BRISELSKI MEDIJI PIŠU: EU pregovara o zabrani izdavanja viza balkanskim ekstremistima

“Mnogi krajnje desničarski pokreti na Zapadnom Balkanu imaju snažnu averziju prema NATO-u i Europskoj uniji”, navodi se u memorandumu koji je sastavilo novo češko predsjedništvo EU-a, prenosi EUobserver.

  • Politika

  • 14. Jul. 2022  14. Jul. 2022

  • 2

Članice Europske Unije su u pregovorima oko moguće zabrane izdavanja viza za “desničarske ekstremiste” na Zapadnom Balkanu, zbog straha da ruska propaganda raspiruje nove prijetnje. Povjerljiva diskusija o “efikasnosti zabrana za neke ekstremističke teme u zemljama Zapadnog Balkana” će biti održana danas unutar antiterorističke grupe u Vijeću EU, saznaju briselski mediji.

“Mnogi krajnje desničarski pokreti na Zapadnom Balkanu imaju snažnu averziju prema NATO-u i Europskoj Uniji”, navodi se u memorandumu koji je sastavilo novo češko predsjedništvo EU-a, prenosi EUobserver.

Kako se ističe u tekstu, jedan od razloga nepovjerenja prema Zapadu je “snažan odnos kojeg je Rusija izgradila sa pravoslavnim kršćanskim stanovništvom u regiji”, gdje se ova zemlja predstavlja kao zaštitnik nekih naroda ali i pravoslavnih kršćanskih grupa u regiji.

“U prošlosti je zabrinutost EU-a bila usmjerena na strane džihadističke borce, koji su se u regiju vraćali sa Bliskog Istoka. Međutim, rat u Ukrajini je doveo do toga da su “neki lokalni sljedbenici krajnje desnice otišli da se bore u tekućem sukobu u Ukrajini, najvjerojatnije na ruskoj strani”, navodi se u češkom memorandumu, prenosi EUobserver.

Zanimljivo, u memorandumu se ističe kako je često “vrlo teško razlikovati krajnju desnicu od krajnje ljevice na Zapadnom Balkanu”.

Također, upozorava se kako su pojedine grupe kao što su ‘Blood and Honour’ i ‘Combat 18’, koje napadaju migrante i strance općenito, još uvijek aktivne, a zajedno predstavljaju sve veću prijetnju za regiju ali i za unutrašnju sigurnost EU.

Pored prethodno navedenih prijetnji, memorandum ističe kako džihadisti još uvijek predstavljaju najveću prijetnju u smislu gubitka života velikih razmjera.

Na kraju se naglašava kako ‘etno-nacionalistički’ napadi, čak i oni manjih razmjera, predstavljaju rizik za pogoršanje političke nestabilnosti u regiji u kojoj se do nedavno vodilo niz krvavih sukoba.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...