NAKON ŠOKANTNOG NESTANKA: Slučaj tapiserije "Guernica" iz zgrade UN-a dobio sretan kraj...

Tapiserija je trebala služiti kao snažan podsjetnik na strahote rata.

  • Kultura

  • 06. Feb. 2022  06. Feb. 2022

  • 0

Godinu dana nakon što je ogromna tapiserija poznate Picassove Guernice naglo i nejasno nestala sa zida u zgradi Ujedinjenih naroda u New Yorku, tamo su je u subotu vratili vlasnici iz obitelji Rockefeller.

Ponovno postavljanje velikog tkanja počelo je u subotu ujutro, rekao je izvor iz UN-a, a diplomati su izrazili olakšanje zbog povratka 7,5 metara širokog djela, koje je visjelo ispred prostorija Vijeća sigurnosti, kuda bi predsjednici, premijeri i veleposlanici redovito prolazili. 

Tapiseriju je 1955. naručio Nelson A. Rockefeller, a tkana je u francuskom ateljeu uz konzultacije sa samim Picassom, koji je originalnu Guernicu naslikao tijekom Španjolskog građanskog rata.

Slika predstavlja bombardiranje istoimenog španjolskog grada 26.aprila 1937., koje su izvršile nacistička Njemačka i fašistička Italija.

- Tapiserija Guernica svojom propitivačkom simbolikom njezinim prizorom užasnih aspekata ljudske prirode obrađuje okrutnost i tamu, ali i sjeme nade u čovječanstvo, rekao je Nelson Rockefeller mlađi u izjavi, kojom je najavljen povratak umjetnine.

Dodao je kako je zahvalan što će tapiserija moći nastaviti dopirati do više ljudi i povećavati svoju sposobnost "da dirne živote i obrazuje".

Djelo nestalo u jeku kovidkrize; Trebalo ju je restaurirati

U februaru 2021., kada je kriza COVID-19 potresala svijet, a hiljade UN-ovih zaposlenika bile su prisiljene raditi od kuće, djelo je nestalo bez objašnjenja.

- Strašno je, strašno, što je nestala, rekao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, koji je i sam bio začuđen naglim nestankom.

U intervjuu za The New York Times objavljenom u subotu, Nelson Rockefeller mlađi priznao je da je došlo do nedostatka komunikacije i objasnio da je tapiseriju bilo potrebno očistiti i restaurirati.

Tapiserija Guernica je u UN-u na posudbi pod uvjetom da ju obitelj može preuzeti kako bi bila prikazana na izložbama u SAD-u ili drugdje u svijetu do šest mjeseci.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...