Kultura
U OKVIRU PROJEKTA "TOLERANCIJA": Poznati dizajner Mirko Ilić dolazi u Sarajevo, pogledajte raspored dešavanja
20. Okt. 20222
“Ako kao dizajner uspijete promijeniti makar jednu osobu, to je veliki uspjeh”, rekao je Ilić.
Kultura
24. Okt. 2022 24. Okt. 2022
0
Jedan od najpoznatijih svjetskih dizajnera Mirko Ilić održao je danas predavanje na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Ilić je predavanje posvetio konceptu tolerancije koji je u današnje vrijeme ozbiljno ugrožen.
To pokazuje i izložba plakata “Tolerancija” koju je Ilić inicirao prije više od pet godina. Do sada je izložba obišla više od 70 zemalja. Plakati su rad najvećih svjetskih dizajnera koje je Ilić pozvao na saradnju, a izlagani su u javnim prostorima u gradovima širom svijeta. U nekima su plakati bili uništavani pa čak i javno. Ilić kaže da su se sva uništavanja desila u zemljama Istočne Evrope.
“Siromašniji i gluplji uništavaju, lukaviji kradu“, konstatirao je. Uništavanja plakata koji pozivaju na toleranciju u gradovima poput Ljubljane, Zagreba, Temišvara, Bratislave… Dokaz su da nam je potreban dizajneraki aktivizam, konstatirao je Ilić na svom predavanju o dizanjerskom aktivizmu.
Podsjetimo, izložba Tolerancija je bila postavljena i u Sarajevu, još 2017. godine na šetnici Maka Dizdara. Tada smo imali priliku vidjeti radove najpoznatijih svjetskih dizajnera na ovu temu.
Izložba “Tolerancija” je svojevrsni životni projekt Mirka Ilića, čije postojanje i put po svijetu svjedoče o tome koliko je “Toleranciju” danas potrebno ponovo oživjeti.
“Tolerancija se danas smatra političkim izrazom, a ako ste tolerantni smatraju vas ljevičarem”, kazao je.
Dio projekta Tolerancija je i rad sa studentima kroz radionice koje nerijetko spajaju mlade iz različitih država ili gradova.
Rezultati radionice u Sarajevu, koja je u protekla tri dana na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu okupila studente dizajna iz Širokog Brijega, Banja Luke, Trebinja i Sarajeva, predstavljeni su na izložbi, navodi Radiosarajevo.ba.
Plakati studenata iz cijele BiH na kojima promišljaju toleranciju, pod mentorstvom svjetski čuvenog dizajnera, mogu se pogledati u galeriji Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu.
“Ako kao dizajner uspijete promijeniti makar jednu osobu, to je veliki uspjeh”, rekao je Ilić.
Podsjetimo, u intervju za portal Radiosarajevo.ba iz 2017. godine Ilić je govorio o temi tolerancije.
Da li je došto vrijeme kada toleranciji upućujemo alarmantni, “zadnji poziv”, upitali smo ga tada.
“Ne znam da li je ovo posljednji, jer meni svaki put izgleda da je gore nego prošli put, da ne može gore, a ispostavi se da može. Zanimljiva je stvar da je tolerancija uvijek aktualna. Recimo, kada vrednujemo mjesto za život, često kažemo da imate „jako lijepo pogled“. U svim kulturama to znači identičnu stvar – da vidite horizont, a to znači da na vrijeme možete vidjeti neprijatelja koji dolazi. To je ideja koja potječe iz prahistoprijskog čovjeka, da imate vremena pripremiti se, pobjeći. Taj naš strah od onoga koji dolazi iza horizonta ili s druge strane brda , koji nije “mi” je nevjerovatan.
Dešavaju se dvije oprečne stvari: Svi kažu da je sa internetom svijet postao globalno selo, svi znamo puno više o svemu oko nas nego ikad ranije. S druge strane, mi se bojimo svega oko nas više nego ikad ranije. Taj horizont u malim sredinama postaje sve manji i manji i svi se boje ko će se pojaviti iza horizonta. Čim je neko drugačiji od vas, čim je neko “s one strane brda”, tolerancija, nažalost, nestaje”, kazao nam je Ilić tada.
Dodajmo i to da se festival “Tolerancija” održavao u Sarajevu od 21. do 24. oktobra, u organizaciji Akademije likovnih umetnosti i uz pokroviteljstvo Europske unije.
Mirko Ilić rođen je u Bosni i Hercegovini, a ranu mladost proveo je u Hrvatskoj.
Profesionalnu dizajnersku karijeru započeo je u Hrvatskoj kao autor omota albuma jugoslovenskog panka i Novog vala, stripova i postera, a 1986. odlučio se okušati na tlu SAD. U SAD radi kao ilustrator i umjetnički direktor vodećih magazina, poput Timea, a potom i New York Timesa, te blisko sarađuje sa slavnim Miltonom Glaserom, sa kojim je i napisao knjigu Design of Dissident. Danas vodi studio grafičkog dizajna i 3D grafike, Mirko Ilić Corp.
Vijesti
VATRA SE PROŠILA, NE MOGU JE OBUZDATI: Evo kako iz zraka na jugu BiH izgleda veliki požar (VIDEO)
Prije 6h0
Društvo
AKO JE OD DODIKA I PREVIŠE JE: Dok on komentariše Thompsona, a u RS-u najavljuju nastup negatora genocida u Srebrenici i to 11. jula
Prije 6h0
Hronika
ADNANA ALIBABIĆA I DALJE NEMA: Napustio bolnicu prije 13 dana i od tada mu se gubi svaki trag
Prije 6h0
Vijesti
"DŽUVO KOLIKO KOŠTA DRŽAVA I NAGODBA": Nebojša Vukanović prozvao direktora OSA-a pa poručio: "UDBA ovdje i dalje drži sve konce"
Prije 6h0
Kultura
RADIO NA JRT-u: Umro čovjek koji je uljepšao djetinjstvo svima u Jugoslaviji
04. Jul. 20250
Kultura
FILMSKI EP: Iako je dočekan s podijeljenim reakcijama, s vremenom je prerastao u jedno od najcjenjenijih ostvarenja vesterna
04. Jul. 20250
Kultura
VELIČANSTVEN OPUS VELIKOG BH. SLIKARA: "Suze i molitva" Safeta Zeca u sarajevskoj Vijećnici (FOTO)
04. Jul. 20250
Kultura
VAŽNOST OČUVANJA KULTURE SJEĆANJA: Otvorena druga Međunarodna ljetna škola Memorijalnog centra Srebrenica
05. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.