Evropa
IZ UREDA PREMIJERA VELIKE BRITANIJE: "Razočarani smo Netanyahuovim stajalištem o palestinskoj državi"
22. Jan. 20243
Prema planu za Ruandu, koji tek treba da se provede, tražitelji azila koji stignu na južnu obalu Engleske u malim čamcima na napuhavanje bit će poslani da žive u Ruandi, ali do sada niko nije deportovan zbog aktuelnih pravnih sporenja.
Evropa
05. Mar. 2024
0
Britanski premijer Rishi Sunak doživio je prvi poraz zbog svog zakona o slanju azilanata u Ruandu nakon što je gornji dom parlamenta zahtijevao uvođenje veće zaštite prije nego što se letovi za deportaciju mogu pokrenuti, prenosi Fena.
Prema planu za Ruandu, koji tek treba da se provede, tražitelji azila koji stignu na južnu obalu Engleske u malim čamcima na napuhavanje bit će poslani da žive u Ruandi, ali do sada niko nije deportovan zbog aktuelnih pravnih sporenja.
U nastojanju da savlada otpor sudova, Sunakova vlada pokušava kroz parlament usvojiti zakon koji bi blokirao nova pravna sporenja proglašaenjem Ruande takozvanom sigurnom zemljom za tražitelje azila.
Neizabrani članovi Doma lordova, koji se većinom sastoje od bivših političara i vladinih zvaničnika, glasali su za jedan amandman koji bi značio da bi letovi mogli početi samo kada se u potpunosti provede sporazum – kojim bi se provele pravne garancije u sistemu azila Ruande.
Lordovi su također glasali za amandman koji navodi da zakon mora biti u potpunosti u skladu s međunarodnim i domaćim pravom, i drugi koji zahtijeva dokaz da je Ruanda sigurna za izbjeglice prije nego što letovi mogu krenuti.
Moćniji izabrani Donji dom može, međutim, poništiti promjene u kasnijim fazama u procesu poznatom kao “parlamentarni ping-pong” i zakon bi i dalje mogao ući u statut bez izmjena.
Neki lordovi žalili su se da će zakonodavstvo kako je trenutno izrađeno zahtijevati da se Ruanda tretira kao sigurna zemlja bez obzira na dokaze.
Christopher Tugendhat, lord vladajućih konzervativaca, optužio je vladu da se ponaša kao vladajuća stranka u distopijskom romanu Georgea Orwella “1984”.
“Ako ovaj zakon uđe u statut u svom sadašnjem obliku, Ruanda će biti sigurna zemlja bez obzira na stvarnost”, kazao je on.
Sunak je rekao kako želi da prvi letovi za deportaciju krenu u narednih nekoliko mjeseci – uoči općih izbora koji se očekuju u drugoj polovini ove godine – kako bi mogao ispuniti obećanje da će “zaustaviti čamce”.
Više od 2.500 tražilaca azila do sada je ove godine stiglo u Britaniju brodicama.
Sedmogodišnja djevojčica preminula je tokom vikenda pokušavajući da stigne do Britanije nakon što se mali čamac koji ju je prevozio prevrnuo kod obale Francuske.
U najdetaljnijoj finansijskoj procjeni politike Ruande, britanska vlada u petak je saopćila da će deportacija prvih 300 izbjeglica koštati više od 600 miliona funti (762 miliona dolara), prenosi Reuters.
Evropa
IZ UREDA PREMIJERA VELIKE BRITANIJE: "Razočarani smo Netanyahuovim stajalištem o palestinskoj državi"
22. Jan. 20243
HiTec
POTPISALO JE BLIZU 30 ZEMALJA: Velika Britanija objavila deklaraciju o umjetnoj inteligenciji
01. Nov. 20231
Evropa
"TO NIJE U REDU": Britanski premijer o porastu antisemitskih incidenata u zadnje vrijeme
13. Okt. 20230
Evropa
ZNATIŽELJNA JAVNOST KONAČNO DOBILA ODGOVOR: Rishi Sunak se ipak iz raskošnih vila seli u skromni Downing Street 10
27. Okt. 20220
Hronika
POTVRĐENA OPTUŽNICA ZA TRGOVINU LJUDIMA: Četvero djece prisiljavano na prosjačenje na više lokacija u Sarajevu
Prije 39 min0
Politika
SDP TRAŽI ODGOVORNOST: Urušavanje Skenderije nije nesretan slučaj, gdje je novac završio?
Prije 47 min0
Rat u zalivu
DRAMA U TEL AVIVU: Sirene su se oglasile širom sjevernog Izraela, otkrivena infiltracija...
Prije 49 min0
Vijesti
OTKRIVAMO: Nova Vučićeva igra oko kupovine ruskog udjela u NIS-u, u sve su uključeni Zoran Janković i Dodikov glavni financijer...
Prije 54 min0
Evropa
DIPLOMATSKI RAT ZBOG "SUNEĆENJA": SAD i Izrael osuli žestoku paljbu po Belgiji, Trumpov ambasador grmi – „Smatrat će vas antisemitskom zemljom!“
Prije 19h0
Evropa
STRAVIČNA PRIJETNJA STIGLA IZ MOSKVE: "Napustite grad!"
04. Maj 20260
Evropa
KREMLJ NA NOGAMA: Sprema se operacija „Nasljednik“, da li ovo znači Putinov kraj?
Prije 20h0
Evropa
ŠOK U VOJNOM VRHU: Čovjek koji je stvorio ruski RKBO izvršio samoubistvo
04. Maj 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.