Politika
PRAVNI EKSPERT NEDIM ADEMOVIĆ O KRIVČNOM POSTUPKU PROTIV DODIKA: Ovo će utjecati da se presuda i potvrdi (VIDEO)
10. Mar. 20250
U Banjaluci je u toku prva od dvije posebne sjednice Narodne skupštine RS. Na stolu je zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda. Ademović je kazao da se u entitetskom parlamentu odvija udar na državu BiH.
Vijesti
27. Jun. 2023
2
Nedim Ademović, ekspert za ustavno pravo, kazao je za N1 da ukoliko NSRS danas usvoji zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine onda će to značiti "početak pravne secesije" entiteta od države. U tom slučaju, kako je ocijenio, BiH će se naći u najdubljoj krizi od Dejtonskog mirovnog sporazuma i država će, ali i međunarodna zajednica, morati reagovati.
U Banjaluci je u toku prva od dvije posebne sjednice Narodne skupštine RS. Na stolu je zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda. Ademović je kazao da se u entitetskom parlamentu odvija udar na državu BiH.
“Po prvi put se suočavamo sa situacijom da dio BiH usvoja pravne akte kojima će početi pravna secesija od BiH jer se počinje negirati monopol države što je sasvim normalna od postoji. Ako Republika Srpska krene putem usvajanja ovih zakona izazvat će se najdublja kriza poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma koja će zahtjevati reakciju države, ali i međunarodne zajednice kakva do sada nije bila”, naglasio je pravnik.
On je istakao kako nije tačna konstatacija vlasti iz RS-a da Ustavni sud BiH ne fukcioniše dodavši kako je ovo jedna od rijetkih institucija koja ima “nezavisnost i autonomiju” u svome radu.
“Ustavni sud je u potpunosti funkcionalan, ima devet sudija, a trenutno je u mandatu sedam. Očekuje se imenovanje preostalih sudija, po jednog iz RS-a i FBiH. Da bi Ustavni sud fukcionisano potrebno je pet sudija, jedino je sada teže donošenje odluka jer je lakše donositi odluke kada ima devet sudija nego sedam. Sud fukcioniše na principu većine, sudije nisu muškarci ili žene, Bošnjaci ili Srbi, vjernici ili ateisti – oni odlučuju samo na principu većine sa pet glasova za ili protv neke odluke”, dodao je Ademović.
Pravni ekspert je u komentaru za N1 naglasio kako se u NSRS-u trenutno dešava da niži nivo vlasti otkazuju posluh državi.
“Ne radi se o funkcionalnosti Suda, radi se o blokadi jedine trenutno funkcionalne institucije na državnom nivou koja je sposobna da proglasi bilo koji akt Republike Srpske neustavnim što se Dodiku ne sviđa, jer on tada za svoj poteze gubi legitimitet i legalitet”, rekao je.
Ademović je kazao da nema ništa sporno u zahtjevu vlasti entiteta da u Ustavnom sudu BiH ne sjede strane sudija, ali ne na način kako to oni vide. Izmjenom Ustava BiH moglo bi se postići da domaće sudije zamjene strane, ali se ne smije desiti da u tom slučaju bude omogućena blokada, kako to žele u Republici Srpskoj, naveo je ekspert za ustavno pravo.
“Ustavni sud u ovoj konstalaciji, sa trojicom stranih sudija, formula je koja garantuje njegovo funkcionisanje. Ako bi se ponudio model sa domaćim sudijama, a da se odlučivanje ne može blokirati, onda bi takav prijedlog bio legitiman, ali RS traži nešto što je u XXI vijeku u demokratskim sistemima nelegitimno – da sud uvede pravila gdje će jedan entitet moći blokirati jedinu instituciju koja je po Dejtonskom sporazumu autonomna i nezavisna”, rekao je Ademović.
Na kraju je zaključio kako država vlast, ali i međunarodna zajednica, imaju dvije mogućnosti odgovora na ovu krizu, a jedna od njih podrazumijeva “upotrebu sile”.
“Vi možete pozvati nekoga d as evrati u pravne okvire ili da se primijeni sila. OHR i međunarodna zajednica imaju na raspolaganju sve ono što je bilo i poslije Dejtonskog sporazuma što znači da se bilo koja odluka može donijeti poput angažovanja vojnih snaga, ali i razrješenja kako je bilo i ranije sa predsjednicima RS-a. Napominjem da se ovdje ne radi samo o napadu na ustavnopravni poredak države BiH, nego i napad na sistem koji se naziva Dejtosnkim mirovnim sporazumom iza kojeg stoji međunarodna zajednica koja je jako kompleksna, ali je i jaka. U normalnoj državi putem Predsjedništva bi se proglasilo vanredno stanje, poslala bi se vojska na ulice, a one osobe koje ne poštuju državu bile bi privedene i procesuirane. Ovo je državni udar par excellence”, kazao je za N1 Nedim Ademović.
Politika
PRAVNI EKSPERT NEDIM ADEMOVIĆ O KRIVČNOM POSTUPKU PROTIV DODIKA: Ovo će utjecati da se presuda i potvrdi (VIDEO)
10. Mar. 20250
Vijesti
SARAJEVSKI ADVOKAT NEDIM ADEMOVIĆ NAJAVLJUJE: „Radovan Karadžić će morati platiti odštetu, a možda i RS; Milorad Dodik će biti presuđen za…“
11. Maj 20241
Vijesti
EKSPERT ZA USTAVNO PRAVO NEDIM ADEMOVIĆ: "Pritiskom na Ustavni sud nastoji se uvesti etničko-entitetski princip donošenja odluka"
19. Mar. 20240
Politika
KAKO SE PREDSJEDNIK MANJEG BH. ENTITETA OSIGURAO OD KLEVETE: Stranica sa Dodikovim izjavama registrovana na Islandu
26. Avg. 20231
HiTec
SAMSUNGOVI PAMETNI TELEFONIi DONOSE SNAŽNE PERFORMANSE: Ipak, neke greške se poavljaju
Prije 2h0
Kultura
QUENTIN TARANTINO JE SVE ANALIZIRAO I OBJASNIO: Kaže da su ovi filmovi označili kraj zlatnog doba Hollywooda
Prije 3h0
Politika
ENVER HALILOVIĆ O SAMITU U SKOPLJU: "Nažalost, Bosna i Hercegovina čak nije uspjela ni da ponudi..."
Prije 3h0
Hronika
TEŽAK UDES MOTOCIKLISTE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U AUSTRIJI: Spasavao ga helikopter
Prije 3h0
Vijesti
BORJANA KRIŠTO DOVEDENA PRED ZID: Mora imenovati Vukanovića...
30. Jun. 20252
Vijesti
TUŽNA VIJEST IZ SARAJEVA: Napustio nas je prof. dr. Emir Solaković, veliki čovjek i vrsni hirurg
29. Jun. 20251
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
Prije 12h3
Vijesti
OGOLJENA RUŠILAČKA POLITIKA ZVANIČNOG BEOGRADA I BANJA LUKE: Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija za "SB" o 30. godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici, ali i o…
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.