Evropa
NEVIĐENI HAOS NA BALTIKU: Snimke pokazuju pakao u ruskim rafinerijama
01. Apr. 20260
Visoki predstavnik Borrell je upozorio da se Rusija neće zaustaviti na Ukrajini i da je stoga potrebno obratiti posebnu pozornost u Moldaviji, Gruziji i na Zapadnom Balkanu.
Svijet
28. Feb. 2022 28. Feb. 2022
6
Evropska unija namijenit će 450 miliona eura za ukrajinske oružane snage za nabavu naoružanja te još 50 miliona za nabavu zaštitne opreme i goriva, a neke su članice spremne dati Ukrajini borbene avione, izjavio je visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
“Postignut je dogovor da se osigura oružje za ukrajinsku vojsku u vrijednosti od 450 miliona eura te još 50 miliona za zaštitnu opremu i gorivo”, izjavio je Borrell nakon virtualnog sastanka ministara vanjskih poslova država članica.
To je prvi put u historiji da EU finansira kupovinu naoružanja. “Danas je srušen još jedan tabu, a to je da EU nikad neće trošiti sredstva za nabavu naoružanja napadnutoj državi”.
Šalju se i avioni
Borrell je rekao da je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao da su im potrebni avioni kojima bi znali upravljati ukrajinski piloti. “Neke zemlje članice imaju takve avione i mi ćemo ih poslati zajedno s potrebnim naoružanjem”, rekao je Borrell.
Za danas je zakazan i vanredni sastanak ministara odbrane država članica, na kojem će se također razgovarati o pomoći Ukrajini.
Borrell je rekao da su ministri vanjskih poslova podržali prijedloge koje je ranije predstavila predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. To su zatvaranje zračnog prostora za ruske avione, zabrana ruskih državnih medija koji šire propagandu te novi paket sankcija protiv Bjelorusije, koja aktivno pomaže Rusiji u agresiji na Ukrajinu.
Budući da je ovaj sastanak bio virtualan i neformalan, odluke sa zakonskom snagom bit će uskoro donesene na nadležnim tijelima EU.
Visoki predstavnik Borrell je upozorio da se Rusija neće zaustaviti na Ukrajini i da je stoga potrebno obratiti posebnu pozornost u Moldaviji, Gruziji i na Zapadnom Balkanu.
Društvo
REKO POTVRDIO: Umjesto za Zastupnički dom, Faćo kandidat za Skupštinu KS
Prije 10 min0
Društvo
ZELENA REVOLUCIJA U KAKNJU: Grad teške industrije i uglja postaje lider u čistoj energiji
Prije 10 min0
Estrada
BOSANAC IZNENADIO KARLEUŠU: Dao joj dres BiH, a onda je uslijedio šou (VIDEO)
Prije 23 min0
Hronika
ŠOKANTAN SLUČAJ U DRŽAVI ČLANICI EU: Istražuje se moguće zlostavljanje u više od 80 vrtića
Prije 25 min0
Svijet
TEHERAN RAZOTKRIVEN: Europol zadao žestok udarac Iranu
19. Maj 20260
Svijet
NUKLEARNI PREOKRET NA BLISKOM ISTOKU: Iran donio šokantnu odluku o sudbini svog najopasnijeg oružja koja će potpuno zateći Zapad
18. Maj 20260
Svijet
ŠOKANTAN VIDEO OBILAZI SVIJET: Izraelska vojska zarobila flotilu, pogledajte kako je desničarski ministar ponižavao vezane ljude (VIDEO)
Prije 22h0
Svijet
NEW YORK TIMES, EKSKLUZIVNO: Nevjerovatno je koga su Trump i Netanyahu htjeli postaviti na čelo Irana...
20. Maj 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.