Gastro
PRESTANITE KUHATI SMRZNUTI GRAŠAK: Jedan trik čini ga slađim i ukusnijim
Prije 16 min0
Od Drugog svjetskog rata Helsinki je na visokoj razini vojne spreme. "Sistemski smo razvijali svoju vojnu obranu za ovakvu vrstu rata koji se događa u Ukrajini, uz masovnu upotrebu vatrene moći, oružanih i zračnih snaga", rekao je Kivinen.
Svijet
22. Jun. 2022
3
Finska se desetljećima priprema za ruski napad i pružila bi snažan otpor ako do toga dođe, rekao je danas komandant vojnih snaga te države.
Skandinavska zemlja izgradila je velik arsenal. No osim vojne opreme, general Timo Kivinen kaže da je ključan faktor to što bi u slučaju napada Finci bili motivirani da se bore.
"Najvažnija linija obrane je ona između ušiju, kao što to rat u Ukrajini upravo dokazuje", rekao je Kivinen u intervjuu.
Finska je 40-ih godina ratovala dvaput protiv svoga istočnog susjeda s kojim dijeli 1300 kilometara dugu granicu. Zbog zabrinutosti da bi Rusija mogla izvršiti invaziju kao na Ukrajinu 24. februara, neutralna Finska podnijela je zahtjev za učlanjenje u vojni savez NATO.
Od Drugog svjetskog rata Helsinki je na visokoj razini vojne spreme. "Sistemski smo razvijali svoju vojnu obranu za ovakvu vrstu rata koji se događa u Ukrajini, uz masovnu upotrebu vatrene moći, oružanih i zračnih snaga", rekao je Kivinen.
"Ukrajina je težak zalogaj (za Rusiju), a bila bi i Finska", rekao je.
Oko 100.000 Finaca ubijeno je tokom dva rata koje je Finska vodila protiv Sovjetskog Saveza i izgubila je desetinu teritorija.
Nacija od 5.5 miliona ima ratnu vojnu snagu od oko 280.000 vojnika s 870.000 uvježbanih rezervista. Nije ukinut vojni rok za muškarce kao u mnogim drugim zapadnim nacijama nakon kraja Hladnog rata.
Zemlja ima također jedno od najboljih artiljerija u Europi te krstareće projektile s dometom do 370 kilometara. Troši 2 posto svoga BDP-a na odbranu, što je razina viša od mnogih zemalja članica NATO-a.
Finska naručuje četiri nova ratna broda, kao i 64 F-35 borbenih aviona od američkog obrambenog diva Lockheed Martina. Također, Finska planira naručiti do 2000 dronova, protivzračnu opremu i gradi ograde na granici s Rusijom.
Oko 82 posto ispitanika koje je 18. maja odgovaralo u anketi za ministarstvo obrane, reklo je da bi bili voljni učestvovati u nacionalnoj obrani ako Finska bude napadnuta. Finskom i švedskom zahtjevu za pristup NATO-u protivi se Turska, članica saveza, i vode se pregovori o tom pitanju. Ankara optužuje Helsinki i Stockholm da podržavaju kurdske militante i embargo oružja Turskoj.
Članstvo u NATO-u dopustilo bi Finskoj da osnaži svoje kapacitete ranog upozorenja tako što će postati dio zajedničke zračne kontrole saveza, rekao je Kivinen.
Finska bi također imala koristi od odvraćanja time što je dio saveza u kojem je napad na jednu članicu napad na sve, rekao je i zaključio: "Svejedno, glavnu odgovornost za odbranu Finske i dalje će snositi Finska."
Gastro
PRESTANITE KUHATI SMRZNUTI GRAŠAK: Jedan trik čini ga slađim i ukusnijim
Prije 16 min0
Vijesti
USTAVNI SUD ODBIO APELACIJU CIKOTIĆA: Sudije Velić i Ćeman izdvojili mišljenje - "Nije dokazana odgovornost!"
Prije 32 min0
Hronika
STRAVA KOD NOVOG SADA: Pronađena tri tijela u prevrnutom autu u kanalu
Prije 41 min0
Politika
SMAJIĆ PODNIO AMANDMAN NA ZAKON O VSTV-u: "Pokušaj da se zakonom promijeni Ustav BiH predstavlja opasan presedan"
Prije 44 min0
Svijet
TRUMP DONIO ODLUKU KOJA JE ŠOKIRALA SVIJET: Američki predsjednik aktivirao sporni Odjeljak 338, ekonomiji prijeti destabilizacija
21. Jul. 20260
Svijet
TRUMP UKLONIO ZASTAVU UKRAJINE: Ono što je stavio umjesto nje je još skandaloznije
21. Jul. 20261
Svijet
NJIHOV LUDI PREDSJEDNIK JE SVIJETU POSLAO POGREŠNU SLIKU: Velika većina Argentinaca prezire izrael, priznali su Palestinu 14 godina prije Španije!
20. Jul. 20260
Svijet
IZRAELSKA VOJSKA IZNENADILA TURISTE: Ratna podmornica se pojavila pred šokiranim kupačima (VIDEO)
19. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.