OPASNOST OD IZNENADNE SMRTI: Koji su simptomi plućne embolije i kako je prevenirati…

Simptomi plućne embolije variraju od neprimjetnih do vrlo primjetnih, često fatalnih simptoma.

  • Zdravlje

  • 23. Jan. 2024  

  • 0

Plućna embolija nastaje kada tromb, odnosno krvni ugrušak, naglo začepi plućnu arteriju. Tromb najčešće dolazio iz vene u nozi ili zdjelice. Zbog začepljenja, količina krvi kojom se opskrbljuje tkivo je nedostatna što dovodi do njegovog propadanja.

Riječ je o opasnoj bolesti jer veliki ugrušci mogu izazvati iznenadnu smrt. Ako se ne liječi, ova tegoba može biti opasna po život jer dovodi do plućnog infarkta. Od nje umire svaka treća oboljela osoba. Plućnu emboliju ne izazivaju samo ugrušci nastali u plućima, nego i oni koji nastaju na drugim mjestima u tijelu, najviše u nogama, odakle krvnim žilama doputuju do pluća.

Najčešći uzroci plućne embolije


Uzrok plućnoj emboliji je ugrušak koji može nastati bilo gdje u krvnim žilama u tijelu te doći do pluća. Tada dolazi do ograničenog dotoka krvi u pluća, snižavanja razine kisika u plućima i povećanja krvnog tlaka u plućnim arterijama.

Najčešći uzorci nastanka plućne embolije su stanja gdje pacijent slabije pokretan, infektivna bolest ili druge teže bolesti gdje pacijent leži, još ako je dehidriran, febrilan - to sve povećava sklonost zgrušavanju. Može biti i nekakav kirurški zahvat, sama imobilizacija vrlo često u distalnim venama nogu nakon imobilizacije s longetama, gipsom ili slično mogu nastati ugrušci u malim venama potkoljenice koji kasnije mogu putovati u veće vene i kasnije do srca i pluća i raditi probleme. Nadalje tu je i pretilost kao globalni problem, gdje ti pacijenti općenito nisu mobilni i u slučaju drugih razloga da moraju mirovati oni također mogu biti ugroženi, ispričao je dr. sc. Hadžibegović u emisijei Dr. Beck.

Drugi uzroci nastanka plućne embolije su moždani i srčani udar, zloćudna bolest te povišena sklonost zgrušavanju krvi. 

Simptomi plućne embolije

Simptomi plućne embolije variraju od neprimjetnih do vrlo primjetnih, često fatalnih simptoma. Simptomi se razlikuju od osobe do osobe i ovise o tome koliki dio pluća je zahvaćen, o veličini krvnog ugruška i drugim zdravstvenim stanjima.

Najčešći simptomi su:

• kratkoća daha,

• bol u prsima, poput srčanog udara,

• kašalj

• bol i/ili oteklina u nogama,

• glavobolje,

• pretjerano znojenje,

• nepravilan rad srca,

• vrtoglavica

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...