NISKA STOPA NATALITETA: Južna Koreja proglasila demografsko vanredno stanje

Predsjednik Yoon je obećao da će uložiti sve napore da se uhvati u koštac s veoma niskom stopom nataliteta u zemlji, objavila je novinska agencija Yonhap sa sjedištem u Seulu.

  • Svijet

  • 19. Jun. 2024  

  • 0

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio je u srijedu demografsko vanredno stanje zbog niske stope nataliteta i starenja stanovništva u toj istočnoazijskoj zemlji.

Predsjednik Yoon je obećao da će uložiti sve napore da se uhvati u koštac s veoma niskom stopom nataliteta u zemlji, objavila je novinska agencija Yonhap sa sjedištem u Seulu.

"Danas zvanično proglašavam demografsko vanredno stanje na nacionalnom nivou. Aktiviraćemo sveobuhvatni sistem odgovora na nivou vlade dok se ne prevaziđe problem niske stope nataliteta", rekao je Yoon.

Južna Koreja se suočava sa niskom stopom nataliteta i starenjem stanovništva, a prošle godine zabilježena je stopa ukupnog fertiliteta od 0,72.

Istaknuto je da južnokorejski parovi izbjegavaju osnivanje porodice i djecu iz nekoliko razloga, uključujući visoke troškove stanovanja, obrazovanja i dugo radno vrijeme.

Predsjednik Yoon je obećao da će preduzeti konkretne korake kao što su povećanje naknade za roditeljsko odsustvo, produženje odsustva za očeve, uvođenje fleksibilnog radnog vremena i ublažavanje finansijskog opterećenja za obrazovanje.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...