HiTec
MJERE SIGURNOSTI O KOJIMA JE POŽELJNO RAZMIŠLJATI: Ako baš morate dijeliti lozinku, učinite to na siguran način
Prije 4h0
(...) Rusija bila pouzdan dobavljač energije.
Ekonomija
13. Okt. 2022 13. Okt. 2022
5
Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel branila je u četvrtak odluke svoje vlade da kupi velike količine prirodnog gasa iz Rusije, koja je bila primarni snabdjevač gasom njene zemlje kada je otišla s dužnosti.
Govoreći u Lisabonu, Merkelova je rekla "uvijek djelujete u vremenu u kojem se nalazite" i da ne žali zbog svojih odluka.
Rekla je da je jasno da Njemačka treba diversifikovati svoje snabdijevanje energijom dok se udaljava od proizvodnje električne energije na nuklearno gorivo i ugalj, te da će gas biti potreban tokom tog prelaznog perioda.
Merkel je rekla da je "iz perspektive tog vremena bilo vrlo racionalno i razumljivo dobiti gas iz cjevovoda, uključujući i iz Rusije, koji je bio jeftiniji od LNG-a iz drugih dijelova svijeta".
Dodala je da je "čak i u Hladnom ratu Rusija bila pouzdan dobavljač energije".
Merkel je vodila Njemačku od 2005. do prošlog decembra. Za vrijeme njene vlasti, pušten je u rad gasovod Sjeverni tok 1 koji gas dovodi direktno iz Rusije u Njemačku ispod Baltičkog mora.
(AP News)
HiTec
MJERE SIGURNOSTI O KOJIMA JE POŽELJNO RAZMIŠLJATI: Ako baš morate dijeliti lozinku, učinite to na siguran način
Prije 4h0
Kultura
ODGOĐENO SNIMANJE REMAKEA FILMA "HIGHLANDER": Razlog je povreda jednog od glumaca tokom...
Prije 4h0
Hronika
UŽASNE SCENE U KAFANI KOJU POSJEĆUJU UGLAVNOM BALKANCI: Ranjeni državljani Srbije
Prije 4h0
Vijesti
NEKA SE SPREMI STEVANDIĆ: Ruka pravde sporo ide — ali kad stigne, ona ne udara narod
Prije 4h0
Ekonomija
VUČIĆEV BARUT NIJE POTREBAN: Bh. kompanija može riješiti problem opskrbe "Igmana" za samo...
11. Sep. 20251
Ekonomija
ODLUKA JE PALA: Američki biznismen dobio državljanstvo BiH, član je Upravnog odbora...
10. Sep. 20251
Ekonomija
UNATOČ POBUNI GRAĐANA: Kompanija hrvatskog ministra gradit će se u Bosni i Hercegovini, stigla dozvola...
Prije 21h0
Ekonomija
SZIJJARTO POTVRDIO DA SE MAĐARSKA PREDOMISLILA OKO UVOZA GASA SA ZAPADA: Sporazum predviđa isporuku...
10. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 5
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.