Svijet
GEOPOLITIČKI PREOKRET KOJI ĆE RAZBIJESNITI MOSKVU: Turska prodaje ruski S-400 zaljevskoj zemlji kako bi se riješila sankcija i dobila F-35
Prije 18 min0
U sukobima su od 15. aprila poginula najmanje 863 civila, a ranjeno je više hiljada ljudi, navodi se u izvještaju Sudanskog liječničkog sindikata.
Svijet
31. Maj 2023
0
Nasilni sukobi nastavljeni su u srijedu između sudanske vojske i paravojne grupe Snaga za brzu podršku (RSF) u glavnom gradu Khartoumu, kazali su očevici, a javlja Anadolija.
Sukobi su izbili uprkos sporazumu o prekidu vatre postignutom posredovanjem Saudijske Arabije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) između dvije sukobljene strane.
Sukobi i granatiranje zabilježeni su u nekoliko naselja na jugu Khartouma. Zvuci granata čuli su se i u Karariju, sjeverno od grada Omdurmana.
Sudanska vojska je, prema riječima očevidaca, zatvorila most Al-Fatihab na Bijelom Nilu, koji povezuje Khartoum i Omdurman.
Vojska je objavila da su njene snage odbile napad pripadnika RSF-a u gradu El-Obeid, glavnom gradu pokrajine Sjeverni Kordofan.
U sukobima su od 15. aprila poginula najmanje 863 civila, a ranjeno je više hiljada ljudi, navodi se u izvještaju Sudanskog liječničkog sindikata.
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) procjenjuje da je više od milion ljudi interno raseljeno zbog sukoba.
U ponedjeljak su se zaraćene strane u Sudanu složile produžiti sedmodnevno primirje uz posredovanje Saudijske Arabije i Sjedinjenih Američkih Država za još pet dana.
Posljednjih mjeseci između sudanske vojske i RSF-a rasplamsalo se neslaganje oko integracije te paravojne grupe u oružane snage, što je ključni uvjet tranzicijskog sporazuma s političkim grupama.
Sudan je bez funkcionalne vlade od oktobra 2021. godine kada je vojska smijenila prijelaznu vladu premijera Abdalle Hamdoka i proglasila izvanredno stanje u potezu koji su političke snage osudile kao puč.
Sudansko prijelazno razdoblje, koje je započelo u augustu 2019. godine nakon svrgavanja predsjednika Omara al-Bashira, trebalo je završiti izborima početkom 2024. godine.
Svijet
GEOPOLITIČKI PREOKRET KOJI ĆE RAZBIJESNITI MOSKVU: Turska prodaje ruski S-400 zaljevskoj zemlji kako bi se riješila sankcija i dobila F-35
Prije 18 min0
Regija
NOVA VUČIĆEVA PREDSTAVA ZA NAIVNE: Pokrenuo portal "Ko si, bre, ti", evo za šta navodno služi...
Prije 18 min0
Politika
ŠTA MU JE NA PAMETI: Dragan Čović zakazao sjednicu Doma naroda o evropskim zakonima
Prije 19 min0
Politika
BAKIR IZETBEGOVIĆ KATEGORIČNO: "Ljiljane nam neće zabraniti"
Prije 22 min0
Svijet
PROLAZNICI U ČUDU: Pogledajte šta je jutros na ulicama Ankare radio francuski predsjednik Macron...
08. Jul. 20260
Svijet
ŠOKANTNA IZJAVA IZRAELSKOG MINISTRA: „Ko god se sukobi s nama ostat će bez...“
Prije 5h0
Svijet
OSTVARUJE SE NAJVEĆA NOĆNA MORA NETANYAHUA: Erdogan iskoristio globalni haos i sprema se da uzme od Trumpa ono što je izgledalo NEMOGUĆE
08. Jul. 20260
Svijet
HAOS U WASHINGTONU: Donald Trump četiri mjeseca prije američkih međuizbora raspustio...
Prije 7h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.