Regija
NOVE GLAVOBOLJE ZA VUČIĆA: Studenti blokirali GSP u Beogradu, blokada traje do...
21. Mar. 20250
Europarlamentarci u rezoluciji, o kojoj će se glasati danas 8. februara, traže međunarodnu istragu, formiranje ad hoc komisije, kao i ekspertsku misiju.
Regija
08. Feb. 2024
0
Thomas Waitz, europarlamentarac iz redova Zelenih, koji je bio jedan od onih koji su tražili međunarodnu istragu izbora održanih u Srbiji 17. decembra, rekao je da se tekst rezolucije Evropskog parlamenta zasniva na velikom broju dokaza. On je istakao da će cijela Evropska unija ustati da brani demokratske vrijednosti i standarde u Srbiji.
Waitz je u emisiji Newsnight na N1 rekao da se tekst rezolucije zasniva na velikom broju dokaza da je došlo do izborne krađe, ne samo na parlamentarnim izborima, već i na izborima za Beograd.
Rezolucija EP, ukoliko bude usvojena, nije obavezujuća. On, međutim, kaže da je od službi Evropske komisije čuo da oni podržavaju rezoluciju, kao i to da podrška postoji u vladama zemalja koje imaju ministre iz redova Zelenih.
„Ono što mogu da vidim je da će rezolucija biti podržana od strana Savjeta, velike većine članica i Komisije. Cijela Evropska unija će da ustane i brani demokratske vrednosti i standarde vezane za grad Beograd i državu Srbiju“, naglasio je Waitz.
Europarlamentarci u rezoluciji, o kojoj će se glasati danas 8. februara, traže međunarodnu istragu, formiranje ad hoc komisije, kao i ekspertsku misiju.
On objašnjava da misiju moraju da nalože međunarodni eksperti, a da mora da je prihvati srbijanska vlada. Dodaje da komisija može da izgleda poput one koja je prije nekoliko godina sačinila takozvani „Pribeov izvještaj“ u Sjevernoj Makedoniji.
„Važno je da dođe do međunarodne istrage jer je povjerenje u demokratiju u Srbiji znatno oslabljeno. Poljuljano je povjerenje u poštovanje demokratskih standarda Evropske unije. Međunarodna istraga bi trebalo da vrati to povjerenje i da dovede do ponavljanja izbora, posebno beogradskih izbora“, više puta je ponovio sagovornik N1.
Kada je u pitanju revizija sredstava iz pristupnih fondova, kao i obustavljanje finansiranja ako se navodi o izbornoj krađi dokažu, on kaže da to dolazi u obzir samo ukoliko srpska vlada nije spremna da poštuje preporuke.
Iz finalnog teksta rezolucije izbačena su imena predsjednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić i kritike na njihov račun povodom ponašanja prema europarlamentarcima koji su posmatrali izbore i uočili izborne nepravilnosti.
Sagovornik N1 kaže da je ime predsjednika Vučića izbačeno jer se radi o propustima institucija koji se ne mogu pripisati jednom čovjeku.
Upitan ko se protivio tome da se Vučić nađe u rezoluciji, sagovornik N1 kaže da to ne može da otkrije. Kako objašnjava, konačni tekst je dio pregovora.
„Tako mi radimo u EP. Sjedimo zajedno i pokušavamo da nađemo kompromisno rješenje i došli smo do teksta iza kojeg možemo svi da stanemo“, kazao je Waitz.
Regija
NOVE GLAVOBOLJE ZA VUČIĆA: Studenti blokirali GSP u Beogradu, blokada traje do...
21. Mar. 20250
Politika
ŠEMSUDIN MEHMEDOVIĆ, OTVORENO: Panika koju srbijanski predsjednik pokazuje na svakom koraku najbolje pokazuje da se bližimo konačnom raspletu ...
20. Mar. 20250
Regija
VUČIĆ ZAPRIJETIO DEMONSTRANTIMA: "Istraga će se završiti u roku od 48 sati, a svi odgovorni će odgovarati..."
17. Mar. 20251
Regija
PROFESOR ŽARKO KORAĆ: "U Srbiji raste stravičan otpor koji će završiti tragedijom..."
17. Mar. 20250
Regija
IGRA NERAVA U SAUDIJSKOJ ARABIJI: Završili pregovori Amerikanaca i Ukrajinaca, ovo su prvi utisci...
Prije 4h0
Sport
NEVJEROVATNI REVANŠI U PLAY-OFFU LIGE NACIJA: Na četiri utakmice pao je čak 21 gol, svi domaćini prošli dalje...
Prije 4h0
Društvo
SOLIDARNOST I DOBROČINSTVO U TEŠKIM VREMENIMA: Biznismen iz Austrije platio dugove svojim komšijama u BiH
Prije 5h0
Hronika
"SAHRANILI SMO MAJKU, A JA SADA TEBE SAHRANJUJEM": Riječi Marije tjeraju suze na oči
Prije 5h0
Regija
NOVE GLAVOBOLJE ZA VUČIĆA: Studenti blokirali GSP u Beogradu, blokada traje do...
21. Mar. 20250
Regija
SRBI LUDUJU ZBOG POTEZA HRVATSKE: Upravo stigao i odgovor NATO-a
22. Mar. 20250
Regija
“SB” INTERVJU / SRĐAN MILIVOJEVIĆ, ZASTUPNIK U SKUPŠTINI SRBIJE I PREDSJEDNIK DS-a: “Vučić je izvršio političko samoubistvo zvučnim topom; Ovaj mahniti...”
22. Mar. 2025
Regija
HISTERIJA U VUČIĆEVIM MEDIJIMA: "Ekskluzivno" najavljuju vojni savez Srbije, evo šta se krije iza svega...
21. Mar. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.