TEŽAK UDARAC PUTINU: Češki ministar najavio radikalne mjere, EU ih prihvatila -"Uvjeren sam da niko ne treba podržavati agresora kupujući od njega..."

- Češka ima viškove za izvoz. Bilo je viška žetve širom svijeta - dodao je.

  • Svijet

  • 19. Mar. 2024  19. Mar. 2024

  • 0

Evropska unija priprema se uvesti carine na uvoz žitarica iz Rusije i Bjelorusije kako bi umirila poljoprivrednike i neke zemlje članice, izvijestio je u utorak Financial Times pozivajući se na izvore upoznate s tim planom.

Očekuje se da će Evropska komisija u narednim danima uvesti carinu od 95 eura po toni na žitarice iz Rusije i Bjelorusije, navodi FT, dodajući da će carine od 50 posto također biti uvedene na sjemenke uljarica i proizvode od njih, javlja SEEbiz.

Takva se odluka očekuje dok poljoprivrednici diljem Evropske unije pozivaju na izmjene ograničenja koja su im postavljena u skladu s Zelenim planom za rješavanje klimatskih promjena te na ponovno uvođenje carina uvozu poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine koje su ukinute nakon ruske invazije 2022.

Kao i veći dio Evrope, Poljska je također bila zahvaćena protestima posljednjih sedmica.

Češka će također predložiti zabranu uvoza ruskog i bjeloruskog žita u EU na ovosedmičnom Evropskom vijeću, izjavio je ministar poljoprivrede Marek Výborný, piše Euractiv.

Zemlje članice EU sastat će se na samitu Evropskog vijeća u četvrtak i petak, na kojem će poljoprivreda biti visoko na dnevnom redu.

- Ruskoj ili bjeloruskoj robi nije mjesto u Evropi. Ne vidim razlog zašto bi rusko žito trebalo da bude u Evropi. Uvjeren sam da niko ne treba podržavati agresora kupujući od njega žito. To je ono za šta ću se zalagati u EU - rekao je Výborný.

- Zalagat ćemo se da žitarice i uljarice budu na listi sankcija, a ne da se šalju u Evropu - dodao je.

Prema nacrtu zaključaka, lideri EU bi se trebali dogovoriti o važnosti snažnog i održivog poljoprivrednog sektora za sigurnost hrane i trebali bi se vratiti "trenutnim izazovima u poljoprivrednom sektoru i zabrinutostima koje su postavili poljoprivrednici", a višak žitarica iz Ukrajine i Rusije i pad njene cijene su među ključnim pitanjima.

Osim sastanka Evropskog vijeća ove sedmice, Výborný će imati mogućnost da pokrene ovo pitanje tokom sljedećeg Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo koje će se održati 26. marta.

On kaže da ne postoji rizik od značajnog rasta cijena hrane nakon moguće zabrane uvoza žitarica iz Rusije.

- Češka ima viškove za izvoz. Bilo je viška žetve širom svijeta - dodao je.

- Evropska komisija procjenjuje mogućnost uvođenja ograničenja na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Rusije u Evropsku uniju. Na osnovu toga, Komisija će uskoro iznijeti prijedlog -  navodi se u čitanju poziva predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen i poljskog premijera Donalda Tuska 15. marta.

Slične komentare dao je poljski komesar za poljoprivredu Janusz Wojciechowski.

- Kada Rusija koristi hranu kao oružje, moramo reagovati. Rusija će izvoziti preko 50 miliona tona pšenice. Kada jedna zemlja ima četvrtinu ukupnog izvoza pšenice, to može destabilizovati situaciju. I to je ono što vidimo - rekao je on poljskoj štampi.

Prošlog mjeseca, Latvija je uvela jednostranu zabranu trgovine na uvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda, a Tusk je sugerirao da bi se slične mjere mogle poduzeti u Poljskoj.

Zastupnici Evropskog parlamenta takođe su podržali ideju različitih političkih stranaka tokom prošlonedeljne debate u Strazburu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...