SAMIT NATO-a U MADRIDU: Oko 10.000 bezbednjaka...

(...) štiti učesnike, u pripravnosti i borbeni avioni.

  • Svijet

  • 28. Jun. 2022  28. Jun. 2022

  • 1

Oko 10.000 pripadnika bezbjednosnih snaga raspoređeno je širom Madrida uoči samita NATO-a, na kojem će se u naredna dva dana okupiti šefovi država i vlada 30 država članica NATO i još desetak lidera partnerskih zemalja, u jeku rata u Ukrajini koji je izazvao najveću bezbjednosnu krizu od Drugog svjetskog rata.

Samit, na kojem se očekuje da jedna od glavnih tema bude novi strateški koncept koji bi definisao Rusiju kao direktnu bezbjednosnu opasnost za NATO, počinje večeras gala večerom koju u čast šefova država ili vlada organizuju španski kralj Filip VI i kraljica Leticija.

U srijedu su predviđene dvije radne sjednice na nivou šefova država ili vlada, a u četvrtak, posljednji dan samita, jedna radna sjednica na najvišem nivou.

U Madridu su raspoređene velike policijske snage u okviru najveće bezbjednosne operacije u nedavnoj istoriji Španije prije početka samita, na kojem se očekuje oko 5.000 učesnika.

Policajci na konjima i pješice patroliraju gradom, a vazdušni prostor štiti više desetina helikoptera.

Prema navodima španskog Ministarstva odbrane, u visokom stanju pripravnosti su i borbeni avioni i protivvazdušna odbana.

Informacione mreže su pod pojačanim nadzorom zbog opasnosti od kibernetičkih napada, prenosi Hina.

Budući da su dijelovi grada blokirani zbog samita, španske vlasti pozvale su građane Madrida da narednih dana svi koji mogu rade od kuće.

Osim lidera 30 država članica NATO-a na samit su pozvani lideri još desetak zemalja, među kojima su Australija, Novi Zeland, Japan, Južna Koreja i Gruzija.

Za sada nije potvrđeno da li će na samit doći i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ili će se učesnicima sastanka obratiti video-vezom.

U Madridu su i lideri Švedske i Finske, država koje su aplicirale za članstvo u NATO, ali se njihovom članstvu protivi Turska.

Lideri NATO će na samitu pozvati turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da omogući ovim dvjema državama da se pridruže tom vojnom savezu.

(Tanjug) 

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...