MOSTARSKI ANALITIČAR UPOZORAVA: "Opasno bi bilo zaobići Bošnjački klub kod formiranja Federalne vlade!"

"Zato stranke HNS-a BiH trebaju biti spremne i za prilagodbu mogućnoj novoj situaciji, u kojoj bi se NES i Stranka za BiH priključile SDA-u i DF-u, te time stvorile i novu većinu u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH", kaže Sitarski. 

  • Mini market

  • 30. Jan. 2023  

  • 6

Za analitičara Instituta za društveno-politička istraživanja Milana Sitarskog bilo bi opasno pokušati zaobići Bošnjački klub kod izbora bošnjačkog dopredsjednika FBiH, ili, pak, tog potpredsjednika isključiti iz davanja mandata za sastav federalne vlade. 

Moguće je, napominje sagovornik mostarskog portal HMS, da bi pojedine stranke Osmorke bile sklone takvom „rješenju“, što iz nestrpljivosti za preuzimanjem vlasti, što iz opasne strateške orijentacije prema minimiziranju uloge klubova naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH. 

"Zato stranke HNS-a BiH trebaju biti spremne i za prilagodbu mogućnoj novoj situaciji, u kojoj bi se NES i Stranka za BiH priključile SDA-u i DF-u, te time stvorile i novu većinu u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH", kaže Sitarski. 

Razvoj situacije u tom smjeru, međutim, ne bi, po mišljenju sagovornika HMS-a, nipošto trebao ugroziti saradnju stranaka HNS-a BiH sa strankama Osmorke u novoizabranom Vijeću ministara BiH i Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, već bi, naprotiv, hrvatske stranke trebale jasno staviti na znanje i partnerima iz Osmorke i cijeloj javnosti da bi takva njihova prilagodba bila iznuđena. 

Situacija u kojoj je tako nešto uopće mogućno prouzročena je, podsjeća analitičar Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara, i postupanjem nekih stranaka Osmorke, koje su za kantonalne skupštine kandidirale manji broj Bošnjaka nego što je pripadnika tog naroda u njihovom biračkom tijelu, te su SDA-u i DF-u donekle "poklonile" većinu u Bošnjačkom klubu federalnog Doma naroda. 

"Zato bi u slučaju ostvarenja takvog scenarija strankama Osmorke bilo najmudrije ostati u vlasti na državnoj te u oporbi na entitetskoj razini. To ne bi bio prvi slučaj postojanja različitih većina na državnoj i entitetskoj razini, obzirom da je slična situacija u Republici Srpskoj bila u mandatu 2014. - 2018. godine", kazao je Sitarski. 

 

Komentari - Ukupno 6

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...