Auto
LOPOVI IMAJU NOVE TEHNIKE: Vlasnici automobila u problemima, ali veliki test otkriva koji su modeli vozila otporni na krađe…
09. Sep. 20240
Vozač ili vlasnik komuniciraju ili otključavaju spomenuti uređaj putem stare numeričke tipkovnice.
Auto
02. Avg. 2023
0
Znanstveni tim pod vodstvom Univerziteta u Michiganu dobio je više od 1,2 miliona dolara od Nacionalne fondacije za znanost za razvoj i testiranje Battery Sleuth, sigurnosnog sistema vozila koji štiti od sofisticiranog bežičnog hakiranja i provala. Ono što izdvaja Battery Sleuth je njegov neobičan pristup autentifikaciji, zaobilazeći konvencionalne metode poput keyless entry sistema i standardiziranih mreža. Umjesto toga, sistem autentificira vozače mjerenjem fluktuacija napona unutar električnog sistema vozila. Za interakciju sa sistemom vozači koriste tipkovnicu priključenu na pomoćnu utičnicu.
Krađa automobila doživjela je popriličnu evoluciju u posljednja desetljeća ili dva, zahvaljujući napretku u svijetu tehnologije. Sada se automobili kradu pomoću relejnih kutija ili im se pristupa pomoću prednjih svjetala. Battery Sleuth je prilično jednostavan. Između akumulatora automobila i njegovog električnog sistema spojen je uređaj koji prati fluktuacije napona. Vozač ili vlasnik komuniciraju ili otključavaju spomenuti uređaj putem stare numeričke tipkovnice ili malo naprednijeg senzora otiska prsta, spojenog na utičnicu u automobilu, tamo gdje je (nekad bio) smješten upaljač za cigarete.
Nakon što se unese pravi kod, Battery Sleuth će prenijeti “naponski otisak prsta” putem električnog sistema i omogućiti bateriji da se vozilo pokrene. Ako zaboravite svoj kod – ili lopovi uspiju u krađi – uređaj ograničava distribuciju baterije, dopuštajući samo svjetlima, brisačima i pokazivačima smjera da rade, odnosno, nema dovoljno energije za pokretanje motora.
Provedeni su rani testovi ove tehnologije na osam vozila i otkrilo da je Battery Sleuth 99,9 posto učinkovit u otkrivanju i sprečavanju nezakonitih aktivnosti. Ovaj uređaj niske razine tehnologije radi jer, kako su rekli znanstvenici, nema se šta hakirati.
Stručnjaci najavljuju da su potrebne najmanje tri godine dodatnih testiranja i istraživanja prije nego što bi uređaj tipa Battery Sleuth mogao biti spreman za potrošnju na masovnom tržištu.
Auto
LOPOVI IMAJU NOVE TEHNIKE: Vlasnici automobila u problemima, ali veliki test otkriva koji su modeli vozila otporni na krađe…
09. Sep. 20240
Hronika
UHVAĆENI U AKCIJI: Prepoznajete li mladiće sa snimka? Traže se zbog krađe na tržnici u Bosni i Hercegovini...
04. Jan. 20240
Auto
KRMINALCI NE PREŽU NI OD ČEGA: Nova praksa lopova u Europi, sve je gotovo za nekoliko minuta…
20. Okt. 20230
Auto
LOPOVI IMAJU NOVE METODE: Budite oprezni gdje parkirate vozilo, na meti su ovi automobili...
14. Nov. 20220
Evropa
HOROR U ŠPANIJI: Djeca njemačkog para prvi put od koronavirusa ugledala svjetlo dana
Prije 6h0
Svijet
KANADSKI PREMIJER SVE IZNENADIO: Iduće sedmice ide kod Trumpa...
Prije 6h0
Sport
PAO JE "IGMAN": "Posušje" stiglo do tri zlata vrijedna boda u borbi za opstanak
Prije 6h0
Ekonomija
JOŠ SE U NARODU (I PRAVDI) PRIČA O NJOJ: Kako danas izgleda "historijska" investicija u sarajevski turizam
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.