Regija
JE LI NA POMOLU HISTORIJSKI SPORAZUM: Crna Gora isplatit će milione eura odštete bivšim hrvatskim logorašima?
Prije 20 min0
U razgovoru s predsjednikom Generalne skupštine UN-a Dennisom Francisom ponovo je naglašen značaj pravosnažnih presuda najviših sudova UN-a.
Vijesti
20. Apr. 2024 20. Apr. 2024
4
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić razgovarali su s predsjednikom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) Dennisom Francisom u sjedištu UN-a povodom predstavljanja Nacrta rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić istakli su značaj Generalne skupštine UN-a, kao jednog od glavnih organa u kojem su predstavljene sve države članice UN-a.
Posebnu zahvalnost iskazali su zbog kontinuiranog zalaganja predstavnika država članica u Generalnoj skupštini UN-a na unapređenju međunarodne saradnje na ekonomskom, socijalnom, političkom, kulturnom, obrazovnom i polju zdravstvene zaštite, te pomaganju ostvarivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda u Bosni i Hercegovini.
U razgovoru s predsjednikom Generalne skupštine UN-a Dennisom Francisom ponovo je naglašen značaj pravosnažnih presuda najviših sudova UN-a (Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju) kojima je potvrđeno da je nad Bošnjacima u UN sigurnoj zoni Srebrenica počinjen genocid.
Riječ je o sudskim presudama koje ne mogu biti izbrisane iz historije čovječanstva. Institucionalnom zaštitom naslijeđa tribunala i sudova UN-a, istovremeno se štite i demokratske vrijednosti i temeljni principi na kojima počiva UN, ali i doprinosi da se takvi zločini više nikada ne ponove, naglasili su predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Oni su istakali da bi usvajanje rezolucije trebalo potaknuti države članice UN-a da, između ostalog, usvoje nastavne i obrazovne programe na osnovu kojih će buduće generacije biti educirane o prevenciji i posljedicama genocida.
Radi budućeg rada UN-a i očuvanja kredibiliteta ove najbitnije međunarodne organizacije, izuzetno je važno da se izvuče pouka iz neuspjeha UN-a u sprječavanju genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, kao što je to prezentirano u izvještaju Generalnog sekretara u vezi s Rezolucijom Generalne skupštine 53/35 Pad Srebrenice (A/54/549).
Također, Denis Bećirović i Željko Komšić poručili su da usvajanjem Rezolucije o 11. julu kao Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine, UN će ukazati na važnost promoviranja istine o počinjenom genocidu.
Rezolucija ne govori samo o prošlosti, nego i o važnosti izgradnje sigurnije budućnosti za nove generacije, te će pridonijeti izgradnji otvorenog društva utemeljenog na demokratskim i građanskim vrijednostima, naglasili su predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić tokom razgovora s predsjednikom Generalne skupštine UN-a Dennisom Francisom u sjedištu UN-a u New Yorku.
Regija
JE LI NA POMOLU HISTORIJSKI SPORAZUM: Crna Gora isplatit će milione eura odštete bivšim hrvatskim logorašima?
Prije 20 min0
Sport
RAMO ISAK ISPUNIO OBEĆANJE: Čeliku oprostili dug od 175.821 KM
Prije 21 min0
Svijet
DAN NAKON NAPADA IZRAELA NA IRAN: Uočena tri tajanstvena leta iz Kine
Prije 23 min0
Politika
SUSRET KOJI ZAHTIJEVA DODATNA POJAŠNJENJA: Schmidt sa Cvitanovićem razgovarao o Izbornom zakonu!
Prije 23 min0
Vijesti
ŠOKANTNI PRIZORI IZ IZRAELA NAKON SILOVITOG NAPADA IRANA: Ovo nije Gaza, ovo je Tel Aviv...
19. Jun. 20250
Vijesti
TRAGOM OBJAVE SEBIJE IZETBEGOVIĆ: Direktor KJKP „Rad“ za "SB" o problemima i smradu sarajevske deponije
18. Jun. 20250
Vijesti
PRONEVJERIO SKORO 300.000 KM: Blagajnik priznao da je pokrao Medžlis Islamske zajednice
17. Jun. 20250
Vijesti
KRENULO JE: Tužilaštvo BiH podiže optužnicu protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića, Zdravko Mamić priznao...
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.