Sport
IVANIŠEVIĆ, BEZ DLAKE NA JEZIKU: "Njega jedino tata može trenirati..."
Prije 8 min0
Postoje određene biljke i biljni preparati koji se tradicionalno koriste za potporu zdravlju jetre
Zdravlje
25. Jun. 2024
0
Masna jetra ili steatoza jetre stanje je koje se javlja kada se u jetri nakuplja višak masnoća. To se događa iz više razloga - zbog prekomjerne konzumacije alkohola, pretilosti, dijabetesa, visokog unosa šećera i masnoća te genetske predispozicije. Masnoća u jetri može dovesti do oštećenja jetrenih stanica i smanjenja njezine funkcionalnosti, a jetra je vitalni organ zadužen za niz funkcija, među ostalim za probavu, detoksikaciju, proizvodnju proteina i regulaciju razine šećera u krvi. Masna jetra u težim slučajevima može napredovati do ozbiljnijih stanja poput upale jetre (steatohepatitisa), fibroze i ciroze.
Dijagnoza masne jetre obično se postavlja na temelju kombinacije medicinske povijesti, fizičkog pregleda i dijagnostičkih testova. Važno je potražiti liječničku pomoć ako se pojave simptomi ili faktori rizika za masnu jetru jer je pravodobna dijagnoza bitna za pravilno upravljanje bolešću i sprečavanje komplikacija. Ključnu ulogu u tome ima pravilna prehrana. Glavni cilj je smanjiti unos masnoća, posebno zasićenih i transmasnih kiselina te šećera i rafiniranih ugljikohidrata, dok se istovremeno povećava unos vlakana, proteina, voća, povrća i zdravih nezasićenih masti. Zasićenih masti ima u masnom mesu, prženoj hrani, punomasnim mliječnim proizvodima i zasićenim uljima poput kokosovog. Umjesto toga savjetuje se konzumirati nezasićene masti kojih ima u orašastim plodovima, sjemenkama, maslinovom ulju, avokadu i ribi te su korisne za zdravlje jetre.
Masna jetra često ne uzrokuje očite simptome u ranim fazama. Međutim, kako bolest napreduje, mogu se pojaviti sljedeći simptomi:
Liječnik može propisati i lijekove koji pomažu u kontroliranju simptoma, smanjenju upale i sprečavanju progresije bolesti. U terapiji masne jetre koriste se: statini, lijekovi koji se često koriste za snižavanje razine kolesterola u krvi, a mogu pomoći u smanjenju nakupljanja masnoća u jetri i smanjenju rizika od komplikacija poput fibroze i ciroze; metformin, lijek koji se koristi za liječenje dijabetesa tipa 2, također može koristiti i osobama s masnom jetrom jer poboljšava osjetljivost na inzulin i smanjuje rizik od napredovanja bolesti; potom vitamin E, antioksidans koji može imati blagotvoran učinak na zdravlje jetre i smanjiti upalu. Međutim, vitamin E za liječenje masne jetre treba uzimati pod nadzorom liječnika jer visoke doze mogu biti štetne. Uz to, dodaci omega-3 masnih kiselina, poput ribljeg ulja, pomažu u smanjenju upale u jetri, piše Živim.hr.
Đumbir se često koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih protuupalnih svojstava. Neki istraživači tvrde da može imati blagotvoran učinak na zdravlje jetre.
Mlijeko čička tradicionalno se koristi za potporu zdravlju jetre. Neki istraživači sugeriraju da ekstrakt mlijeka čička može imati hepatoprotektivno djelovanje, odnosno da štiti jetru od oštećenja.
Zeleni čaj bogat je antioksidansima koji mogu pomoći u detoksikaciji jetre i smanjenju upale.
Kurkuma je začin koji se često koristi u ajurvedskoj medicini zbog svojih protuupalnih svojstava. Istraživanja sugeriraju da kurkumin, aktivni sastojak kurkume, može pomoći zdravlju jetre.
Prije početka uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani ili biljnih pripravaka za potporu zdravlju jetre treba se konzultirati s liječnikom ili nutricionistom, osobito ako već imate dijagnosticiranu masnu jetru ili neko drugo stanje jetre.Jelovnik kod masne jetre može biti vrlo kompleksan ovisno o stadiju bolesti i farmakoterapiji, no postoje neke opće smjernice koje treba uzeti u obzir prilikom odabira namirnica. Evo popisa namirnica koje se preporučuju u prehrani za masnu jetru:
Riba: losos, skuša, sardine i druge masne ribe bogate omega-3 masnim kiselinama koje su korisne za zdravlje jetre. Piletina i puretina: meso peradi bez kože koje je bogato proteinima niske masnoće. Jaja: dobar su izvor proteina i hranjivih tvari te se mogu konzumirati umjereno.
Mahunarke: grah, leća, slanutak i grašak bogati su vlaknima i proteinima te su odličan izbor za vegetarijance.
Povrće: brokula, kelj, špinat, mrkva, tikvice, rajčica i drugo povrće bogato vlaknima, vitaminima i mineralima.
Voće: jabuke, banane, bobičasto voće, citrusi i drugo voće bogato antioksidansima, vitaminima i vlaknima.
Cjelovite žitarice: integralna tjestenina, smeđa riža, kvinoja, ječam i druge cjelovite žitarice bogate vlaknima.
Orašasti plodovi i sjemenke: bademi, orasi, lješnjaci, sjemenke lana, bundeve i chia sjemenke bogate zdravim mastima, proteinima i vlaknima.
Maslinovo ulje: zdravi izvor nezasićenih masti, može se koristiti za kuhanje ili kao preljev za salate.
Nemasni mliječni proizvodi: jogurt s niskim udjelom masti, obrani sir i nemasno mlijeko koji su bogati kalcijem i proteinima.
Zeleni čaj: sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u detoksikaciji jetre.
Voda: redoviti unos vode ključan je za zdravlje jetre i cijelog organizma.
Sport
IVANIŠEVIĆ, BEZ DLAKE NA JEZIKU: "Njega jedino tata može trenirati..."
Prije 8 min0
Vijesti
KO BI SE OVOME NADAO: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih 15 dana...
Prije 16 min0
Svijet
PRIZORI KAO U AUSCHWITZU: Djeca u Gazi postaju kosturi, ni mrtva ni živa... (FOTO, VIDEO)
Prije 5h0
Hronika
DVA SATA TRAJALA POTJERA PO ITALIJANSKIM POLJIMA: Serijski lopov iz BiH uhvaćen sa vrijednim plijenom
Prije 5h0
Zdravlje
REDOVNO SE KONTROLIŠITE: Ovi znakovi mogu ukazivati da imate opasno visok holesterol
22. Jul. 20250
Zdravlje
TRIK JE VRLO JEDNOSTAVAN: Evo šta trebaju uraditi starije osobe za vrijeme velikih vrućina kako biste se rashladili i bez klime...
22. Jul. 20250
Zdravlje
ZNANSTVENICI POTVRDILI: Ovo je idealan broj koraka koji trebate dnevno napraviti da poboljšate zdravlje
Prije 15h0
Zdravlje
IZBJEGNITE NAJGORI SCENARIJ: Kada su u pitanju kreme za sunčanje - mnogi od nas čine veliku grešku...
23. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.