Svijet
DOK IZRAEL KRŠI SPORAZUM, JD VANCE PORUČUJE: "To ne znači da neće biti manjih sukoba tu i tamo"
28. Okt. 20250
Prizor mezarja u Pojasu Gaze koji su sravnile izraelske snage ostavio je Palestince u šoku. Izraelski vojni buldožeri uništili su nekoliko harema u sjevernim područjima pojasa
Svijet
16. Dec. 2023
2
Nakon što su se početkom ove sedmice tenkovi povukli s nekih mezarja i okolnih područja, stanovnici koji se vraćaju počinju procjenjivati razmjere razaranja koje je ostalo za njima. "Nisu ništa ostavili na svom mjestu", rekao je Abed Sabah, novinar iz Gaze, za Middle East Eye. Izvještavajući sa sada srušenog mezarja Al-Faluja u Jabaliji, Sabah je rekao da su vojni buldožeri iskopali grobove, uzrokujući da se neke grobnice pomiješaju.
Neki su stanovnici očajnički pokušavali pronaći svoje preminule rođake kroz ruševine u nadi da će ponovno sastaviti svoje mezarove. "Došao sam posjetiti mezare svog brata i strica i nisam ih mogao pronaći", rekao je jedan stanovnik za Al Jazeeru. "Kopao sam... i tražio njihova imena, ali ih nisam mogao pronaći", dodao je, prenosi Stav.ba.
Prema New York Timesu, izraelske snage oštetile su ili uništile najmanje šest mezarja u sjevernom Pojasu Gaze tokom posljednjih nekoliko sedmica. U jednom primjeru, izvještaj je otkrio da su satelitske slike pokazale oklopna vozila koja djeluju na vrhu netaknutih mezara u četvrti Shejaiya u gradu Gazi. Snimke koje su snimili lokalni novinari na drugim mezarjima pokazuju očite tragove buldožera i pomaknute nadgrobne ploče. Oštećena mezarja nalaze se u gradovima Beit Lahia, Beit Hanoun i Gaza City.
Euro-Mediterranean Human Rights Monitor rekao je da je dokumentirao štetu na mezarju Al-Faluja, Ali bin Marwan, Sheikh Radwan, Al-Shuhada i Sheikh Shaaban, uz groblje crkve Svetog Porfirija u gradu Gazi i groblje Al-Shuhada u sjevernom gradu Beit Lahia.
Jake Godin, istraživački novinar u Scripps Newsu koji je analizirao satelitske snimke, rekao je za MEE da fotografije prije i poslije pokazuju čišćenje buldožera ili aktivnosti čišćenja na nekim od mezarja. Vojnici su snimljeni kako pucaju po mezarju, a pucali su čak i iz bacača granata.
Namjerni napadi na mezarja i druga mjesta od vjerskog značaja mogli bi se smatrati ratnim zločinima. Euro-mediterranean Human Rights Monitor optužio je izraelske snage za "uništavanje desetaka grobova u potpunom zanemarivanju svetosti mrtvih". Osim uništavanja mezarja, grupa za ljudska prava je rekla da je izraelska vojska vandalizirala neke grobove i "ukrala tijela za koja se vjeruje da pripadaju palestinskim aktivistima".
Svijet
DOK IZRAEL KRŠI SPORAZUM, JD VANCE PORUČUJE: "To ne znači da neće biti manjih sukoba tu i tamo"
28. Okt. 20250
Svijet
ITALIJA OSUDILA NAPAD NA FLOTILU ZA GAZU: Poslala fregatu za svoje državljane
24. Sep. 20250
Svijet
IZRAELSKI PREMIJER IZJAVIO DA ĆE PREUZETI KONTROLU NAD ČITAVIM POJASOM GAZE: Ne smijemo dozvoliti glad iz diplomatskih razloga...
19. Maj 20250
Show
DOK JE IZRAEL NASTUPAO: Čupali i udarali mladića koji je uzvikivao "sloboda Palestini" (VIDEO)
18. Maj 20250
Vijesti
PRIHVAĆEN PRIJEDLOG TUŽILAŠTVA BiH: Poljaku osumičenom za vandalizam u Međugorju određen jednomjesečni pritvor!
Prije 16 min0
Šareni svijet
MAČIĆ PREŽIVIO HOROR: Pretrpio tešku traumatsku povredu, iščupali mu rep
Prije 18 min0
Sport
OVO SU NOVE MANCHESTEROVE ZVIJEZDE: United obnavlja ekipu za napad na titulu?
Prije 24 min0
Sport
CHELSEA SRUŠIO VLASTITI REKORD: Francuski reprezentativac postao najskuplji defanzivac u historiji kluba
Prije 28 min0
Svijet
"ONI NE ZNAJU DA OVO IMAM": Objavljeni tajni snimci Joea Bidena koje je godinama pokušavao sakriti
28. Jul. 20260
Svijet
NEUGODNO PRED KAMERAMA: Trump brutalno izvrijeđan u Michiganu, isplivao snimak (VIDEO)
29. Jul. 20260
Svijet
NETANYAHU ZAPRIJETIO: "Ako me pokušate uhapsiti, moje specijalne snage stupaju u akciju!"
Prije 3h0
Svijet
NIKO GA PRIJE NIJE OVAKO DOČEKAO: Pogledajte kako se američki senator "skockao" da ugosti Netanyahua (VIDEO)
Prije 9h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.