Politika
KADA DODIK I PORODICA TONU ONDA ZA SOBOM VUKU I SVE OSTALE: Američke sankcije kucaju na vrata Investicione razvojne banke RS
04. Jul. 20240
Pet kompanija koje su Sjedinjene Američke Države uvrstile 18. juna na tzv. crnu listu planiraju upravo to - likvidaciju starih, te osnivanje novih na koje će prebaciti radnike i po mogućnosti ugovore, jer su im sankcije onemogućile poslovanje.
Politika
17. Jul. 2024
0
Pola eura, tri dana i desetak papira. Toliko je potrebno za registraciju nove firme u Republici Srpskoj.
Pet kompanija koje su Sjedinjene Američke Države uvrstile 18. juna na tzv. crnu listu planiraju upravo to - likvidaciju starih, te osnivanje novih na koje će prebaciti radnike i po mogućnosti ugovore, jer su im sankcije onemogućile poslovanje.
Ministarstvo financija SAD-a je saopćilo da je sankcioniralo "Prointer ITSS", "Infinity Media", "K-2 Audio Company", "Sirius 2010", "Una World" i "Kaldera Company", jer "osiguravaju značajne izvore prihoda" porodici ranije sankcioniranog proruskog predsjednika ovog entiteta Milorada Dodika.
Tim kompanijama, koje su se bavile informacijskim tehnologijama, energetikom i medijima, državne i entitetske institucije i poduzeća su na tenderima dodijelile 1.801 posao vrijedan 240,4 miliona eura.
Plan je da one ugovore za koje to bude moguće preuzmu nove kompanije.
Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH za RSE su kazali da preregistracija kompanije kako bi se izbjegle ili zaobišle sankcije nije dozvoljena, prema američkim zakonima.
Ukazuju da je uredbom američkog predsjednika Joa Bidena, po kojoj su sankcije izrečene, zabranjena svaka transakcija sa sankcioniranim osobama ili kompanijama, primitak bilo kakvih sredstava od njih i "svaka zavjera stvorena radi kršenja tih zabrana".
Kompanije ne smiju biti "u vlasništvu, ili pod kontrolom, ili djelovati, ili navodno djelovati za ili u ime, izravno ili neizravno, bilo koje osobe čija su imovina i interesi u imovini blokirani u skladu s ovom naredbom", odnosno onih koji su sankcionirani.
Iz "Prointera" su za Radio Slobodna Evropa potvrdili da su "u procesu" gašenja svih sankcioniranih pravnih lica u okviru grupacije "Infinity International Group", čiji su dio, "jer više nemaju mogućnost poslovanja".
"Ušli smo u proces osnivanja potpuno novih firmi u vlasništvu naših ljudi iz menadžmenta i kolektiva, koji su sa nama od prvog dana, ne kako bismo zaobišli sankcije, već kako bismo sačuvali skoro 800 radnih mjesta", naveli su iz Prointera za RSE.
Ističu i da se nisu obraćali američkom Ministarstvu financija ni u vezi izricanja sankcija niti eventualne revizije odluke i skidanja sa "crne liste".
Kad će nove kompanije biti osnovane i ko će biti njihovi vlasnici i članovi uprave nije odgovoreno. Bojan Vujić, predsjednik Uprave Infinity International Group, početkom jula je kazao da će udio biti ponuđen sadašnjim menadžerima i uposlenicima.
Procedura osnivanja nove firme u Republici Srpskoj je jednostavna i ne traje dugo.
Banjolučki advokat Andre Obradović, koji se bavi registracijom novih firmi za klijente, kaže da se nova firma u RS-u može osnovati za pola eura koliki je minimalni osnivački kapital.
"Potrebno vam je sedam dokumenata, osam ako je više vlasnika, koji s taksama i ovjerama koštaju oko 80 maraka (40 eura)", kaže Obradović.
Dokumentacija se predaje u Agenciju za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) RS-a koja vodi registar, s kojom su uvezani Poreska uprava RS-a i Privredni sud.
Oni su dužni završiti registraciju za tri dana i firma nakon toga odmah može početi raditi.
"Što se tiče gašenja firme, u RS-u postoji brza likvidacija koja se plaća oko 400 maraka (200 eura). Dostavite završne izvještaje i ako su 'čisti' računi, bez dugovanja, sud to završi za dvadesetak dana", kaže Obradović za RSE.
Iz Prointera su ranije saopćili da im poslovni partneri otkazuju ugovore, a banke zatvaraju račune.
RSE je krajem juna poslao upit na više od 20 adresa na državnom, entitetskom i općinskom nivou u Bosni i Hercegovini koje imaju važeće ugovore sa sankcioniranim firmama iz RS-a.
Nekoliko ih je, uključujući entitetsko Ministarstvo trgovine RS-a i državnu Direkciju za avijaciju, potvrdilo da je u ugovoru sa sankcioniranim firmama definiran i raskid u slučaju nemogućnosti izvršavanja.
Banke u BiH ugasile su proteklih mjeseci većinu računa firmi i pojedinaca koji su se našli pod američkim sankcijama kako se i same ne bi našle u opasnosti od sankcija.
Prema regionalnom ekonomskom registru LRC BIS, komercijalne banke u vlasništvu europskih su od 18. juna, kad su objavljene sankcije, do 15. jula ugasile 21 račun "Prointeru", "Kalderi", "K-2" i "Siriusu 2010". Ove kompanije su 15. jula i dalje imale 48 otvorenih bankovnih računa, uglavnom, u bankama u privatnom vlasništvu. Televiziji UNA nije ugašen nijedan od dva aktivna računa.
Nakon registracije nove firme moraju otvoriti nove račune u komercijalnim bankama.
Iz Ambasade SAD-a u BiH su u odgovoru za RSE upozorili kako "banke i druge relevantne institucije trebaju temeljio preispitati svoje propise poslovanja s klijentima kako bi osigurale da ne krše sankcijske zakone SAD-a pružanjem usluga pravnim ili fizičkim licima koji na ovaj način pokušavaju izbjeći sankcije".
Po važećim zakonima, banke imaju pravo odbiti otvoriti nekome račun ili zatvoriti postojeći ako procijene da se time krše uvjeti koje banke same određuju.
"Ovo što su Amerikanci napravili prema pojedincima, poduzećima i bankama u Republici Srpskoj u ekonomiji se zove 'uzance'. To su pravila ponašanja u obavljanju poslovnih djelatnosti. U međunarodnim financijskim tokovima ta pravila su jednaka zakonima koje svi moraju poštovati", kaže za Radio Slobodna Evropa Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Šain kaže kako je cijela BiH, uključujući i ekonomiju, u usporedbi s američkom ili europskom ekonomijom "statistička greška" i da "svijet može bez nas, ali mi ne možemo bez svijeta".
"Jedna narodna poslovica kaže da se konj veže gdje ti aga kaže, a druga da mašta može svašta. Prema tome, ne treba se igrati i recimo mijenjati zakone kako bi se bankama naredilo da ne smiju jednostrano zatvarati račune osobama ili pojedincima pod sankcijama SAD-a. Mi se ne možemo suprotstaviti se tako moćnoj mašineriji, ma kako to političari iz RS-a pokušavaju predstaviti", kazao je Šain.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je krajem juna da je "formiralo predmet" koji se tiče osoba i kompanija koje su pod američkim sankcijama, u kojem se vrše provjere i utvrđuje postoje li elementi krivičnih djela.
Narodna skupština Republike Srpske izglasala je 18. aprila hitne izmjene Zakona o radu RS kojim je ozakonjena isplata plaće "u koverti".
Zakon je izmijenjen budući da su banke sankcioniranim osobama zatvorile račune i oni nisu mogli primati plaću.
Među njima je i vrh ovog entiteta, uključujući predsjednika Milorada Dodika s porodicom, premijera Radovana Viškovića i predsjednika skupštine Nenada Stevandića, nekolicina ministara, kao i članica Predsjedništva BiH iz RS-a Željka Cvijanović.
Prema zakonima u BiH, firma ne može poslovati u gotovini i mora imati račun u banci, budući da su nekadašnja Služba društvenog knjigovodstva i zavodi za platni promet ukinuti 2001. godine.
Narodna skupština Republike Srpske je 5. jula ove godine usvojila izmjene Zakona o bankama, Zakona o unutrašnjem platnom prometu, kao i Zakona o Investiciono-razvojnoj banci RS-a.
Kad izmjene stupe na snagu, ovaj fond za razvoj u koji je uplaćivan novac iz privatizacije, postao bi komercijalna banka u entitetskom vlasništvu koja bi mogla obavljati platni promet.
Iz Vlade RS tvrde da transformacija IRB-a RS nema veze s američkim sankcijama i da se radi o "proširenju djelatnosti", dok opozicija tvrdi kako se sve čini da sankcionirane firme i pojedinci mogu poslovati preko IRB-a.
Američke sankcije su izrečene hiljadama osoba sa Zapadnog Balkana, većinom optuženim ili osuđenim za ratne zločine počinjene 1990-ih godina.
Posljednjih godina SAD je izricao sankcije pojedincima i firmama u BiH i regiji zbog podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, korupcije ili veza s Rusijom.
Izrečene sankcije, između ostalog, znače zamrzavanje imovine tih osoba i kompanija u SAD-u, zabranu američkim državljanima i kompanijama da posluju s njima, dok banke i druge firme i pojedinci u regiji i svijetu, također, mogu biti meta sankcija ako surađuju sa njima.
Politika
KADA DODIK I PORODICA TONU ONDA ZA SOBOM VUKU I SVE OSTALE: Američke sankcije kucaju na vrata Investicione razvojne banke RS
04. Jul. 20240
Ekonomija
AMERIČKE SANKCIJE STVORILE VELIKE PROBLEME DODIKOVIM FIRMAMA: Samo u Infinityju otkaz prijeti za 800 ljudi
26. Jun. 20240
Politika
NEGATOR GENOCIDA U SREBRENICI I DODIKOV PROPAGANDISTA DANIJEL SIMIĆ O AMERIČKIM SANKCIJAMA: "Bankari u RS su kukavice, zanima ih samo profit"
20. Jun. 20243
Politika
AMERIČKO STEZANJE OBRUČA OKO MILORADA DODIKA: "Pljačka građane, ugrožava im sigurnost i koruptivan je"
19. Jun. 20240
Vijesti
POTPUNI PREOKRET: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana…
Prije 22 min0
Sport
REPREZENTATIVAC BiH: Sani Čampara se vratio u Slobodu
Prije 5h0
Jeste li znali
AKO STE SE SLUČAJNO PITALI: Evo šta zapravo znače naljepnice na voću i povrću?
Prije 6h0
Politika
DRUŽENJE NA DOBRINJI: Željko Komšić nakon Bandića, podržao i Efendića
Prije 6h1
Politika
PROFESOR DELIĆ ZA TELEVIZIJU HAYAT: "Federacija u deficitu a Vlada FBiH Dodiku daje novac za nastavak secesije!" (VIDEO)
18. Sep. 20240
Politika
OTKRIVAMO: Što se krije iza najave podizanja spomenika četničkom zločincu Draži Mihailoviću, i što je Vučić morao hitno uraditi lobirajući protiv Rezolucije o genocidu u Srebrenici…
18. Sep. 202411
Politika
VRAG ODNIO ŠALU: Dodik u strahu od poraza na izborima -„Sarađivao sam sa Stanivukovićem bolje nego sa..."
17. Sep. 20240
Politika
HAOS U REPUBLICI SRPSKOJ: Vukanović osvanuo u Dodikovim medijima, šokantna poruka Stanivukoviću…
Prije 19h2
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.