Hronika
GRAĐANI OPREZ: U sudžukicama koje se prodaju na tržištu BiH pronađeni komadići metala
28. Jan. 20220
"Ako ga označe kao odrezak ili pileći file, to jednostavno neće biti istina", rekao je jedan farmer iz Colorada. “Treba ga označiti kao ćelijski proizvod i mislim da javnost to mora znati.”
Gastro
28. Jan. 2024
0
Izraelsko ministarstvo zdravlja dalo je kompaniji Aleph Farms preliminarno odobrenje za prodaju odrezaka proizvedenih u laboratoriji. Meso će se uzgajati iz oplođenih jajnih ćelija krave crnog angusa po imenu Lucy, a koštat će kao najkvalitetnije prirodno uzgojena junetina. Također, ovog su ljeta dvije farme sa sjedištem u Kaliforniji dobile zeleno svjetlo za prodaju laboratorijski uzgojene piletine u SAD-u i Singapuru.
Meso proizvedeno u laboratoriji neće odmah biti dostupno za kupovinu jer ova vrsta proizvodnje još uvijek prolazi kroz regulatorni proces. Očekuje se da će objekti za proizvodnju uzgojenog mesa trošiti manje zemlje i vode od tradicionalnih farmi mesa,
Međutim, studija Univerziteta u Davisu u Californiji, koja još nije recenzirana, pokazala je da proizvodnja mesa uzgojena u laboratoriji zapravo može imati veći utjecaj na okoliš od tradicionalnih metoda. Meso uzgojeno u laboratoriji moglo bi na kraju predstavljati konkurenciju tradicionalnoj proizvodnji mesa, upozoravaju neki stočari.
Glavna briga je kako će novi proizvod biti označen, a farmeri u nekoliko američkih država traže zakon koji bi zabranio kompanijama koje uzgajaju meso u laboratoriji da svoje proizvode nazivaju mesom. "Ako ga označe kao odrezak ili pileći file , to jednostavno neće biti istina“, rekao je jedan farmer iz Colorada. “Treba ga označiti kao ćelijski uzgojen proizvod i mislim da javnost to mora znati.” Jedan republikanski poslanik na Floridi želi kriminalizirati meso uzgojeno u laboratoriji, nazivajući to "uvredom prirode i stvaranja".
„Vještački uzgojeno meso može izazvati otpor kod konzumenata jer izgleda tako neprirodno i nepoznato – i potencijalno tako odvratno”, navodi se u studiji objavljenoj u Žurnalu ekološke psihologije, koja je otkrila da je 35% ispitanika reklo da im se to sve previše gadi i da ne jesti takve proizvode.
Prema istraživanju AP-NORC Centra za istraživanje javnih poslova iz 2023. godine, 50 posto Amerikanaca kaže da nisu previše ili uopće nisu zainteresirani za jelo meso uzgojeno u ćelijama. Oni koji to ne žele probati uglavnom su kao svoje obrazloženje naveli "samo zvuči čudno", iako su mnogi izrazili i zabrinutost za vlastito zdravlje.
Vijesti
NIŽU SE REAKCIJE NA NOVO ZADUŽIVANJE KANTONA SARAJEVO: "Ima se para kada se ne krade!"
Prije 18 min0
Gastro
IDEALNO ZA DANE KADA NEMATE PUNO VREMENA, A ŽELITE SERVIRATI DOMAĆE: Napravite klasik poznat generacijama
Prije 24 min0
Regija
STUDENTI NE ODUSTAJU: Postavljene nove blokade na beogradskim ulicama
Prije 35 min0
Evropa
TRI OSOBE POVRIJEĐENE: U eksploziji raznesen bivši ruski gradonačelnik Luhanska
Prije 39 min0
Gastro
NAPRAVITE LEDENE KOCKE: Za početak, mlijeko i četiri kašike šećera stavite na laganu vatru da zavrije, a dok se kuha...
01. Jul. 20250
Gastro
SAVRŠENA LJETNA NAMIRNICA: Rješava nadutost, podiže libido i smanjuje rizik od moždanog udara
Prije 6h0
Gastro
MIRIŠU NA DJETINJSTVO I BAKIN ZAGRLJAJ: Keksi mekani iznutra, hrskavi izvana
01. Jul. 20250
Gastro
PREMA OCJENAMA TASTE ATLASA: Sarajevo vodeća gastro destinacija u regiji
02. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.