NAKON ISPITIVANJA OSUMNJIČENIH: Tužilaštvo zatražilo pritvor za Jelenu Majstorović i dvojicu inspektora UIO

Pritvor je zatražen za Jelenu Majstorović, rođenu 1978. u Prnjavoru, Radenka Popovića, rođenog 1967. u Prijedoru i Stevu Savića, rođenog 1983. u Banjoj Luci.

  • Hronika

  • 23. Dec. 2022  

  • 0

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, nakon ispitivanja osumnjičenih, uputio je Sudu BiH prijedlog za određivanje pritvora za troje osumnjičenih uhapšenih u akciji "Brend IV", koju su pripadnici SIPA-e proveli na području Banje Luke, Bosanske Gradiške i Prnjavora. 

Pritvor je zatražen za Jelenu Majstorović, rođenu 1978. u Prnjavoru, Radenka Popovića, rođenog 1967. u Prijedoru i Stevu Savića, rođenog 1983. u Banjoj Luci.

Prijedlog pritvora je upućen zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli ometati istragu, prikrivati dokaze i vršiti utjecaj na svjedoke ili saučesnike, kao i ponoviti krivično djelo ili dovršiti započeto.

- Osumnjičeni su pod istragom zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela i krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja - naveli su iz Tužilaštva.

Podsjetimo, uhapšeni su uposlenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. Majstorović je šefica Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja u Regionalnom centru u Banjoj Luci.

Prošle godine je CIN objavio tekst o tome da pojedini inspektori Uprave za indirektno oporezivanje BiH reketiraju trgovce, koristeći se uhodanim načinom rada − traže novac kako ne bi kontrolisali njihovo poslovanje. Onima koji odbiju dati mito, nezakonito oduzimaju robu.

Prema pisanju CIN-a, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je utvrdila da su ovi inspektori najmanje deset puta tokom 2017. i 2018. godine koristili svoje pozicije i ucjenom tražili mito od trgovaca, a najmanje četiri puta su im nezakonito oduzeli nakit, vrijedan više od 200.000 maraka.

- Pritom su za sebe zadržavali dio oduzetog nakita te na prevaran način izdali više potvrda o privremenom oduzimanju nakita naznačenih na manje količine - navedeno je u SIPA-inom dokumentu, na koji se poziva CIN, a vlasnici tvrde da nedostaje skoro polovina oduzetog nakita.

CIN je objavio i svjedočenja trgovaca koji su tvrdili da su reketirani.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje su ranije demantirali njihove navode, kazavši da se radi o neosnovanim optužbama nezadovoljnih pojedinaca.

U maju ove godine su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) ušli u prostorije Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci, odakle su izuzeli određenu dokumentaciju.

U odnosu na preostalo troje osumnjičenih bit će predložene mjere zabrane.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...