TONINO PICULA TVRDI: "Crnogorci i Ukrajinci trenutno najveći euroentuzijasti..."

“Ukoliko se i u novoj formaciji vlade pokažu iste mane, koje su pratile prethodnu vladu – uključujući blokadu parlamenta, nema mjesta za optimizam”, naveo je on.

  • Regija

  • 21. Apr. 2022  21. Apr. 2022

  • 0

Evropska unija podržat će svaku crnogorsku vladu kojoj je apsolutni prioritet napredak na putu ka EU, a mandatar Dritan Abazović je naglasio upravo značaj tog puta, smatra izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula.

Gostujući u emisiji “Pressing” na Gradskoj televiziji, on je izrazio očekivanje da će prioritet nove vlade biti rješavanje nagomilanih problema građana, te ulazak u Evropsku uniju. Nada se, kaže, da su takvi potezi u skladu sa stavovima građana “koji u anketama i dalje u značajnoj većini podržavaju pristupanje EU”.

“Izgleda da su Crnogorci i Ukrajinci trenutno najveći euroentuzijasti koj imaju izrazito pozitivno mišljenje o članstvu svojih država u EU”, dodao je on.

Ponovio je da je dobro što je Crna Gora otvorila sva poglavlja, te da je vrijeme da se njihovo zatvaranje privede kraju. Iako su se, kako je naveo, čule različite ocjene pojedinih konstituenata nove manjinske vlade – SNP, GP URA, SDP i manjinskih partija – podsjeća da se do članstva u EU stiže “jedino usklađenim ispunjavanjem reformi sa evropske agende”.

“To podrazumijeva i uklanjanje prepreka uspješnom funkcionisanju pravosuđa, nastavak borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, kako i reformu izbornog zakonodavstva u skladu sa preporukama nadležnih evropskih institucija. Za rješavanje ovih segmenata manje je važno ko potiče iz koje partije, a više kakve sposobnosti i koliko političke volje ima za ispunjavanje ovih poprilično teških zadataka. Da li će EU u novoj vladi vidjeti partnera od povjerenja zavisi od njene posvećenosti i sposobnosti da riješi probleme koji koče dalji razvoj zemlje”, dodao je on.

Pozitivne promjene

Picula smatra da mandat od najviše godinu ne čini prepreku da se učine značajniji pomaci u oblastima koja su označena kao ona u kojima je neophodan napredak. To se, prije svega, odnosi na nezavisnost pravosuđa, borbu protiv organizovanog kriminala, do slobode medija – što smatra izuzetno bitnom stavkom.

“Paralelno s tim, potrebno je adresirati aktuelne probleme građana, kao i posljedice rata u Ukrajini – uticaj na crnogorski turizam, rast cijena i briga o energentima – jer se takva rješenja ne mogu odgađati. Ukoliko se povuku pravi potezi i zauzme dobar smjer, moguće je mnogo postići za godinu. Abazović je zaključio da to mora podrazumijevati i ‘pomirenje u Crnoj Gori’ – kako je on to nazvao, jer bez jedinstvenog stava, problemi teško da mogu biti riješeni. U tom pogledu traži se partnerski odnos unutar države, preispitivanje spornih odluka prethodne vlade, regulisanje odnosa sa vjerskim zajednicama koje znaju da polarišu društvo, te razmatranje regionalnih inicijativa”, istakao je on.

Kada je riječ o pomirenju u Crnoj Gori o kome se u kontinuitetu već dugo govori, ali do toga nikako ne dolazi, smatra da je osnova za rješenje tog pitanja u izbjegavanju grešaka koje su počinili raniji sastavi parlamenta i vlade. Oni koji trasiraju put Crne Gore kroz izvršnu vlastu, dodao je, treba da imaju dozu operativne koherentnosti, jasan dogovor među sobom, zajedničku viziju i većinu u parlamentu koja će podržati predloge vlade.

“Ukoliko se i u novoj formaciji vlade pokažu iste mane, koje su pratile prethodnu vladu – uključujući blokadu parlamenta, nema mjesta za optimizam”, naveo je on.

Ipak, podsjeća da ni on ni zvanični Brisel ne komentarišu sudske procese koji su u toku, pa tako ni određivanje pritvora bivšoj dugogodišnjoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici. On očekuje brzinu i efikasnost pravosudnih organa u ovom, ali i u drugim sličnim slučajevima.

“Ipak, ovo bi mogao biti signal da se stvari u Crnoj Gori pozitivno mijenjaju i da su snage reda spremne da preuzmu zadatke koji će pokrenuti punu vladavinu prava”, potcrtao je on.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...