Ekonomija
SVE ZBOG RUDNIKA I TERMOELEKTRANE UGLJEVIK: Našoj državi u oktobru prijeti tužba od 1,3 milijarde KM
03. Jul. 20240
Vijeća ministara BiH zadužilo Pravobranilaštva BiH da podnese prijedlog rješenja za izmirenje duga po arbitražnoj presudi
Društvo
27. Jun. 2024
0
Na sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zatraženo je od Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine da do sljedeće sjednice hitno podnese prijedlog za rješavanje pravnog pitanja u predmetu Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv Bosne i Hercegovine, u vezi sa izvršenjem odluke ICSID komiteta.
Ova informacija će sadržavati pregled obaveza Vijeća ministara BiH s ciljem smanjenja štetnih posljedica po budžet institucija Bosne i Hercegovine te budućih koraka u pogledu ispunjavanja obaveza koje proizilaze iz prethodno potpisanog sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srpske. Tim sporazumom Republika Srpska se obavezala da će platiti sve troškove iz ovog arbitražnog postupka.
Također, zatražena je i informacija za pravno rješavanje ostalih arbitražnih postupaka protiv BiH, uključujući arbitražni postupak tužitelja Pramoda Mittala i drugih protiv Bosne i Hercegovine u vezi sa ulaganjem u Global Ispat Koksna Industrija (GIKIL) d.o.o. Lukavac. Vlade Federacije i Tuzlanskog kantona ranije su odbile potpisati sporazum kojim bi se obavezale da obezbijede sredstva za vođenje ovog arbitražnog postupka.
Na sjednici su još jednom istaknute obaveze Pravobranilaštva BiH u pogledu zaštite imovine i imovinskih interesa Bosne i Hercegovine.
Arbitražni sud u Londonu odbacio je zahtjev Republike Srpske za poništavanje arbitražne presude u Washingtonu, što znači da BiH mora isplatiti slovenskoj kompaniji Viadukt odštetu u iznosu od 90 miliona konvertibilnih maraka (46 miliona eura) zbog jednostranog prekida ugovora o izgradnji hidroelektrana na Vrbasu.
Vlada entiteta RS je 2004. godine potpisala koncesijski ugovor vrijedan 165 miliona eura s HES Vrbas, čiji je većinski vlasnik slovenski Viadukt, za izgradnju dviju hidroelektrana.
Ekonomija
SVE ZBOG RUDNIKA I TERMOELEKTRANE UGLJEVIK: Našoj državi u oktobru prijeti tužba od 1,3 milijarde KM
03. Jul. 20240
Politika
ARBITRAŽE IZVLAČE MILIONE: Može li i Bosna i Hercegovina tražiti odštete za prijeratna ulaganja?
22. Jun. 20241
Politika
ŠTA RADI PRAVOBRANILAŠTVO BiH: Arbitražni sporovi Slovenije protiv Bosne i Hercegovine teški 1,3 milijarde KM
21. Maj 20241
Društvo
SVE NAŠE IZGUBLJENE ARBITRAŽE: Hoće li iko odgovarati za stotine miliona KM izgubljenih u sporovima?
10. Apr. 20240
Evropa
SEDAM DANA PRIJE PARLAMENTARNIH IZBORA: Vance se susreo s čelnicom njemačke krajnje desnice Alice Weidel
Prije 4h0
Show
PETICIJA ZA VRAĆANJE KARLEUŠINOG PROFILA DOŽIVJELA KRAH: Skupljeno samo 111 potpisa
Prije 4h0
Evropa
O MOĆNOJ EVROPSKOJ PRINCEZI RASPISALI SU SE MEDIJI: Jedna je od rijetkih koja prkosi Trumpu
Prije 5h0
Show
BABY LASAGNA OTKRIO KAKO MU JE U BRAKU S ELIZABETOM: "Najbolje ikad, jedva čekam kući"
Prije 5h0
Društvo
VREBAO DJEVOJČICU U SARAJEVU: Panteri razotkrili predatora, pogledajte kako su ga razotkrili...
12. Feb. 20250
Društvo
EMOTIVNA OBJAVA EMIRA HADŽIHAFIZBEGOVIĆA: "Samo naprijed, udrite po Čedi još više; ne znate vi, 'božji bezgrešnici' sa društvenih mreža..."
12. Feb. 20252
Društvo
MOKRI SNOVI DODIKOVOG SKRIBOMANA: "Za srpske zemlje je važno što se otvara mogućnost promjene državnih granica!"
12. Feb. 20252
Društvo
DOK SVI PRIČAJU O USAID-u: Vlasti u BiH podijelile 383 miliona KM za 12.200 udruženja, a čak 64 miliona su dobila...
Prije 13h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.