov odlazak nakon 27 godina rada daje Bidenu prvu šansu da imenuje nekog u Vrhovni sud, no to imenovanje neće promijeniti ideološku ravnotežu tog tijela.

U sudu je trenutno šest konzervativnih sudija, imenovanih tokom mandata republikanskih predsjednika, te troje liberalnih.

Konzervativna većina pokazala je veliku spremnost da izmijeni zakone o osjetljivim pitanjima kao što su pobačaj i posjedovanja vatrenog oružja.

Bidenov prethodnik Donald Trump imenovao je tri sudije tokom svog četverogodišnjeg mandata.

Breyer je u obraćanju u Bijeloj kući govorio o tome koliko je važno da raznolika nacija kao što su Sjedinjene Države riješe duboku podjelu tako što će strogo poštivati zakon.

Breyera je imenovao Bill Clinton i on je zaslužan za važne presude kao što su pravo na pobačaj i pristup zdravstvenoj skrbi, prava LGBT zajednice, a dovodio je u pitanje i opravdanost smrtne kazne.

Demokrati trenutno imaju vrlo tanku većinu u Senatu, pa žele brzi proces imenovanja u tom tijelu, svakako prije izbora na sredini mandata koji se održavaju 8. novembra i na kojima se republikanci nadaju da će vratiti većinu.

Demokrati i liberalni aktivisti stoga su pozdravili Breyerovu odluku o umirovljenju u trenutku kad je većina u Senatu još uvijek na strani demokrata, što će Bidenu dati priliku da imenuje mlađeg sudiju koji može služiti nekoliko desetljeća.

Prema američkom Ustavu devet članova Vrhovnog suda imenuje predsjednik doživotno, a potvrđuje ih gornji dom
Kongresa, Senat.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...