Vijesti
EMOTIVAN GOVOR EMIRA SULJAGIĆA U SREBRENICI: “Nikada niko nije morao da sabira jedno tijelo iz pet masovnih grobnica kao što su morale naše majke..."
Prije 20h0
Dodao je da Memorijalni centar Srebrenica upošljava civile, za razliku od drugih državnih bh. institucija u entitetu Republici Srpskoj koje čine policijski službenici OSA-e, SIPA-e i Granične policije.
Društvo
11. Mar. 2025 11. Mar. 2025
0
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić izjavio je danas da je situacija u toj ustanovi “vanredna“ te je pozvao nadležne institucije da joj osiguraju zaštitu.
Povodom ranije objavljene informacije da je Memorijalni centar Srebrenica zbog trenutne sigurnosne situacije obustavio rad do daljnjeg, Suljagić je kazao da je Centar trenutno u stanju potpune pravne neizvjesnosti.
“U trenutku u kojem ne znamo koji se zakoni odnose na nas, i u trenutku u kojem režim, koji nas optužuje da pokopavamo životinjske kosti u Potočarima, odbija da provede odluke Ustavnog suda i sudova BiH, mislim da Memorijalni centar Srebrenica u ovakvom kontekstu mora imati mnogo ozbiljnije obezbjeđenje“, upozorio je Suljagić.
Dodao je da Memorijalni centar Srebrenica upošljava civile, za razliku od drugih državnih bh. institucija u entitetu Republici Srpskoj koje čine policijski službenici OSA-e, SIPA-e i Granične policije.
“Mogu da obećam svima u BiH. Djeca onih koji su izgubili živote u julu 1995. neće biti ničiji živi štitovi i nećemo biti živi štitovi ljudima koji stanuju ovdje i rade u kancelarijama na Skenderiji i na Marijin Dvoru. To nije naš posao. Njihov je posao da zaštite nas tamo“, poručio je Suljagić.
Memorijalni centar Srebrenica, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, organizao je danas u Sarajevu otvorene konsultacije i predstavljanje krivičnopravne analize negiranja genocida, kao i smjernica za prijavljivanje negiranja genocida.
Ovaj događaj okuplja pravne stručnjake, predstavnike međunarodne zajednice i organizacija koje se bave istraživanjem genocida i negiranja historijskih činjenica. Cilj je predstaviti pravne okvire, analizirati dosadašnju primjenu zakona i diskutovati o izazovima u procesuiranju negiranja genocida u Bosni i Hercegovini.
Događaj se realizuje u okviru Projekta samoodrživosti Memorijalnog centra Srebrenica, koji je podržala Vlada Ujedinjenog Kraljevstva s ciljem jačanja kapaciteta Centra, razvijanja strategija finansijske održivosti i unapređenja pravnih mehanizama za suočavanje s negiranjem genocida.
Almir Maljević je kao stručnjak za krivično pravo istakao važnost analize odredbi Krivičnog zakona za budućnost borbe protiv negiranja genocida.
“Znate da je 2021. godine došlo do novelacije u krivičnom zakonodavstvu, ali do sada niko nije ponudio odgovarajući analizu i interpretaciju tih odredaba“, kazao je Maljević, dodajući da zato nije ni pokretan postupak istrage po brojnim prijavama o negiranju genocida.
Britanski ambasador u BiH Julian Reilly istakao je da Vlada Ujedinjenog Kraljevstva s ponosom dugi niz godina podržava rad Memorijalnog centra Srebrenica, čiji rad smatra važnim za sjećanje na žrtve i obrazovanje novih generacija te tako sprječavati sukobe u BiH, regiji i širom svijeta, prenosi AA.
“Borba za istinu i pravdu, kojoj je osoblje Memorijalnog centra posvećeno, ključna je za sve procese izgradnje mira u BiH i regionu. Negiranje genocida i ratnih zločina, veličanje ratnih zločinaca, čemu nažalost skoro svakodnevno svjedočimo, u suprotnosti je sa procesima koji vode ka trajnom miru i aktivnosti su koje podrivaju stabilnost“, poručio je Reilly.
Dodao je da negiranje genocida ima svoje mjesto i u zakonodavstvu i da su stručnjaci ovog skupa tu da pojasne primjenu postojećih zakona za procesuiranje takvih djela.
Suljagić je istakao je da se ta ustanova bori protiv negiranja genocida, ali da je situacija nejasna kada je u pitanju krivično gonjenje negatora jer se radi o ekspertskim stvarima kada je riječ i procedurama i poimanju samog krivičnog djela.
“Nakon niza neuspjelih pokušaja da podignemo tužbu za negiranje genocida, odlučili smo da organiziramo razgovor u kojem će učestvovati pravnici, tužilaštva, sud, nadam se, i akademska zajednica i žrtve i da vidimo kako da konačno napišemo tu krivičnu prijavu za negiranje genocida koja će biti prihvaćena i na osnovu koje će se voditi neki sudski postupak“, kazao je Suljagić.
Vijesti
EMOTIVAN GOVOR EMIRA SULJAGIĆA U SREBRENICI: “Nikada niko nije morao da sabira jedno tijelo iz pet masovnih grobnica kao što su morale naše majke..."
Prije 20h0
Vijesti
EMIR SULJAGIĆ NEMA DILEME: "Koga briga šta kaže Vučić, Bošnjaci su akteri vlastite sudbine"
03. Jul. 20250
Vijesti
OBJEDINJENI NA JEDNOM MJESTU: Memorijalni centar Srebrenica preuzeo haške arhivske dokumente
29. Jun. 20251
Društvo
EMIR SULJAGIĆ, U WASHINGTONU: "To je bio napad na postojanje našeg naroda na svim frontovima: političkom, ekonomskom, moralnom, kulturnom i biološkom..."
27. Jun. 20250
Mini market
NIJEMCI O VUČIĆU: "Sama činjenica da je došao u ovo malo mjesto na istoku Bosne djelovala je gotovo..."
Prije 17 min0
Gastro
AKO STE USTALI, A U KUĆI NEMA KRUHA: Možete napraviti ove brze pogačice od samo tri glavna sastojka
Prije 31 min0
Jeste li znali
GENETIKA KRIJE IZNENAĐUJUĆE ODGOVORE: Zašto se neki ljudi nikad ne znoje?
Prije 41 min0
Regija
JADRANKA KOSOR POVUKLA PARALELU IZMEĐU SREBRENICE I VUKOVARA: "Nakon masovnih dolazaka..."
Prije 51 min0
Društvo
POGLEDAJTE KAKO U SRBIJI UČE DJECU O GENOCIDU U SREBRENICI: "Zna se ko snosi odgovornost"
10. Jul. 20250
Društvo
PROVOKACIJE NA ULAZU U POTOČARE: Sve ovo se događa u periodu dok svijet obilježava 30. godišnjicu genocida u Srebrenici (VIDEO)
10. Jul. 20250
Društvo
NATAŠA KANDIĆ OBJAVILA FOTOGRAFIJU: U Beogradu osvanuo kamen - spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Prije 22h0
Društvo
U KABINETU MINISTRA UNUTRAŠNJIH POSLOVA ZAKLJUČEN UGOVOR: MUP ovog kantona nabavlja tri borbena vozila
09. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.