Svijet
NOVI PREOKRET: Trumpov ministar zdravstva donio nove smjernice za vakcinu protiv Covida, evo kojim kategorijama se ne preporučuje (VIDEO)
27. Maj 20250
I u konačnici, nove bi informacije mogle pomoći da se predvidi u kojih će se pacijenata razviti teži oblik bolesti.
Zdravlje
10. Mar. 2022 10. Mar. 2022
1
U sklopu velike studije naučnici su otkrili 16 novih genetskih varijanti u pacijenata kod kojih se razvio teški oblik COVID-19, a saznanja bi im mogla pomoći u razvoju novih načina liječenja teže oboljelih osoba.
Rezultati istraživanja upućuju na to da osobe s teškim oblikom COVID-19 u sebi nose gene zbog kojih su predodređeni za nastanak jednog od dvaju problema: nemogućnost da se ograniči i spriječi sposobnosti virusa da sam sebe kopira ili razvoj snažne upale i posljedično zgrušavanje krvi.
Naučnici vjeruju da bi njihova saznanja, objavljena u časopisu Nature, mogla pomoći u određivanju prioriteta u potencijalnim načinima liječenja koji bi mogli biti djelotvorni u borbi protiv bolesti.
I u konačnici, nove bi informacije mogle pomoći da se predvidi u kojih će se pacijenata razviti teži oblik bolesti.
Vrlo je vjerovatno da ćemo u budućnosti uspjeti predvidjeti što će se događati s pacijentom na temelju njihova genoma u trenutku kada se ustanovi da mu je potrebna intenzivna skrb, rekao je novinarima Kenneth Baillie, savjetnik na odjelu intenzivne skrbi univerziteta u Edinburghu i jedan od autora studije.
Genetska analiza gotovo 56.000 uzoraka uzetih među Britancima pokazala je razlike na 23 gena kod pacijenata s COVID-19 u kojih se na kraju razvio težak oblik bolesti, u usporedbi s DNK ostalih skupina uključenih u studiju. Otkriveno je 16 razlika koje ranije nisu identificirane.
Nova saznanja mogla bi pomoći naučnicima u istraživanju postojećih lijekova koji bi se mogli upotrijebiti u liječenju COVID-19.
Naučnici su, naprimjer, otkrili promjene na ključnim genima koji reguliraju razinu faktora VIII, proteina koji sudjeluje u stvaranju krvnih ugrušaka.
Zgrušavanje krvi jedan je od glavnih razloga zbog kojih se u pacijenata s COVID-19 javlja nedostatak kisika u krvi (hipoksemija). Na to bi trebalo djelovati da bi se spriječilo stvaranje ugrušaka, rekao je Baillie, dodavši da se "ne može pouzdano znati hoće li ti lijekovi doista biti djelotvorni dok ih se ne isproba na ljudima".
Na jedan od ranije otkrivenih gena, TYK2, cilja lijek kompanije Eli Lilly, Olumiant s djelatnom tvari baricitinib, a sada se koristi u liječenju artritisa.
EMA je započela ocjenu zahtjeva za proširenje indikacije Olumianta na liječenje COVID-19 u hospitaliziranih bolesnika u dobi od 10 i više godina kojima je potrebna terapija kisikom.
Riječ je o imunosupresivu, lijeku koji smanjuje aktivnost imunosnog sistema i trenutno je odobren za primjenu kod odraslih s umjerenim do teškim reumatoidnim artritisom ili atopijskim dermatitisom (ekcemom).
Baricitinib blokira djelovanje enzima zvanih Janus kinaze koji imaju važnu ulogu u imunološkim procesima koji rezultiraju upalom. Smatra se da bi ovaj lijek mogao pomoći u ublažavanju upale i oštećenja tkiva povezanih s teškom infekcijom COVID-19.
Istraživanja obavljena prošle sedmice pokazala su da lijek smanjuje rizik od smrtnog ishoda i hospitalizacije u pacijenata oboljelih od COVID-19 za 13 posto.
Svijet
NOVI PREOKRET: Trumpov ministar zdravstva donio nove smjernice za vakcinu protiv Covida, evo kojim kategorijama se ne preporučuje (VIDEO)
27. Maj 20250
Svijet
KINA ODGOVORILA TRUMPU: Porijeklo COVID-19 bi trebalo tražiti u SAD-u
30. Apr. 20250
Zdravlje
NAUČNICI TVRDE: Evropom se sve brže širi zaraznija podvarijanta covida
16. Sep. 20240
Zdravlje
REZULTATI NAJNOVIJEG ISTRAŽIVANJA: Cjepiva protiv COVID-a, osim zaštite od zaraze koronavirusom mogla bi imati i dodatnu korist…
20. Mar. 20240
Sport
PRVI PUT U ISTORIJI: Liverpool povlači dres sa brojem 20 zbog Jote
Prije 5h0
Regija
VUČIĆ ZAKUKAO NA INSTAGRAMU: "Kao boga vas molim, urazumite se, nećemo dozvoliti..."
Prije 5h0
Estrada
"MOŽDA SE UDAM": Emina Jahović o ljubavi, djeci, selidbi u Novi Pazar i bivšem mužu
Prije 5h0
Evropa
DANSKOJ PUKAO FILM, TRAŽE ODLUKU KOJU EU JOŠ NIKADA NIJE DONIJELA: "Odmah aktivirajte nuklearni član protiv Mađara!"
Prije 5h0
Zdravlje
JETRA, TEN I ENERGIJA: Sve se mijenja uz ovaj jutarnji napitak
02. Jul. 20250
Zdravlje
UGLEDNA DOKTORICA UPOZORAVA: Jedan "uobičajeni" problem od kojeg mnogi ljudi pate može dovesti do neizlječivog oblika karcinoma
01. Jul. 20250
Zdravlje
TOPLA ILI HLADNA KAFA, PITANJE JE ODUVIJEK: Koja je bolja za želudac ali i za raspoloženje?
02. Jul. 20250
Zdravlje
HITNA IMA PUNE RUKE POSLA: U Sarajevu se bilježe rekordne temperature, ljekari savjetuju kako se zaštititi od toplotnog vala
02. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.