DAČIĆ OTKRIO: "Željka Cvijanović bi trebala ići u New York zbog Rezolucije, ali je pitanje hoće li dobiti vizu!"

Naveo je da će se Srbija boriti da se rezolucija ne usvoji, ali ističe da to nije borba protiv Bošnjaka ili Hrvata, nego protiv sponzora rezolucije, u koju, kako je rekao, spadaju najmoćnije zapadne zemlje.

  • Regija

  • 18. Apr. 2024  

  • 3

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas da je na zatvorenom sastanku pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija (GS UN) predstavljen nulti nacrt rezolucije o Srebrenici i da su predstavnici mnogih misija uložili dosta primjedbi i postavili pitanje zašto je u ovom trenutku to pitanje uopšte došlo pred Generalnu skupštinu UN.

"Zanimljivo je da su mnoge misije postavile pitanje zašto se sada raspravlja i kako se sada odjednom pojavilo to pitanje. Kad su ovakve stvari u pitanju, u UN se uglavnom pokušava da se to usvoji konsenzusom. Uostalom bio je samo jedan slučaj kad se o tome donosila odluka i to je bila u pitanju Ruanda. Ali i to je bilo pre donošenja opšte rezolucije, univerzalne rezolucije o genocidu i kada je uveden 9. decembar. Nakon toga nikada se nije desilo da neki pojedinačni primer bude predmet neke rezolucije u Generalnoj skupštini”, rekao je Dačić za TV Prva.

Dačić je naglasio da pored nedostatka konsenzusa u UN, konsenzus ne postoji ni u samoj BiH.

"Veliki broj delegacija se osvrnuo na to da ne postoji konsenzus u samoj Bosni i Hercegovini, da Predsedništvo nije donelo odluku i da je to samostalna akcija bošnjačkog i hrvatskog člana Predsedništva, kao i šefa misije pri UN Zlatka Lagumdžije”, rekao je Dačić.

On je dodao da postoji i pitanje legaliteta, jer po povelji UN, o temama o kojima raspravlja Vijeće sigurnostii UN ne može da raspravlja Generalna skupština bez dozvole Vijeća sigurnosti.

"Savet bezbednosti nije dao dozvolu, naprotiv, oni su odbili to, jer je Rusija stavila veto. Ovo je pokušaj da se izbegne veto, da se dođe na GS UN. Treba dodati da se rezolucija predlaže pod tačkom dnevnog reda koja se odnosi na kulturu mira, sećanja, i za koju je potrebna prosta većina, a ne dvotrećinska većina”, naglasio je Dačić.

Dačić je pojasnio da se odluke u GS UN o važnim pitanjima uvek donose dvotrećinskom većinom.

Dačić dodaje da se članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić sada nalaze u New Yorku kako bi, kako je ocijenio, prikrili nelegalnost donošenja rezolucije.

"I oni se predstavljaju kao Predsedništvo. Oni pišu na memorandumu Predsedništva. Znači, oni se obraćaju zemljama. Mi šaljemo tekst  Željke Cvijanović. Ali to ispadne kao da je manje vredno, nego što su oni napisali. I mnoge zemlje koje ne znaju situaciju misle da je to zaista nešto stvarno legalno”, rekao je Dačić.

Dodao je da Cvijanovićeva hoće da dođe u New York, ali je pitanje da li će dobiti vizu, jer se nalazi na američkom spisku za sankcije.

Naveo je da će se Srbija boriti da se rezolucija ne usvoji, ali ističe da to nije borba protiv Bošnjaka ili Hrvata, nego protiv sponzora rezolucije, u koju, kako je rekao, spadaju najmoćnije zapadne zemlje.

Dačić je poručio da će Srbija motivisati sve svoje prijatelje i one koji poštuju međunarodno pravo, da shvate da je donošenje ove rezolucije politizacija.

"„Svako treba da odgovara za zločine, ali ovo je jedna čista politizacija i Srbi ne zaslužuju zbog svoje istorije i zbog svega, da pored Huta budu definisani kao jedini narod koji se nalazi u nekoj rezoluciji UN”, rekao je on.

Dačić kaže da se zločin u Srebrenici zloupotrebljava, kako bi postao simbol cijelog rata i kako bi „ispalo” da nije bilo drugih žrtava, osim srebreničkih.

Na komentare da donošenje rezolucije neće imati posljedice po Srbiju, Dačić je ukazao da, čim se taj termin upotrebljava, nekih posljedica mora biti, prenosi Tanjug.

Komentari - Ukupno 3

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...