Evropa
MACRON UPRAVO OBJAVIO: "Pozvao me iranski predsjednik, dogovorili smo se da...!"
Prije 29 min0
Čak i bez tako teških oštećenja, kihanje može uzrokovati privremenu slabost ili smetnje vida zbog povišenog krvnog tlaka.
Zdravlje
25. Jun. 2024 25. Jun. 2024
0
Ideja da kihanje uzrokuje teške ozljede čini se nezamislivom, ali muškarac s Floride doživio je ranije u junu upravo takav scenarij. Nakon nedavne operacije abdomena patio je od dehiscencije rane, gdje mu kirurški ožiljak nije pravilno zarastao. Jedno jutro, dok je doručkovao, kihnuo je, zakašljao se i osjetio bol i mokri osjećaj u donjem dijelu trbuha. Na njegov užas, dio crijeva probio mu se kroz nezacijeljenu ranu. Bila je potrebna hitna operacija kako bi se njegova utroba vratila u abdomen.
Kihanje, obično zaštitni mehanizam, izbacuje iritanse iz našeg dišnog sustava. Pod kontrolom "centra za kihanje" u meduli mozga, kihanje uključuje zatvaranje očiju, grla i usta, dok se prsni mišići skupljaju te se pritom izbacuje zrak iz dišnog sustava brzinom do 15,9 m/s (56 km/h), objašnjava u članku za The Conversation Adam Taylor, profesor i direktor Centra za učenje kliničke anatomije na britanskom Univerzitetu Lancaster.
Neočekivane ozljede
No, unatoč svojim zdravstvenim prednostima, kihanje ponekad može uzrokovati i neočekivane ozljede.
Nasilno kihanje može izazvati herniju pluća kroz interkostalne mišiće, osobito kod osoba s morbidnom pretilošću, kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću, dijabetesom ili pušačkim navikama, objašnjava Taylor te dodaje da postoje slučajevi u kojima kihanje razdire plućno tkivo i uzrokuje da zrak komprimira pluća, što dovodi do potencijalno ozbiljnog stanja.
Mozak je također osjetljiv na ozljede uzrokovane kihanjem. Pucanje delikatne ovojnice mozga može dovesti do subarahnoidalnog krvarenja, potencijalno smrtonosnog moždanog udara ako se ne liječi, upozorava Taylor.
Čak i bez tako teških oštećenja, kihanje može uzrokovati privremenu slabost ili smetnje vida zbog povišenog krvnog tlaka.
Snaga kihanja također može oštetiti krvne žile. Postoje slučajevi disekcije aorte uslijed kihanja, gdje sila kihanja kida slojeve aorte (glavne arterije koja nosi krv obogaćenu kisikom po tijelu) i uzrokuje pucanje krvi između slojeva. Ako se ne liječi, to stanje ima stopu smrtnosti od 50 % unutar 48 sati, ističe Taylor.
Rizik kod kihanja su i ozljede mišićno-koštanog sistema. Kihanje je uzrokovalo prijelome, koji se mogu pojaviti i zbog povećanog pritiska. Taj pritisak također može dovesti do curenja urina, posebno kod osoba sa slabim mišićima dna zdjelice zbog trudnoće, poroda, pretilosti, menopauze ili traume.
Istraživanje iz 2023. godine pokazalo je da je kihanje uzrokovano akutnim alergijama na pelud kod vozača isto tako opasno jer može povećati rizik od prometnih nesreća.
Zadržavanje kihanja je opasno
Ni zadržavanje kihanja nije sigurno, upozorava Taylor. Jedan si je Škot 2023. godine tako razderao dušnik. Potrebno je osloboditi pritisak koji se nakuplja u dišnom sistemu. Zadržavanje kihanja može dovesti do oštećenja tkiva, prijeloma kostiju lica i ozljeda grkljana, objasnio je britanski stručnjak.
Neutemeljeni mit o kihanju
Jedan mit o kihanju je strah od iskakanja očiju ako kihnete otvorenih očiju. To je nemoguće jer su oči usidrene na mjestu pomoću mišića i živaca, bez izravne veze s dišnim sustavom, pojasnio je Taylor.
Iako je ljudsko tijelo općenito dobro prilagođeno kihanju, ozljede su rijetke i često se događaju u određenim uvjetima. Ekstremni slučajevi, poput 976-dnevnog napadaja kihanja Britanke Donne Griffiths 1981. godine ili kihanja od 176 decibela Kineza Yi Yanga, primjer su povećanog rizika od navedenih ozljeda.
Evropa
MACRON UPRAVO OBJAVIO: "Pozvao me iranski predsjednik, dogovorili smo se da...!"
Prije 29 min0
Regija
MINISTRICA ZDRAVSTVA DIŽE UZBUNU: "Ovaj problem ima 65 posto odraslih i trećina djece u Hrvatskoj!"
Prije 38 min0
Politika
IZETBEGOVIĆ ŽESTOKO KRITIKOVAO "TROJKU": "Nema dana da neki problem u ovoj zemlji oni ne naprave!"
Prije 53 min0
Sport
TEŽAK PAD SA MOTORA: Divac se javio iz bolnice i otkrio kako se osjeća
Prije 1h0
Zdravlje
HITNO POVLAČENJE PROIZVODA IZ DM-A: "Ni pod kojim uslovima ne koristite ovaj kozmetički proizvod"
18. Jun. 20250
Zdravlje
SUŠENJE VEŠA NAPOLJU JE VELIKA GREŠKA: Stručnjaci upozoravaju da na taj način ugrožavamo zdravlje
19. Jun. 20250
Zdravlje
STRUČNJACI SAVJETUJU: Evo zašto bi trebali jesti jabuku prije spavanja
20. Jun. 20250
Zdravlje
SMANJUJU RIZIK OD BOLESTI: Ukoliko želite živjeti zdravije i duže – ovo trebate znati...
19. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.