DODIKOVA VLAST UNIŠTILA RAFINERIJU NAFTE BOSANSKI BROD: Sad uvozimo skuplje naftne derivate

"Rad ovog preduzeća u velikoj mjeri smanjio bi cijene goriva", kažu ekonomisti.

  • Ekonomija

  • 07. Maj 2022  07. Maj 2022

  • 0

"Ukoliko se usvoji evropski embargo, moglo bi doći do dodatnog povećanja cijena goriva u BiH. Dok uvozimo skuplje naftne derivate, Rafinerija nafte Bosanski Brod potpuno je zapostavljena. Rad ovog preduzeća u velikoj mjeri smanjio bi cijene goriva", kažu ekonomisti, prenosi BN televizija.

Evropska komisija predstavila je prijedlog novih sankcija protiv Rusije koje uključuju zabranu uvoza sirove nafte iz ove zemlje u roku od šest mjeseci i naftnih prerađevina do kraja ove godine. Ovaj evropski embargo mogao bi se odraziti na cijene nafte u BiH, koje su i sada vrtoglavo visoke, ali i na cijenu ostalih proizvoda i usluga, upozoravaju ekonomisti.

"Ako sad dođe do poskupljenja, do uvođenja sankcija do zabrane uvoza sirove nafte, da će alternativni izvori biti mnogo skuplji za snabdijevanje naftom, a to će onda naravno, pošto nafta ulazi u strukturu svih proizvoda, onda će to biti lanac poskupljenja, gdje naravno ulazi i u strukturu cijene hrane", ističe ekonomista Aleksa Milojević.

Međutim cijene goriva na našem tržištu mogle bi djelimično da se regulišu jer RS ima Rafineriju nafte Bosanski Brod, ali je ovo preduzeće godinama ne radi. Vlada nije pokazala interesovanje da se ponovo pokrene ovo preduzeće, koje bi bilo od velikog značaja.

"Uvijek je gubitak kada neko preduzeće ne radi, naročito kada ne radi jedno takvo preduzeće kao što je rafinerija nafte, jer je očito da je najjeftinije kupiti sirovu naftu, zaposliti svoje ljude i preraditi i dobiti svoju cijenu nafte, a ne kupovati skupu naftu na svjetskom tržištu. Znači to što je Vlada uništila Rafineriju i što ne radi, to je očito veliki trošak za narod", kaže Milojević.

Nakon požara 2018. godine veliki broj radnika Rafinerije ostao je bez posla. Zato danas opštinu Bosanski Brod napušta veliki dio bivših radnika ovog preduzeća, prvenstveno zbog nemogućnosti zaposlenja. Kada bi se Rafinerija ponovo pokrenula, građani kažu, mnogo bi značilo.

I tako dok uvozimo skupe naftne derivate, domaće firme propadaju, odlaze u stečaj. Cijene proizvoda svakim danom su sve veće, domaća proizvodnja svedena na je minimum, a uvoz na maksimum.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...