Mini market
SAMO TJERAJ TI PO SVOME: HRW pisao Grabar-Kitarović zbog protjerivanja migranata u BiH
15. Jul. 20190
Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga, kojom je propisano da se privremeni boravak može odobriti najduže do šest mjeseci, dok se po članu 9. Odluke o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga njihov boravak može produžiti pod istim uvjetima pod kojima je i odobren.
Društvo
15. Jun. 2022 15. Jun. 2022
0
Od početka invazije Ruske Federacije na Ukrajinu 14 miliona ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, a nekoliko stotina njih, većinom žena i djece, spas su našli u Bosni i Hercegovini.
Prema informacijama Službe za poslove sa strancima BiH, trenutno je prijavljeno 363 Ukrajinaca koji su smješteni u hotelima i privatnim smještajima u BiH. Kako je Feni rečeno u Službi za poslove sa strancima, 102 državljana Ukrajine iskazali su namjeru podnošenja zahtjeva za azil u BiH.
Pojašnjavaju da se državljani Ukrajine izuzimaju od obaveze pribavljanja viza za ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriji BiH te mogu boraviti po pravu bezviznog boravka do 30 dana u okviru dva mjeseca, od datuma prvog ulaska, a po dolasku na teritoriju Bosne i Hercegovine obavezni su da prijave svoju adresu boravka u jednom od nadležnih terenskih centara Službe za poslove sa strancima ili policijskoj upravi.
Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga, kojom je propisano da se privremeni boravak može odobriti najduže do šest mjeseci, dok se po članu 9. Odluke o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga njihov boravak može produžiti pod istim uvjetima pod kojima je i odobren.
Sa oko 350 Ukrajinaca Crveni krst Federacije BiH je u kontaktu, a za Fenu kažu da su izbjeglice smještene u privatnom smještaju koji im je najčešće ustupljen na besplatno korištenje, te kod poznanika, prijatelja i rodbine.
Odlukom Vlade FBiH, za potrebe smještaja izbjeglica iz Ukrajine u BiH, ustupljeni su i određeni kapaciteti Hotela Walter kojim upravlja Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, ali najveći broj, njih 96 i dalje boravi u Međugorju.
Iz organizacije Crvenog križa za Fenu kažu da na terenu vrše procjenu potreba ukrajinskih izbjeglice o kojima informiraju partnere unutar grupe kojom koordinira UNHCR u saradnji sa Crvenim križem, a u čiji rad su aktivno uključene različite UN agencije, te međunarodne i domaće organizacije koje u skladu s raspoloživim kapacitetima odgovaraju na identificirane potrebe. U radu koordinacije učestvuje i Ministarstvo sigurnosti BiH.
- Nastoji se osigurati koordiniran i komplementaran humanitarni odgovor u vidu hrane, higijene, zdravstvene i psihosocijalne podrške, kao i odgovor na specifične potrebe žena i djece - naglašavaju iz Crvenog križa.
Podršku izbjeglicama pruža i Misija OSCE-a u BiH koja svoje aktivnosti koordinira s ključnim državnim i međunarodnim organizacijama, koje takođe pružaju pomoć državljanima Ukrajine u BiH. Iz OSCE-a su za Fenu potvrdili da rade s državnim institucijama država jugoistočne Evrope, u cilju povećanja obima prenamjene imovine oduzete u postupcima protiv grupa organiziranog kriminala, uključujući tu i imovinu za potrebe pružanja smještaja izbjeglicama.
U martu 2022. godine, Agencija za upravljanje oduzetom imovinom, partnerska institucija OSCE-a, obratila se OSCE-u s preporukom da se dio hotela Walter u Sarajevu, oduzetog u krivičnom postupku, iskoristi za smještaj izbjeglica iz Ukrajine. Vlada Federacije BiH je potom donijela Odluku o korištenju kapaciteta hotela za smještaj državljana Ukrajine. Hotel, koji je oduzet 2017. godine, a konfiskovan 2021. godine, bio je u funkciji, ali nije korišten u svrhu pružanja usluga socijalnog smještaja.
Trenutno su dva sprata hotela rezervisana za smještaj do 80 državljana Ukrajine. U ovom hotelu do sada je po tom osnovu smješteno sedam osoba. U ovom trenutku, ovo je prvi primjer društvene prenamjene nekog objekta u BiH, navode iz OSCE-a.
Kultura
PJER ŽALICA O SVOM FILMU KOJI ĆE ZATVORITI SFF: "Kad se kaže 1. maj, Praznik rada i meni budi neko divno osjećanje zabave, a trebalo bi..." (VIDEO)
Prije 43 min0
Vijesti
RAT UŽIVO: Zastrašujući gubici ruskih okupatora od početka agresije na Ukrajinu, Rusi potvrdili da su eksplodirala skladišta municije na Krimu...
Prije 50 min0
Sport
ŠALU NA STRANU: Evo šta kaže Elon Musk o kupovini Manchester Uniteda?
Prije 52 min0
Sport
NAKON BRONZE: Lana Pudar danas pliva za novu medalju na Evropskom prvenstvu
Prije 1h1
Društvo
ETNIČKI PARITET ODLAZI U PROŠLOST?: Promjena modela formiranja vlasti odgovor probosanskih opcija na eventualno nametanje aparthejda!
Prije 16h14
Društvo
DRAGAN BURSAĆ, BEZ DLAKE NA JEZIKU: Patrijaršijskim stazama genocida -"Zelenaš i kamatar, koji je sam sebi odredio platu od 1.500 evra, govori ono što većinska Srbija hoće da čuje..."
15. Avg. 20220
Društvo
"PA OVO JE FANTASTIČNO": Amerikanac oduševljen apartmanom u BiH koji je platio 25 eura (VIDEO)
Prije 13h0
Društvo
DJECA NEĆE DA SE RAZDVAJAJU: Priča o slozi komšija u Srebrenici - djeci kupili bazen da budu zajedno (VIDEO)
15. Avg. 20225
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.