Ekonomija
“SLATKA KRIZA” TRESE EVROPU: Zatvaraju se šećerane širom EU
20. Dec. 20250
Zašto šećera nema na policama i s kakvim gubicima rade vlasnici trgovačkih lanaca zbog zamrzavanja cijena?
Regija
14. Sep. 2022
1
Prazne se skladišta šećera, a police u nekim trgovinama u Hrvatskoj već su prazne. Zašto šećera nema na policama i s kakvim gubicima rade vlasnici trgovačkih lanaca zbog zamrzavanja cijena?
I dok u jednim trgovinama šećera nema na policama ili je ograničena kupnja, u drugim trgovinama ga još uvijek ima, ali ne zadugo.
“Mi imamo na policama jos uvijek šećera, ali ne garantiram da će ga dalje biti od nedjelje, ponedjeljka, utorka. Jer jednostavno nemam računa šećer uvoziti iz Austrije, Srbije. Moram ga dvije do tri kune skuplje platiti nego što ga stavljam na policu”, pojašnjava vlasnik trgovine Marijan Živković za Dnevnik Nove TV.
“Mislim da svako kućanstvo ne troši mjesečno više od kilu šećera”, smatra Josipa iz Županje. Dragan iz Županje sumnja da će biti nestašice. Možda kratkoročno, ali duže vremena ne, kaže.
Iako su kupci optimistični, trgovci nisu. “Vi da danas izađete na burzu, možete šećer dobiti za 30 dana”, pojašnjava Živković.
Hrvatska je prošle godine uvezla više od 58.000 tona šećera, najviše iz Slovenije. A izvezla ga je gotovo dvostruko više. Hrvatska je do nedavno imala tri tvornice šećera – u Virovitici, Osijeku i Županji. Sada radi samo jedna u Županji, koja je prošle godine proizvela 120.000 tona šećera, što je dovoljno za naše potrebe.
“S obzirom na sušni period, očekujemo manji urod šećerne repe za 20 posto. Prošlogodišnja proizvodnja šećera je bila u cijelosti dostatna za potrebe hrvatskog tržišta”, umiruje direktor Sladorane Županja Željko Zadro.
Da nema straha od nestašice, ističu i u Ministarstvu privrede. Napominju da šećera ima dovoljno na tržištu i da nestašice neće biti te kako Strateške robne zalihe u svojim skladištima imaju planom predviđene količine.
Iako iz Ministarstva tvrde da će šećera biti dovoljno, neki trgovci kažu da je Vlada zamrzavanjem cijena pogriješila.
Ekonomija
“SLATKA KRIZA” TRESE EVROPU: Zatvaraju se šećerane širom EU
20. Dec. 20250
Ekonomija
U SUSJEDSTVU STRAHUJU OD NAJGOREG SCENARIJA: "Imamo katastrofalnu situaciju, to bi mogao biti kraj..."
12. Sep. 20240
Zdravlje
OZNAKA "BEZ ŠEĆERA" NIJE TAČNA: Nutricionistkinja otkrila na šta treba obratiti pažnju
29. Avg. 20240
Ekonomija
CIJENA ŠEĆERA DOSTIGLA MAKSIMUM: Bit će još skuplji
22. Apr. 20230
Vijesti
DODIKOVA "GLAVNA KARIKA" PREMA LOBISTIMA POD LUPOM ISTRAŽITELJA: Oglasilo se Tužilaštvo BiH
Prije 19 min0
Svijet
ZVANIČNA POTVRDA IZ BIJELE KUĆE: Trump i Xi postigli istorijski dogovor
Prije 31 min0
Mini market
ZAHIRAGIĆ "PONUDIO" RASPUDIĆU I KREŠIĆU "TREĆI ENTITET": "Ljubuški, Lištica i možda Grude. Ostalo ništa!"
Prije 35 min0
Svijet
ARAGHCHI POSLAO POSLJEDNJE UPOZORENJE TRUMPU I IZRAELU: "Iran je nepobjediv, na pritisak odgovaramo silom..."
Prije 45 min0
Regija
NAPETO U CRNOJ GORI: Nakon odluke crnogorske općine, oglasio se reis Rifat Fejzić...
13. Maj 20260
Regija
SKANDAL NA EUROSONGU: Izraelci ismijavali tetovaže grupe Lelek, iz Hrvatske im ekspresno uzvratili
Prije 16h0
Regija
MILOJKO PANTIĆ, BEZ DLAKE NA JEZIKU: Pogledajte šta je poznati srbijanski novinar i voditelj kazao o predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću...
Prije 6h1
Regija
HAOS U SRBIJI: Policija na nogama, naoružani napadači se skrivaju u šumi...
13. Maj 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.