Ekonomija
KAKO POSLUJE VOJNA INDUSTRIJA U FEDERACIJI BiH: Evo zbog koga se ide u "veliku reviziju"
13. Avg. 20250
Dodao je kako je BH-Gas “spreman za poduzimanje većih investicijskih aktivnosti, uključujući i projekt južne interkonekcije kao budućeg glavnog smjera opskrbe Bosne i Hercegovine prirodnim plinom”.
Ekonomija
08. Jul. 2024
0
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, sa saradnicima, boravio je u prvoj službenoj posjeti kompaniji BH–Gas d.o.o. Sarajevo, te razgovarao s članovima Uprave i Nadzornog odbora.
“Posjetom BH-Gasu šaljemo poruku podrške radu Uprave i Nadzornog odbora i pozdravljamo praksu da se donošenje najvažnijih razvojnih i investicijskih odluka radi zajednički i sinhronizirano s Vladom Federacije i resornim Ministarstvom. Stabilno stanje ovog društva nam govori da i u sljedećem razdoblju možemo očekivati nove uspjehe. Imamo projekte koji se razvijaju, projekte koje treba završiti i vrlo konstruktivne i realne planove za naredni period. Zajednički i sihronizirano možemo mnogo toga uraditi”, kazao je Lakić.
Dodao je kako je BH-Gas “spreman za poduzimanje većih investicijskih aktivnosti, uključujući i projekt južne interkonekcije kao budućeg glavnog smjera opskrbe Bosne i Hercegovine prirodnim plinom”.
Predstavnici ove kompanije upoznali su ministra Lakića o aktualnom stanju u kompaniji kroz prezentaciju kapaciteta, tehničkih mogućnosti, brojčanog stanja uposlenih, te finansijskih pokazatelja o poslovanju.
“BH-Gas je spreman i osposobljen za širenje plinovodne mreže, ne samo na južnu interkonekciju, već i na ostale dijelove BiH”, kazao je v.d. direktor Edis Baković, te dodao da, kako bi se osiguralo snabdijevanje, naša zemlja treba proširiti izvore i pravce opskrbe, te osigurati pristup skladištima plina.
“BH-Gas je kadrovski, organizacijski i finansijski sposoban za aktivno sudjelovanje u svim ovim projektima i spreman je da, uz podršku Ministarstva i Vlade Federacije BiH, podrži i ostale energetske inicijative i projekte koji doprinose energetskoj stabilnosti i sigurnosti plinskog sektora Bosne i Hercegovine”, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Podsjetimo, nedavno je federalni premijer Nermin Nikšić, govoreći o južnoj plinskoj interkonekciji, izjavio kako se radi na novom zakonu.
“Znate da smo imali dva zakonska prijedloga, a Vlada se nije opredijelila ni za jedan od njih, ali smo formirali radnu grupu koja radi na integralnom tekstu zakona koji bi trebao vrlo brzo ugledati svjetlo dana – da se nađe prvo na Vladi, pa onda i pred Parlamentom”, rekao je Nikšić i dodao kako je siguran da se može naći rješenja koja će zadovoljiti sve strane.
Čelnik HDZ-a BiH, Dragan Čović, ranije je rekao kako je ovaj trasa plinovoda od strateškog interesa za hrvatski narod u BiH te da je rješenje da se formira novo preduzeće sa sjedištem u Mostaru koje bi bilo u vlasništvu Federacije BiH.
Zbog ovakvog stava, Čoviću je američka Ambasada u BiH prijetila sankcijama, a nedavno je održan i sastanak ambasadora Michaela Murphyja s čelnikom HDZ-a BiH na kojem je američki diplomat “pozvao njega i HDZ BiH da podrže mjere u Federaciji koje stvaraju uvjete za snažan ekonomski rast predvođen privatnim sektorom, promoviraju pomirenje i okončaju ovisnost BiH o ruskom plinu”, prenosi Bljesak.info.
Ekonomija
KAKO POSLUJE VOJNA INDUSTRIJA U FEDERACIJI BiH: Evo zbog koga se ide u "veliku reviziju"
13. Avg. 20250
Ekonomija
"SB" NA PRESSU MINISTRA INDUSTRIJE, ENERGETIKE I RUDARSTVA FBiH: Vedran Lakić otkrio u kakvom je stanju namjenska industrija (FOTO/VIDEO)
04. Avg. 20250
Ekonomija
VELIKI POVRATAK DOMAĆE FIRME: Uz pomoć Vlade FBiH kreću u novu fazu širenja i zapošljavanja
27. Jul. 20250
Ekonomija
MINISTAR LAKIĆ UGOSTIO SAUDIJCE: Kompanije iz FBiH ne traže pomoć već nude konkretne projekte za saradnju
22. Maj 20250
Jeste li znali
ODUŠEVLJENJU NAUČNIKA NEMA KRAJA: Ostaci s asteroida otkrili drevne tajne svemira, starije od...
Prije 6 min0
Zabava
HIT NA INTERNETU: Draško Stanivuković lupetao gluposti, a onda mu je stigao odgovor...
Prije 8 min0
Sport
JUSUF NURKIĆ, NAKON TEŠKOG PORAZA OD ITALIJE: "To nas je koštalo, krivo mi je..."
Prije 17 min0
Vijesti
GRMI, PUŠE, PADA: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednim danima i kada stiže stabilizacija...
Prije 23 min0
Ekonomija
BOSANAC IZNAJMLJIVAO APARTMANE PA OBJAVIO VIDEO: "Ovo su mi nakon 14 dana ostavili gosti iz Njemačke..."
30. Avg. 20250
Ekonomija
POMJERA SE GRANICA ZA ODLAZAK U PENZIJU: Stariji građani zabrinuti, plan je da se radi do 70 godina
30. Avg. 20250
Ekonomija
STIŽU INVESTICIJE: Slovenačka i njemačka firma sele proizvodnju u Bosnu i Hercegovinu, otpuštaju radnike
30. Avg. 20250
Ekonomija
SLAB INTERES PUTNIKA: Skoro prazni avioni lete iz Mostara, neke linije već ukinute
30. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.