Vijesti
IZ CIK-a BIH UPOZORENJE: Nemamo kapacitete za sprovođenje novih izbornih tehnologija
Prije 10 min0
Kako navode, poznat je status građevina poput kuće Mujage Komadine, Sahat kule, mostarske spomeničke baštine i onih koji su u procesu obnove poput Doma Armije
Društvo
13. Jan. 2024
0
Povodom objavljenog Javnog poziva u kojem Grad Mostar poziva vlasnike devastiranih i ruševnih objekata da se jave i podnesu zahtjev za odobrenje uklanjanja, iz Grada su u subotu pojasnili kako se neće rušiti građevine pod zaštitom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine i kulturne baštine Mostara.
Kako navode, poznat je status građevina poput kuće Mujage Komadine, Sahat kule, mostarske spomeničke baštine i onih koji su u procesu obnove poput Doma Armije, Name i Djevojačke škole i te će građevine imati drugačiji pristup rješavanju stanja.
Popis ruševnih građevina i utvrđivanje vlasništva je prvi korak koji se morao provesti i objaviti kako bi svi uključeni u proces znali koje građevine su činjenično sa stanovišta struke u statusu devastiranosti i čine opasnost po građane i narušavaju izgled grada, kako bi se odazvali Javnom pozivu i zatražili odobrenja za uklanjanje koja će biti provedena u skladu s dostavljenim elaboratima, kažu iz Grada.
Za javne objekte Grada Mostara s popisa kreće se u izradu stručnih elaborata o nosivosti, te mogućnosti obnove ili uklanjanja. Na tim građevinama struka će reći je li moguća obnova i u kojem pravcu će ići. Zbog toga sastavni dio procesa konačnog uklanjanja ili obnove jeste izrada elaborata o nosivosti građevina koji će za svaku građevinu pojedinačno raditi nezavisni projektantski biroi i akademska zajednica, odnosno strukovni fakulteti koji po zakonu imaju ovlaštenja izrade elaborata.
"Cilj je poziva i cjelokupnih aktivnosti da zajedničkim naporima i djelovanjem s vlasnicima učinimo Mostar sigurnijim i ljepšim okruženjem. Zbog toga još jedanput pozivamo sve vlasnike građevina, više razine vlasti, javnost Mostara, akademsku zajednicu i građane da budemo partneri u rješavanju ovog problema koji nam svima desetljećima smeta i čini probleme za Mostar", ističu iz Grada.
Oslobađanje Mostara od ruševina, kako kažu, može se učiniti samo zajedničkom suradnjom i podrškom aktualnoj mostarskoj vlasti i Gradskoj upravi.
Vijesti
IZ CIK-a BIH UPOZORENJE: Nemamo kapacitete za sprovođenje novih izbornih tehnologija
Prije 10 min0
Kultura
MUZIČKI SPEKTAKL: Najavljen koncert slavnog Jose Carrerasa u Sarajevu
Prije 18 min0
Vijesti
PALA ODLUKA U LJUBLJANI: Vlada Slovenije uvodi sankcije Miloradu Dodiku!
Prije 19 min0
Politika
SELAK O PALJENJU AUTOMOBILA VUKANOVIĆU: "Kontaktirao sam tužioca u Trebinju..."
Prije 23 min0
Društvo
NAKON INCIDENTA U MODRIČI: Oglasio se vozač kamiona koji je nasrnuo na navijače BiH -"Provocirali su me zastavom...."
10. Sep. 20251
Društvo
"OVAJ GRAD TEŽI STABILNOSTI I SUŽIVOTU": Gradonačelnik Mostara osudio ispisivanje uvredljivih grafita u Baćevićima
08. Sep. 20253
Društvo
ZA POMOĆ PENZIONERIMA OSIGURANO 3.8 MILIONA KM: U fokusu oni s najnižim primanjima
09. Sep. 20250
Društvo
CIJENA SE NIJE MIJENJALA GODINAMA: Upravni odbor BHRT-a i FTV-a traži povećanje RTV takse
08. Sep. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.