Estrada
"OPROSTI IM, OČE": Nina Badrić se oglasila nakon vandalizma u Međugorju (FOTO)
Prije 3h0
Upravni odbor i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla nisu imenovani u skladu s Zakonom o zdrvastvenoj zaštiti Federacije Bosne i Hercegovine, konstatirano je u nalazu Federalne inspekcije iz novembra prošle godine. Razlog je što u Upravnom odboru nema predstavnika Federacije BiH, a za imenovanje direktora nije data saglasnost Ministarstva zdravstva FBiH.
Politika
04. Apr. 2022 04. Apr. 2022
0
"Iskazali smo potrebu da potpišemo sporazum između Vlade TK i Vlade FBiH kojim će se regulisati odnosi u upravljačkoj strukturi Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Nakon toga bi trebali krenuti s imenovanjem Upravnog odbora, koje će biti u skladu sa zakonom", rekao je danas premijer TK Irfan Halilagić, nakon sastanka s delegacijom Vlade FBiH koju je predvodio premijer Fadil Novalić.
Prema važećem Statutu UKC-a Tuzla, tri člana Upravnog odbora imenuje Vlada FBiH, a dva Vlada TK. Taj Statut sačinjen je još 2013. godine na osnovu Odluke o preuzimanju upravljačkih prava koja je usvojena u Parlamentu FBiH i Skupštini TK, ali upravljački odnosi do danas nisu realizirani u praksi.
"Bit će imenovana komisija koja će pripremiti ugovor o preuzimanju upravljačkih prava nad UKC-om Tuzla, a nakon toga bi krenuli u implementaciju, odnosno imenovanje novog Upravnog odbora", kaže premijer Halilagić.
Objektivno, ističe on, nema razloga da prije toga Vlada TK vrši bilo kakve kadrovske promjene u upravljačkim strukturama UKC-a.
"Jedino ukoliko se proces preuzimanja upravljačkih prava oduži, onda ćemo morati reagirati jer objektivno postoje nezakonitosti. Međutim, sada imamo priliku da sve postavimo na prave osnove. Procjena je da ugovor o preuzimanju upravljačkih prava može biti spreman već za 10 do 15 dana", navodi Halilagić.
U UKC-u Tuzla pacijenti oboljeli od karcinoma trenutno ne mogu obaviti zračenje, a oko 70 pacijenata mora ići u druge kliničke centre na liječenje. Razlog je to što je na aparatu kojim se zračenje obavlja istekla licenca i nije obnovljena, pa je nemoguće uvesti nove pacijente jer se ne može sačiniti plan terapija.
Direktor UKC-a Tuzla dr. Alen Kamerić potvrdio je prošle sedmice da popravka košta pola miliona, a novi aparat sedam miliona maraka.
"Pripremamo određene korake, resorna ministrica Dajana Čolić je uključena u taj problem, ali prema onome što je meni rekla, komunikacija s menadžmentom UKC-a je poprilično otežana", kaže Halilagić.
(Faktor)
Estrada
"OPROSTI IM, OČE": Nina Badrić se oglasila nakon vandalizma u Međugorju (FOTO)
Prije 3h0
Auto
STRUČNJACI OTKRILI KOJA JE NAJBOLJA BOJA AUTOMOBILA: Manje se prlja, manje grije i dugoročno štedi novac
Prije 4h0
Svijet
HISTORIJSKI DAN ZA PERU: Keiko Fujimori postala prva predsjednica države i najavila veliki zaokret
Prije 4h0
Vijesti
NAKON NEZAPAMĆENE TRAGEDIJE NA ELBRUSU: Preživjeli članovi zeničke ekspedicije stižu u BiH do kraja sedmice
Prije 4h0
Politika
PREVIŠIĆ UPUTIO OTVORENO PISMO ČOVIĆU: "Zašto ignorišete najteži zločin Vojske RS-a nad Hrvatima?"
27. Jul. 20261
Politika
BURNO U MOSTARU: Lučić iznio teške optužbe na račun Dragana Čovića i vrha HDZ-a
Prije 16h0
Politika
RAČUN ČOVIĆU STIŽE U LISTOPADU: Agresivna politika prema Bošnjacima u Mostaru mogla bi skupo koštati HDZ!
27. Jul. 20262
Politika
NOVI SKANDAL, MEHMEDOVIĆ ZVONI NA UZBUNU: Ima li kraja kršenju Ustava Bosne i Hercegovine i ponižavanju Bošnjaka...
Prije 17h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.