Politika
"ON NEMA PRAVO DA DRŽI PREDAVANJA": Dodik komentarisao Schmidtove izmjene zakona
21. Sep. 20235
Obilježavanju su, između ostalih, prisustvovale porodice žrtava, kao i članice različitih udruženja.
Sjećanje
20. Sep. 2022
0
Polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i odavanjem počasti žrtvama genocida, danas je obilježena 19. godišnjica od zvaničnog otvaranja Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari, spomen-obilježja i mezarja za žrtve genocida iz 1995. godine.
Obilježavanju su, između ostalih, prisustvovale porodice žrtava, kao i članice različitih udruženja.Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, rekao je da 20. septembar predstavlja značajan datum za Memorijalni centar, preživjele žrtve genocida i općenito historiju Bosne i Hercegovine.
- Ovo je važan datum za ovu zemlju, za nas, za historiju. Ovo je zvanični dan kada je osnovana prva institucija u našoj zemlji koja otvoreno, javno i sistematski komemorira zločin koji je počinjen nad nam. Samo postojanje predstavlja kvantni iskorak u odnosu na sve naše prethodne pokušaje da zabilježimo našu historiju - rekao je Suljagić.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" kaže da je na današnji dan zvanično otvoren Memorijalni centar i da je to dan od velike važnosti.
- Naša borba nije prestala. Međutim, mi smo svi uspjeli da imamo mjesto gdje ćemo dolaziti. Mi smo uspjele nakon genocida da odgojimo više od pet hiljada djece koja nikad nisu pomišljala na osvetu. Ovaj datum je bitan svima nama - rekla je Subašić.
Memorijalni centar Srebrenica – Potočari otvorio je na današnji dan 2003. godine tadašnji predsjednik SAD-a Bill Clinton. U Memorijalnom centru Potočari ukopane su hiljade žrtava genocida iz jula 1995. godine, kojeg su počinile vojne, policijske i paravojne formacije iz bh. entiteta Republika Srpska i Srbije. Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.
Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na više od 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.721 žrtva genocida.
Politika
"ON NEMA PRAVO DA DRŽI PREDAVANJA": Dodik komentarisao Schmidtove izmjene zakona
21. Sep. 20235
Politika
FAZLOVIĆ U POTOČARIMA: "Nemoguće je ugasiti svjetlo istine"
05. Avg. 20231
Društvo
MEMORIJALNI CENTAR SREBRENICA: "Prethodnu godinu obilježio je..."
01. Jan. 20230
Društvo
IZ MEMORIJALNOG CENTRA SREBRENICA PODSJEĆAJU SCHMIDTA: "Nakon donošenja Zakona zabilježeno na desetine slučajeva negiranja genocida"
30. Sep. 20220
Regija
NOVI DETALJI SLUČAJA IZ MAKEDONIJE: Priveden advokat prvoosumnjičenog za ubistvo djevojčice Vanje
Prije 7 min0
Hronika
POZNATI ADVOKAT IZ BANJE LUKE JUTROS PREDAT TUŽILAŠTVU: Prilikom pretresa privatnih i poslovnih prostorija, pronađena četiri pištolja i 435 komada municije (VIDEO)
Prije 9 min0
Hronika
ZA RUBRIKU "VJEROVALI ILI NE": Oduzet automobil vozaču iz Hadžića koji je imao preko 75 hiljada KM neplaćenih kazni
Prije 12 min0
Društvo
NOVINAR BIRN-a BiH: Haris Rovčanin dobitnik Regionalne nagrade "Srđan Aleksić"
Prije 17 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.