Ekonomija
INVESTICIJA OD 7 MILIONA EURA: Završeni radovi na rekonstrukciji magistralnog puta koji povezuje Crnu Goru i BiH (VIDEO)
03. Jun. 20250
Zvanični Zagreb je uoči rasprave o rezoluciji uputio vladi u Podgorici protestnu notu, dok je nakon usvajanja hrvatski premijer Andrej Plenković saopštio da je Rezolucija donesena kao odgovor na rezoluciju UN-a o Srebrenici i „pod instrumentalizacojom jedne druge države u regiji“.
Regija
03. Jul. 2024
0
Crnogorski premijer Milojko Spajić poručio je danas da je Crna Gora samostalno donijela odluklu o usvajanju Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, ali da "rezolucije i prošlost nisu u fokusu" vlade u Podgorici.
Spajić je to saopćio na poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je pozvao Spajića i predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da se javno odrede da li je on, tj Vučić, "bio idejni tvorac" Rezolucije o genocidu u Jasenovcu i da li je vršio pritisak na njih da se taj dokument usvoji u crnogorskom parlamentu."Molim ih da izađu u javnost i da objasne svojim hrvatskim i zapadnim prijateljima, kojima se izvinjavaju danonoćno, objašnjavajući da je to velika greška, da mi kažu zašto su tu grešku počinili i da objasne ljudima da su se šalili kad su govorili da sa tim ima veze Beograd i ja lično", kazao je Vučić ranije danas na konferenciji za medije.
Spajić je tim povodom preko društvene mreže X kazao da Crna Gora "sve odluke, pa i one za Srebrenicu, Jasenovac, Mauthauzen i Dahau" donosi kao nezavisna zemlja koja je "principijelno odlučivala i odlučivaće na ovakve teme iz prošlosti".
Spajić je rekao da je još na majskom samitu lidera Zapadnog Balkana u Kotoru Vučiću prenio da će Crna Gora biti "principijelna i u osudi svakog zločina, i da će sve rezolucije, koje su fokusirane na odavanje pijeteta žrtvama, a ne na osude, istorijske okolnosti, geopolitiku itd. biti podržane".
"Ove druge teme treba da se ostave istoričarima da objektivno istraže okolnosti", dodao je.
Poručio je i da su vladi u Podgorici "jako bitni bilateralni odnosi sa svim susjedima", te da je „važno da se sva potencijalno otvorena pitanja riješe do kraja“.
"Partneri će vas dugoročno više poštovati ako ste predvidivi i ako znaju da ćete se do kraja držati istog aršina za sve. Crna Gora je jedna od rijetkih zemalja sa principijelnim stavom i od njega neće odstupiti. Ipak, rezolucije i prošlost nisu naš fokus i treba ih ostaviti u sjenci napretka naše zemlje na planu ekonomije, vladavine prava i evropske integracije – umjesto uljepšavanja prošlosti – bavimo se ljepšom budućnosti“, napisao je Spajić na društvenoj mreži X.
O rezolucijama: Odluke donosimo samostalno i principijelno, poštujući prošlost okrenuti budućnosti
— Milojko Spajić (@MickeySpajic) July 3, 2024
Sve odluke, pa i one za Srebrenicu, Jasenovac, Mathauzen i Dahau - donosimo kao nezavisna zemlja koja je principijelno odlučivala i odlučivaće na ovakve teme iz prošlosti.
U…
Zvanični Zagreb je uoči rasprave o rezoluciji uputio vladi u Podgorici protestnu notu, dok je nakon usvajanja hrvatski premijer Andrej Plenković saopštio da je Rezolucija donesena kao odgovor na rezoluciju UN-a o Srebrenici i „pod instrumentalizacojom jedne druge države u regiji“.
On je poručio vlastima u Podgorici da "oni koji žele ići prema članstvu u Evropskoj uniji, moraju voditi računa o dobrosusjedskim odnosima i međusobnom poštovanju".
Ekonomija
INVESTICIJA OD 7 MILIONA EURA: Završeni radovi na rekonstrukciji magistralnog puta koji povezuje Crnu Goru i BiH (VIDEO)
03. Jun. 20250
Regija
COSTA DANAS U CRNOJ GORI: "Ne usporavajte ovaj impresivni tempo"
14. Maj 20250
Regija
"TOME NIJE MJESTO U MODERNOJ DRŽAVI": Crnogorski premijer se ogradio od izjave Joanikija o četničkom zločincu
06. Maj 20250
Regija
"MISLIM DA OVOG PUTA...": Spajić zadovoljan mišljenjem Evropske komisije
06. Maj 20250
Vijesti
VUČIĆ BI SADA NAJRADIJE UDARIO GLAVOM U ZID: "Na protestima je čovjek kojem sam obezbijedio platu od 5.000 eura, odmah sam..."
Prije 2h0
Svijet
"NAŠA BOL NE ZASLJEPLJUJE NAS ZA PATNJU DRUGIH": Palestinci u Gazi protestovali sa slikama ubijene izraelske djece
Prije 3h0
Ekonomija
DA LI JE OVO NAJJEFTINIJE MJESTO ZA LJETOVANJE: Cijeli dan jela i pila za samo 10,50 eura
Prije 3h0
Sport
INTER ELIMINISAN SA SVJETSKOG KLUPSKOG PRVENSTVA: Brazilci idu u četvrtfinale
Prije 3h0
Regija
AMBASADA SAD U SRBIJI IZDALA UPOZORENJE ZA SVOJE GRAĐANE: "Pripremite dovoljno vode i hrane"
28. Jun. 20250
Regija
NJEMAČKI MEDIJI OGOLILI VUČIĆA: Najsnažniji protesti od 90-ih
Prije 20h0
Regija
TOPOVSKI UDARI, BAKLJE, PALICE... BEOGRAD GORI: Baš kao što je Vučić obećao, policija počela tuči demonstrante, stižu jezivi snimci... (FOTO, VIDEO)
28. Jun. 20250
Regija
VUK DRAŠKOVIĆ ZA CRNOGORSKU "POBJEDU": "Ovakvu sramotu Beogradu nikada nije priredio nijedan okupator"
29. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.