Svijet
OVOME SE NIJE NADAO: Trump na udaru vlastite stranke, traži se povlačenje svih vojnih snaga
Prije 5 min0
Govoreći o 9. januaru naveo je kako će, ako SDS osvoji vlast, taj dan nastaviti obilježavati, ali ne da to bude “parada kiča” već na “dostojanstven način”. Prokomentarisao je sramotno Dodikovo ponašanje na obilježavanju na Dugoj njivi kod Modriče gdje je poginulo 855 boraca VRS i gdje je služen parastos.
Politika
25. Jun. 2024
0
SDS - volja naroda predstavio je kandidate za načelnike opština Srbac, Derventa i Prnjavor. Lider stranke Milan Miličević rekao je kako su ovakvi kandidati budućnost Republike Srpske te poručio kako je važno da ljudi cijene ličnosti i politike a da se ne zanose populističkim ispraznim pričama kojih tokom dvije decenije ima mnogo. Govorio je i o mogućnosti prekompozicije vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, ali o mogućnosti novnih američkih sankcija.
Miličević je postavio pitanje šta će se desiti kao SNSD izgubi kontrolni paket na nivou Dom naroda PSBiH i kako će se tretirati sve odluke i ono što je prošlo kroz Dom naroda i druge organe na nivou BiH.
“Cijela BiH je ispaštala kroz donošenje, odnosno nedonošenje zakona o izborima, Ustavnom sudu itd. To se samo može desiti u BiH”, rekao je Miličević.
Ukoliko dođe do prekompozicije vlasti, rekao je da SDS neće ulaziti u takve avanture na više od pola mandata koji je udaljio BiH od međunarodnih fondova i EU, bez obzira na status kandidata koji se, ističe, vodi samo na papiru.
“Za vlast i odgovornost u BiH i RS se treba izboriti na izborima”, istakao je.
Kritikovao je vlast na nivou BiH kazavši kako su bili vrlo efikasni kada se eskpresno formirali vlast na niovu BiH, ali da je to bilo jedino što se moglo pohvaliti.
“Dalje je bila samo kriza na kojima akteri koji je čine postoje politički na ovom nebu u BiH dvije decenije. To je stara izlizana šema na koju nažalost svi nasjedaju”, istakao je.
Govoreći o Izobrnom zakonu RS, kazao je kako je to služilo samo za kupovinu vremenu i razvlačenje da bi se spriječilo nametanje Izbornog zakona.
“Da je bilo volje on bi se davno usvojio i u NSRS, ali u Parlamentu BiH. Bilo je vremena da se pet puta usvoji. Ova vlast to neće uraditi, i ona niovu BiH i nivou RS jer im ne odgovara”, rekao je Miličević.
Smatra da niti jedan od tih zakona ne ispunjava dio koji se tiče integriteta izbornog procesa.
“Način kandidovanja da se spriječi niz fantomskih kandidata i partija, nema videonadzora i skreniranja listića nego neki smiješni pilot projekat na 150-160 biračkih mjesta od 6.000 mogućih, nema povećanja cenzusa, dvokružnog izbornog procesa da bi se omogućili kvalitetniji izbori nema uvođenja redovnog ljekarskog pregleda i uvjerenja za svakog kandiata na svim nivoima da vidimo je li kandidat normalan pošto ima mnogo nenormalnih koji vode ovu zemlju. Danas da biste se bilo gdje zaposlili morate imati ljekarsko uvjerenje”, rekao je Miličević.
Odgovorio je i na pitanje da li strahuje od novih američkih sankcija.
“Mi više ne strahujemo od ničega. Spremni smo da se adaptiramo na svaku situaciju. Ak oneko ima namjeru, mi to ne možemo spriječiti.”
Govoreći o 9. januaru naveo je kako će, ako SDS osvoji vlast, taj dan nastaviti obilježavati, ali ne da to bude “parada kiča” već na “dostojanstven način”. Prokomentarisao je sramotno Dodikovo ponašanje na obilježavanju na Dugoj njivi kod Modriče gdje je poginulo 855 boraca VRS i gdje je služen parastos.
“Suzdržat ću se teških riječi. Ovo što se desilo prekjučer na Dugoj njivi. Na mjestu gdje su ginuli ljudi morate biti dostojanstveni kao Predsjednik RS i svaki psojetilac – dostojantveni, pristojni, kulturni, da izrazite poštovanje onima koji su poginuli ili ranjeni. Nije to mjesto za bahatost i primitivizam itd. Ali nije to ništa novo. Mi bahatost i primitivizam živimo više od dvije decenije u RS. Nemamo namjeru nikako mijenjati jer ne možemo prevaspitati ljudi. Mnogo više me brine što je svaki koji je bio dole ispod pozornice pljeskao. To je ozbiljna i proces kojim se trebaju odgovorni ljudi pozabaviti. Trebat će više generacija da promijenimo stavove prema istorijskim događanjima i poštovanju svih žrtava ratova koji su vođeni na ovom prostoru”, rekao je Miličević.
Podsjetimo, Dodik je pričao “o neradu” građana iz RS, mobitelima, automobilima, a na kraju je i zapjevao.
(N1)
Svijet
OVOME SE NIJE NADAO: Trump na udaru vlastite stranke, traži se povlačenje svih vojnih snaga
Prije 5 min0
Hronika
RAZBIJEN NARKO-KLAN: Državljanin BiH uhapšen sa kokainom i 430.000 eura
Prije 10 min0
Kultura
GRAD ŽIVI PUNIM PLUĆIMA: Bihaćko ljeto okuplja umjetnike iz cijelog regiona, Darko Rundek svečano otvorio manifestaciju
Prije 13 min0
SP 2026
VIJEST KOJA JE RASTUŽILA FRANCUZE: Evo zašto je Deschamps napustio reprezentaciju
Prije 24 min0
Politika
KLUPKO SE ODMOTAVA: Vijeće ministara BiH pod pritiskom pokrenulo konkurs u BHANSA-i, Čovićev zet u novim problemima...
21. Jun. 20260
Politika
ŽESTOK UDAR NA ČELNIKA HDZ-a: Moćna braća iz Ljubuškog ne biraju sredstva, Čovića tek čeka najgori scenarij...
21. Jun. 20260
Politika
NOVI RASKOL U SDA: Kompletan odbor istupio iz stranke
22. Jun. 20260
Politika
VOJNO-POLITIČKI ANALITIČAR UPOZORAVA: Brčko predstavlja strateški prostor koji razdvaja teritoriju Republike Srpske na dva dijela i zbog toga...
21. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.