Hronika
ZAHVALJUJUĆI KIŠI I VATROGASCIMA: Nakon 12 dana konačno ugašen požar na Čvrsnici
27. Jul. 20220
Do sada je opožareno oko 200 hektara borove šume.
Hronika
23. Jul. 2022 23. Jul. 2022
0
Hrvatski kanader sudjelovao je kasno popodne u gašenju velikog požara u Parku prirode Blidinje koji je u subotu u nekoliko navrata zaprijetio objektima i tamošnjem Franjevačkom samostanu te progutao gotovo 200 hektara guste borove šume.
Između 18.00 i 20.00 sati kanader CL-415 iz sastava Protupožarnih Namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH izbacio je vodu na kritičnim dijelovima požarišta na obroncima planine Čvrsnice koja se nalazi u sklopu Parka prirode Blidinje.
Od subote ujutro požar se približio kućama, te Franjevačkom samostanu i crkvi u mjestu Masna luka na Blidinju.
Rukovodilac Uprave civilne zaštite Županije zapadnohercegovačke Drago Martinović rekao je da je kanader znatno pomogao u sprječavanju širenja požara prema objektima, no da vatrenu stihiju neće biti moguće obuzdati bez obilnih padavina.
„Problema smo imali na lokaciji prema samostanu. Nemoguće je pristupiti brojnim dijelovima požarišta. Smanjena je vidljivost i gust je dim. Vjetar stalno mijenja smjer i to nam predstavlja veliki problem“, rekao je Martinović.
Martinović se javio se s požarišta i naveo da se vidi otvoreni plamen na brojnim lokacijama požarišta, navodi Hina.
U pokušaju obuzdavanja velikog šumskog požara sudjeluje veliki broj vatrogasaca. Više od 100 vatrogasaca iz Županije zapadnohercegovačke, ali i Mostara, Sarajeva, Tomislavgrada u subotu se priključilo kolegama iz Posušja koji se danima bore s vatrenom stihijom.
Požar na planini Čvrsnici, koja je jedna od najviših u BiH, izbio je u noći na proteklu nedjelju najvjerovatnije od udara groma.
Do sada je opožareno oko 200 hektara borove šume.
Hronika
ZAHVALJUJUĆI KIŠI I VATROGASCIMA: Nakon 12 dana konačno ugašen požar na Čvrsnici
27. Jul. 20220
Društvo
DRAGO MARTINOVIĆ IZ CIVILNE ZAŠTITE ZHK: "Stanje na Blidinju nije dobro..."
22. Jul. 20220
Vijesti
POŽAR DANIMA DIVLJA NA BLIDINJU: Proglašeno stanje prirodne nesreće zbog velikog požara na Čvrsnici, gori oko 100 hektara
21. Jul. 20220
Vijesti
GORI 80 HEKTARA GUSTE BOROVE ŠUME: Ponovo se rasplamsao požar na Blidinju
20. Jul. 20220
Politika
BORENOVIĆ ZGROŽEN ONIM ŠTO JE DODIK DANAS IZJAVIO: "Dotakao je moralno dno"
Prije 12 min0
Društvo
EKOLOŠKA KATASTROFA U BiH: Pukao ventil u jednoj od najvećih bh. fabrika, crveni mulj završio u rijeci
Prije 12 min0
Vijesti
USKORO POČETAK SUĐENJA ZA ZLOČINE U ZVORNIKU: Blagojević, Matić, Studen, Ivanić i Stojanović optuženi su za zatvaranja i ubistva...
Prije 12 min0
Ekonomija
REKORDNI JAVNI PRIHODI: UIO prikupila više od milijardu KM u jednom mjesecu
Prije 14 min0
Hronika
ZET POVRATNICE JELE PEJIĆ TVRDI: "Unuk je pronašao potpuno golu, ležala je na drvima..."
29. Jun. 20250
Hronika
PROCURILE NOVE INFORMACIJE: Opsadno stanje na području Ozrena, istraga u toku
29. Jun. 20250
Hronika
U BEOGRADU UHAPŠENI AKTIVISTI EKOLOŠKOG UDRUŽENJA: "Vode ih u nepoznatom pravcu" (VIDEO)
29. Jun. 20250
Hronika
"SINOĆ GA SLAVIMO, A JUTROS GA PREVIJAMO": Hasib pao sa motora dan nakon svadbe sa Edinom
29. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.