Politika
CVIJANOVIĆ SE U TIRANI SUSRELA S MACRONOM: "Kratak razgovor sa predsjednikom Francuske"
16. Maj 20250
Ovaj sastanak trebao je zatvoriti fazu razmirica koje su uslijedile nakon konferencije o potpori Ukrajini u Parizu 26. februara, koja je oslabila poruku zapadnog jedinstva prema Moskvi. Olaf Scholz kategorički je odbacio mogućnost slanja vojnika na ukrajinsko tlo.
Evropa
15. Mar. 2024
0
Olaf Scholz i Emmanuel Macron su danas na samitu u Berlinu s poljskim premijerom Donaldom Tuskom izrazili jedinstvo oko pomoći Ukrajini, nakon sedmica napetosti o strategiji koju treba usvojiti prema Moskvi, prenosi Index.hr.
"Danas je, više nego ikada, naše jedinstvo naša snaga, a prije svega naše tri države, Njemačka, Poljska i Francuska, snose posebnu odgovornost", izjavio je njemački kancelar.
"Konkretno, kupit ćemo još više oružja za Ukrajinu, na cijelom svjetskom tržištu", rekao je nakon sastanka. Tri zemlje su "jedinstvene" i "odlučne nikada ne dopustiti Rusiji da pobijedi i podržavati ukrajinski narod do kraja", istaknuo je francuski predsjednik. "Nastavit ćemo kao što smo radili od prvog dana, nikada nećemo preuzeti inicijativu za bilo kakvu eskalaciju", dodao je, kao da želi umiriti svoje saveznike nakon izjava iz veljače o mogućem slanju trupa u Ukrajinu u budućnosti.
Nesuglasice su dodatno porasle prošli tjedan kada je Emmanuel Macron u Pragu rekao da se Europa nalazi u trenutku "u kojem ne bi bilo primjereno biti kukavica". Posredništvo Donald Tuska možda je pomoglo ublažiti tenzije, ocjenjuje France presse. Poljski premijer, bivši predsjednik Eruopskog vijeća, odbacio je "zlonamjerne glasine" o nesuglasicama.
Trojica čelnika, koji se sastaju u formatu poznatom kao "Weimarski trokut", sastat će se na samitu EU-a u Bruxellesu 21. i 22. ožujka a potom u Poljskoj početkom ljeta, najavio je Donald Tusk.
Politika
CVIJANOVIĆ SE U TIRANI SUSRELA S MACRONOM: "Kratak razgovor sa predsjednikom Francuske"
16. Maj 20250
Evropa
EMMANUEL MACRON KOMENTARISAO PRESUDU LE PEN: "Zakon je isti za sve"
02. Apr. 20250
Svijet
ERDOGAN TELEFONSKI RAZGOVARAO S MACRONOM: EU u pravu što je suspendovala sankcije Siriji
07. Feb. 20250
Evropa
HAPŠENJA U PARIZU: Francuska policija otkrila detalje o kriminalnim grupama na Olimpijskim igrama
04. Sep. 20240
Ekonomija
MILIONSKI BIZNIS: Najbogatija poduzetnica u BiH u novoj investiciji, uskoro kreće izgradnja...
Prije 10 min0
Gastro
MALE TAJNE VELIKIH MAJSTORA KUHINJE: Za savršene faširane šnicle - samo slijedite upute...
Prije 22 min0
Zdravlje
ZABORAVITE NA OZEMPIC I RAZVIKANE PREPARATE: Ova metoda mršavljenja je pet puta učinkovitija...
Prije 33 min0
Auto
TOTALNI ZAOKRET: Audi službeno odustao od ideje prestanka proizvodnje modela...
Prije 45 min0
Evropa
BURNO U EUROPSKOM PARLAMENTU: Bosanac napao HDZ-ovce -"Dali ste im milione...."
18. Jun. 20250
Evropa
PROCURILO IZ MOSKVE: Vladimir Putin je vrlo nervozan, Rusi bi uskoro mogli izgubiti...
19. Jun. 20250
Evropa
KALLAS KAŽE DA IZRAEL KRŠI MEĐUNARODNO PRAVO: Francuska zastupnica - "Genocid, genocid, genocid, usprkos masakrima i gladi u Gazi odbijate..."
18. Jun. 20250
Evropa
UŽAS U POZNATOM LJETOVALIŠTU: Dječak (11) preminuo nakon zaraze rijetkom amebom koja jede mozak
Prije 18h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.