Društvo
ZAVJERA PREKO GOOGLE-a: Bosanske džamije se označavaju kao crkve!
18. Maj 20250
Prema posljednjim podacima, oko 800 Bošnjaka danas živi u Bosanskoj Dubici.
Društvo
29. Jun. 2024
0
Nakon povratka u rodni grad od početka 2000-ih godina, Bošnjaci u Bosanskoj Dubici neumorno rade na obnovi života svoje zajednice. Od perioda kada su se vratili u grad koji su početkom rata u Bosni i Hercegovini morali napustiti bježeći od smrti, Bošnjaci su uspješno obnovili svoje stambene objekte i fokusirali se na revitalizaciju vjerskih objekata, piše Fena.
Prema posljednjim podacima, oko 800 Bošnjaka danas živi u Bosanskoj Dubici. Dio njih je naseljen u Federaciji Bosne i Hercegovine, dok značajan broj radi i živi u inostranstvu. Ipak, njihova veza sa rodnim gradom ostaje snažna, što se manifestuje kroz organizaciju brojnih društveno-korisnih aktivnosti i humanitarnog rada.
Iako su nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu postali manjina u gradu gdje su nekad činili većinu, Bošnjaci su se danas uspješno integrirali u lokalnu zajednicu. Većina se bavi poljoprivredom i stočarstvom, čime doprinose ruralnom razvoju ovog kraja. Pored toga, mnogi Bošnjaci su zaposleni u državnim i općinskim institucijama, dok znatan broj živi od pomoći dijaspore koja je aktivna i prisutna u Bosanskoj Dubici.
- Većina Bošnjaka živi od poljoprivrede, siju pšenicu i kukuruz te ih prodaje preduzećima koja se bave otkupom ove vrste žitarica. Neki se bave uzgojom stoke. Svaka porodica ima nekog svoga ko živi i radi vani, ko ih redovno finansijski potpomaže i šalje novac. Većina nas mlađih generacija smo aktivni preko nevladnih organizacija i Medžlisa Islamske zajednice. U te aktivnosti uključujemo i našu dijasporu putem vibera, gdje imamo naše grupe putem kojih skupljamo finansijska sredstva za sve naše aktivnosti - kaže za Fenu Amir Draganović, povratnik u Bosansku Dubicu.
Uprkos izazovima s kojima se susreću, Bošnjaci povratnici u Bosanskoj Dubici ostaju posvećeni daljem razvoju svoje zajednice i očuvanju kulturnog identiteta. Njihov primjer pokazuje snagu zajedništva i odlučnosti u obnovi nakon ratnih razaranja, te inspiriše mnoge druge koji žele doprinijeti boljoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
- Ovdje imamo park prirode u Horozovcu, izvor vode, igralište i ovaj objekat u kojem se okupljamo i družimo mi žene. To smo dobili od Opštine na koncesiju narednih pet godina, a sve okolo su Bošnjaci i ovo je bošnjačko naselje Krivdići. Ovdje u Domu u Horozovcu organizujemo iftare tokom ramazana te održavamo naša ženska sijela i druženja. Većina nas je u penziji i to nisu penzije kao što su one u Federaciji BiH, ali bavimo se poljoprivredom, stočarstvom i proizvodnjom meda, što nam dodatno pojačava kućni budžet i omogućuje lijep život - kaže Mevlida Talić iz Aktiva žena Horozovac.
Unatoč kontinuiranom dizanju tenzija od političkih predstavnika entiteta Republika Srpska, Bošnjaci koji žive u Bosanskoj Dubici kažu da je stanje u ovom gradu mirno i da nema incidenata. Žive u miru sa svojim sugrađanima druge nacionalnosti, poštuju se međusobno i gledaju pozitivno na zajedničku budućnost.
Društvo
ZAVJERA PREKO GOOGLE-a: Bosanske džamije se označavaju kao crkve!
18. Maj 20250
Hronika
JESU LI POČELI NAPADI NA BOŠNJAKE U RS: Razbijeni prozori na Puhalskoj džamiji u Bosanskoj Dubici
11. Mar. 20250
Ekonomija
DODIKOV REŽIM U SVE VEĆIM PROBLEMIMA: Investitori prinudno naplaćuju dug od Bosanske Dubice
27. Nov. 20240
Vijesti
LIJEPA VIJEST IZ BOSANSKE DUBICE: Merhamet dobio u vakuf zemljište na kojem će graditi kuće za ugrožene porodice (FOTO)
18. Avg. 20240
Evropa
ZELENSKI OBJAVIO NAJNOVIJE PODATKE: Koliko je poginulo ukrajinskih vojnika
Prije 6 min0
Zdravlje
ALARMANTNI PODACI KOJI SE MORAJU OZBILJNO SHVATITI: Ovaj rak je "tihi" ubica
Prije 12 min0
Mini market
VUKANOVIĆ ZATRESAO REPUBLIKU SRPSKU: Pogledajte skandalozan snimak sa biračkog mjesta u Doboju...
Prije 15 min0
Jeste li znali
TREND KOJI SE SVE VIŠE ZAGOVARA: Ovako treba započeti dan...
Prije 17 min0
Društvo
HVALA TI, THOMPSONE: Tako se Bosna, a posebno Hercegovina voli uz hor hrvatskih rukometaša
03. Feb. 20260
Društvo
IZ LOŠEGA U GORE: Nakon hapšenja ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića i neimenovanja novog ministra, BiH je ostala bez...
04. Feb. 20261
Društvo
DRAGAN BURSAĆ, BEZ DLAKE NA JEZIKU: „Gledam Dodika u Washingtonu pa se sjetih kako su me...“
Prije 3h1
Društvo
UHAPŠEN NA BREGANI: Srpski dobrovoljac koji je ostao težak invalid ratujući za Putina, par dana prije odlaska na front bio je u Hrvatskoj
02. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.