VANJSKOPOLITIČKI ANALITIČAR BOŠKO JAKŠIĆ ZA “SB”: “Srbija nema hrabrosti da se suoči sa zločinima koje su u ime srpstva počinili pojedinci”

"Vučić bez dokaza priča da bi usvajanje rezolucije bilo propraćeno zahtevima za ukidanje Republike Srpske kao genocidne tvorevine", kaže Jakšić.

  • Politika

  • 12. Apr. 2024  12. Apr. 2024

  • 9

U Beogradu je jučer održan sastanak rukovodstva bh. entiteta Republike Srpske i Srbije gdje se govorilo o najavi usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom UN-a. Predjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao kako će se boriti do posljednjeg trenutka da ne dođe do usvajanja ove rezolucije.

"Republika Srpska nije deo Ujedinjenih nacija. Republiku Srpsku ne slušaju čak ni u Bosni i Hercegovini, kada ima drugačiji stav i ne uvažavaju ga. I Srbija će sama političkim, ne vojnim, političkim sredstvima da se suprotstavi svim NATO zemljama, od Turske do Nemačke, s tim da znamo da su nam šanse minimalne, ali ćemo se boriti do poslednjeg trenutka", rekao je Vučić, između ostaloga.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik je ponovo negirao genocid u Srebrenici, te prijetio "otcjepljenjem" entiteta na čijem je čelu trenutno.

"Rekao sam i javno govorim da se genocid nije desio. Mi smatramo da je ovo direktno rušenje mogućnosti da se živi u BiH. Da se lažno predstavljaju u BiH, te da su direktno upereni protiv RS-a i srpskog naroda u cjelini", rekao je Dodik, te dodao da “ukoliko dođe do odlučivanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, RS ne vidi nikakav smisao da ostane u BiH kao njen sastavni dio", te će "svoj status regulisati tako, da samostalno krene dalje".

Zašto se Dodik i Vučić plaše nove rezolucije o Srebrenici?

Vanjskopolitički analitičar iz Beograda Boško Jakšić za “Slobodnu Bosnu” kaže da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bez dokaza priča da bi usvajanje rezolucije bilo propraćeno zahtijevima za ukidanje Republike Srpske kao genocidne tvorevine.

“Vučić i Dodik se plaše nove potrebe srebreničke istine koje oni uporno odbijaju da priznaju. Plaše se jer bi sutra mogli da budu sankcionisani ukoliko negiraju genocid. Zato Vučić bez dokaza priča da bi usvajanje rezolucije bilo propraćeno zahtevima za ukidanje Republike Srpske kao genocidne tvorevine. Dodik pred predsednikom Srbije ponavlja svoje pretnje o otcepljenju i nezavisnosti”, kaže Jakšić.

Jakšić smatra da se ovdje radi o Vučićevoj manipulaciji jer nema kolektivne odgovornosti.

“Ako se izuzme ijedna britanska rezolucija koja je podneta Savetu bezbednosti i na koju je Rusija stavila veto, niko nikada nije tražio proglašavanje Srba za genocidni narod. Ni haški tužitelji, a ni zapadni političari. Jasno da se radi o Vučićevoj manipulaciji, jer nema kolektivne odgovornosti i da je ona lična. Vučić na taj način, čini mi se, plaši narod. Kada se sve sabere, sve su to dokazi da Srbija ne uspeva da smogne hrabrosti da se suoči sa zločinima koje su u ime srpstva počinili pojedinci. Suviše dugo to traje”, pojašnjava Boško Jakšić.

Kontinuitet srpske politike koja odbija suočavanje sa istinom

Vučić je na jučer najavio da će u ponedjeljak poslati specijalnog izaslanika kod predsjednika Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i tražiti da "dobro razmotre kršenja svih procedura", a u kontekstu rezolucije o Srebrenici.

U krajnjoj liniji moramo da se podsetimo da je i deklaracija Skupštine Srbije o Srebrenici koja je 2010. godine  usvojena u vreme vladavine demokrata izbegla da pomene reč genocid, nego se skrivala iza teksta Haškog tribunala. Svedočimo jednom kontinuitetu srpske politike koji odbija suočavanje sa istinom, zaključuje vanjskopolitički analitičar Boško Jakšić.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebala bi 2. maja razmatrati prijedlog rezolucije kojom se podsjeća na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.

S. GOJAK

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 9

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...