NEOČEKIVANI REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: Ukoliko često jedete čips od krompira – ovo trebate znati…

Ispitivanje upućuje da se potrošači željni zdravije hrane ne bi trebali pri kupovini voditi porukama o zdravoj ishrani ispisanima na ambalaži, već bi trebali provjeriti često sitnim slovima ispisane podatke o količini soli i masnoća.

  • Zdravlje

  • 07. Dec. 2023  

  • 0

Čips od cvekle, graška, pastrnjaka i mrkve često se doživljava kao zdravija varijanta u odnosu na krompirov i proizvođači takve grickalice reklamiraju porukama "manje masnoća" ili "više proteina".

No kada potrošač otvori vrećicu povrtnog čipsa vjerujući da je posegnuo za zdravijom varijantom, uvjerit će se da to nije tačno.

Kušači proizvoda iz Ureda za zaštitu potrošača njemačke savezne pokrajine Sjeverna Rajna Vestfalija (Verbraucherzentrale NRW) testirali su 12 različitih čipseva proizvedenih od cvekle, pastrnjaka, slatkog krompira, leće i graška.

Prvo otkriće je da proizvođači čipsa od mahunarki poput graška ili leće često predstavljaju svoje proizvode hvaleći nizak udio masnoće.

Međutim, ljubitelji takvih grickalica ne bi trebali očekivati da će konzumacijom takvih proizvoda unijeti manje kalorija.

Čips od leće ili graha sadrži prosječno oko 450 kilokalorija na 100 grama, a jednaka količina krompirovog sadrži 540 kcal.

Prosječna razlika kreće se oko 17 posto manje kalorija i to je vrlo malo u odnosu na očekivanja potrošača sklonih posegnuti za zdravijim grickalicama.

Čips od povrća prosječno ima 510 kcal na 100 grama, a to je vrlo blizu krompirovom čipsu. Osim toga, neke vrste povrća sadrže čak više masnoće od krompirovog čipsa, pokazala su ispitivanja. 

Proizvođači povrtnog čipsa ne štede na soli u odnosu na krompirov čips.

Studija nije prva koja je pokazala da odabir alternative krumpirovom čipsu ne znači i zdraviju hranu.

Ispitivanje upućuje da se potrošači željni zdravije hrane ne bi trebali pri kupovini voditi porukama o zdravoj ishrani ispisanima na ambalaži, već bi trebali provjeriti često sitnim slovima ispisane podatke o količini soli i masnoća.

- Iako alternativni čips donosi raznolikost, on ipak nije pogodan za optimalnu prehranu, kaže Katrin Böttner, nutricionistkinja u Savjetodavnom centru za potrošače.

Iz tog razloga, čipsu spravljenom od različitog povrća trebalo bi pristupiti jednako kao i prema krompirovom, a to znači - ne pretjerivati.

- Jedan od načina koji vodi umjerenosti je ne jesti čips izravno iz vrećice već njime napuniti zdjelicu i zatim skloniti vrećicu iz vidnog polja, savjetuju stručnjaci.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...