PISMO BEVANDE VARHELYIJU: Iznenađen i zabrinut zbog...

Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine, uputio je danas pismo Oliveru Varhelyiju, evropskom komesaru za susjedstvo i proširenje, u kojem je, između ostalog, naveo da je nemalo iznenađen i zabrinut zbog komesarovih izjava da Bevanda treba brzo na raspolaganje staviti budžet Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine za organiziranje izbora.

  • Mini market

  • 11. Mar. 2022  11. Mar. 2022

  • 11

U pismu je Bevadna "pojasnio" i procedure, ponovivši stav koji zastupa HDZBiH da su članovi Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine nelegitimni i nelegalni.

"Prije svega, složio bih se s Vašom konstatacijom da je Bosna i Hercegovina ključna za Zapadni Balkan i da se umjesto unutrašnjih sukoba treba fokusirati na pozitivan evropski program, koji donosi dugoročan napredak, stabilnost i mir, te da je to agenda na kojoj moraju zajedno raditi BiH i EU. U tom kontekstu sasvim je na mjestu konstatacija da niste vidjeli pravi napredak Bosne i Hercegovine u 2021. godini na ispunjavanju 14 prioriteta EU-a, kao i na detektiranju dodatnog polariziranog političkog ozračja i blokade rada institucija u Bosni i Hercegovini", naveo je na početku pisma Bevanda, kadar HDZ-a BiH.

Nadalje je kazao da su ustavna i izborna reforma strateški cilj kojem su potpuno i predano posvećeni, te da uspješno okončanje ovog procesa nema alternative, kao i da dijeli Varhelyijev stav da se rješenje mora hitno pronaći.

"Ali podsjećam na realnu pretpostavku da je za uspješan rad nužno iz procesa otkloniti elemente otvorenih opstrukcija, itekako prisutnih u proteklom periodu, zbog kojih se uostalom nisu ispunile očekivane nade u uspješnu ustavnu i izbornu reformu", dodao je Bevanda.

Istakao je da Varhelyija cijeni kao vrsnog i objektivnog poznavatelja sveukupnih društvenih i političkih prilika u Bosni i Hercegovini, pa ga je "nemalo iznenadila i zabrinula olako i neutemeljeno data izjava u nastavku Vašeg izlaganja, kojom u imperativnom tonu dajete naputak Ministarstvu finansija i trezora BiH da stavi budžet institucija na raspolaganje Centralnoj izbornoj komisiji radi organiziranja izbornih procedura".

"Na ovaj način se relativizira složena politička situacija u kojoj se BiH nalazi i nerealno nameću rješenja za koja nema utemeljenja u pozitivnoj legislativi Bosne i Hercegovine", naveo je Bevanda.

Spominjući neriješena pitanja iz oblasti finansija, Bevanda je istakao da adresa za rješavanje otvorenih pitanja nije Ministarstvo na čijem je čelu već "odgovore treba tražiti u nekirn drugim aspektima, na koja već duži vremenski period insistiram da se u legitimnoj proceduri realiziraju".

"U jednoj nedemokratskoj i protivpravnoj proceduri u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, nametanjem svojih političkih favorita, uspostavljena je Centralna izborna komisija BiH. U takvom ambijentu bilo je očekivano da će osporavanje njihovog legaliteta i legitimiteta naići na opstrukcije i zadržavanje statusa quo, ali su izostale i reakcije onih koji se pozivaju na demokratske i zakonske standarde", naveo je Bevanda.

Nadalje, kazao je da su institucije BiH već peti kvartal bez budžeta i finansiraju se kvartalnim odlukama Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o privremenom finansiranju.

"Zakonske odredbe po pitanju privremenog finansiranja su nedvosmislene i važe za sve institucije na nivou BiH, pa stoga nema zakonskog uporišta za bilo kakav izuzetak i povlašteni status za bilo koga, pa tako i za Centralnu izbornu komisiju, te je stoga neutemeljeno i štetno insinuirati da ministar ima mandat za bilo kakvo drugačije postupanje. Dakle, odgovore za ova pitanja treba tražiti u Zakonu o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2022. godinu.

Da bismo došli do ovog zakona, treba riješiti neka prethodna pitanja i stoga prije svega uporno insistiram na tome da se u skladu sa Zakonom o fiskalnom vijeću u BiH donese dokument Globalni fiskalni okvir, na onovu kojeg bi se rnogao donijeti Dokument okvirnog budžeta", napomenuo je Bevanda u pismu.

"Kao legalist imam obavezu i odgovornost da se sve naprijed spomenute procedure provedu u duhu zakona i na tome ću insistirati u granicama datog rnandata. Svaki drugi pristup, koji u pravilu prema ukazanoj potrebi prate neka slobodna pravna tumačenja, u atmosferi prisutnih lobiranja i pritisaka s ciljem stvaranja izuzetaka, jednostavno su neprimjerena i neprihvatljiva", napisao je Bevanda.

(Faktor) 

Komentari - Ukupno 11

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...