Politika
DODIKOVA "MUSLIMANSKA REPREZENTACIJA" U VIJEĆU MINISTARA BiH: Zagovarali da se šef SNSD-a ne hapsi, sad su iznenađeni ishodom
05. Jul. 20251
Lemezan je ranije kazao da bez obzira na izlazak iz Naše stranke ostaje uz trojku. Ukoliko bi se trojka odlučila da ide u rekonstrukciju Vlade KS
Politika
12. Jul. 2023
0
Svako ko prati rad Skupštine KS mogao je primijetiti da je skupštinska većina koja usvaja zakone, donosi odluke ili pak glasa o nekim inicijativama promjenjljiva i nestabilna. Rijetke su tačke koje su imale 23 ruke koliko su od početka imale stranke trojke (NIP 7, SDP 6, Naša stranka 5 i Stranka za BiH 5), piše novinska agencija Patrija.
Stranačke turbulencije dovele su do izlaska Redže Lemezana iz Naše stranke, a Stranku za BiH ovih dana napustila je Admela Hodžić. Zajedno sa Damirom Marjanovićem iz ZNG njih troje formirali su svoj klub, objavio je Politički.ba.
Šta bi to moglo značiti za aktuelnu skupštinsku većinu. Stranke trojke „na papiru“ sada imaju 17 ruku (NIP 7, SDP 6, NS 4), a Stranka za BiH četiri. Iako je to dovoljna većina za odlučivanje pitanje je u kojem će smjeru ići stranke trojke i da li će Stranka za BiH ostati partner.
Lemezan je ranije kazao da bez obzira na izlazak iz Naše stranke ostaje uz trojku. Ukoliko bi se trojka odlučila da ide u rekonstrukciju Vlade KS, a već su se pojavile i određene trzavice oko određenih resora i preduzeća, onda bi Stranka za BiH bila zamijenjena novim partnerom odnosno prijedlozima ovo troje samostalnih zastupnika. Stranka za BiH u Vladi KS ima dva ministra i to finansija i komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.
No, kako se to u kuloarima popularno kaže, najskuplja je ruka nezavisnog zastupnika. Marjanović je i u ranijem sazivu imao takvu ulogu, te je u raspodjeli dobio preduzeće Sarajevogas na čijem je čelu njegov prijatelj Edis Baković, a imao je i prijedlog za ministricu visokog obrazovanja.
U slučaju da se trojka odluči na eventualnu promjenu članova Vlade i osloni se na tri ruke Hodžić, Lemezana i Marjanovića u Skupštini bi imali 20 ruku što je dovoljna većina, ali ne baš tako stabilna, imajući u vidu da na sjednicama često nema svih zastupnika trojke.
Tako je na nastavku prošle sjednice u petak 7. jula većina bila na rubu kvoruma, a čuvali su ga zastupnici opozicije SDA i DF. Sjednica je upravo zbog problema sa većinom i prekinuta.
Politika
DODIKOVA "MUSLIMANSKA REPREZENTACIJA" U VIJEĆU MINISTARA BiH: Zagovarali da se šef SNSD-a ne hapsi, sad su iznenađeni ishodom
05. Jul. 20251
Mini market
BUDŽETLIJE IZ "ISLAMSKE REPUBLIKE": Kako je Trojka postala "najveća snaga borbe za građansku BiH"
29. Jun. 20250
Politika
NAKON DRŽAVNE PUCA I FEDERALNA KOALICIJA: Trojka i HDZ ostaju bez ruku, na naplatu stigla obećanja iz aprila 2023.
29. Jun. 20250
Politika
DEKAN FAKULTETA POLITIČKIH NAUKA U SARAJEVU SEAD TURČALO: "Najpogubnije što političari iz Sarajeva ne oponiraju narativu HDZ-a i SNSD-a" (VIDEO)
28. Jun. 20251
Politika
DENIS BEĆIROVIĆ NAKON SULUDIH NASLOVA U VUČIĆEVIM TABLOIDIMA: "I nisam slučajno u Potočarima govorio o..."
Prije 26 min1
Kultura
WARM FESTIVAL U SARAJEVU: Na 16 lokacija bit će izložene fotografije Palestinke Laure Boushnak, a bit će održan i koncert...
Prije 36 min0
HiTec
NOVI SMJER I ZNAČAJNA PROMJENA: YouTube više neće pratiti trendove u video-zapisima kao dosad
Prije 52 min0
Estrada
BEOGRADSKI GLUMAC ZAVRŠIO U BOLNICI: Mitrovićev medij izvijestio da se predozirao, on se javio i otkrio...
Prije 1h0
Politika
DODIK OPTUŽIO KONAKOVIĆA DA SU SE SVE DOGOVORILI: Konaković odgovorio za "Slobodnu Bosnu"
09. Jul. 20256
Politika
IZETBEGOVIĆ SVE IZNENADIO: "Ako sam šta naučio u politici onda je to da nikada ne kažete da nećete...!" (VIDEO)
11. Jul. 20251
Politika
STANIVUKOVIĆ SAOPŠTIO STAV PDP-a: "Raspravljali smo sedam sati, ako Dodik bude oslobođen..."
09. Jul. 20250
Politika
MINISTAR HELEZ POZIVA DOMAĆU JAVNOST DA OZBILJNO SHVATI NAPADE: "Potomci fašističkih ideologija traže podjelu..."
09. Jul. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.