Auto
NAJATRAKTIVNIJI BMW IDE U PROIZVODNJU: Ipak, nemojte se prerano radovati jer ovaj model je... (VIDEO)
Prije 4h0
Vlada Sjedinjenih Američkih Država ulaže 500.000 USD kao podršku Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) u provedbi pilot-projekta primjene novih izbornih tehnologija na općinskim izborima u Bosni i Hercegovini u oktobru 2024. godine.
Društvo
06. Avg. 2024 06. Avg. 2024
0
Cilj je pripremiti BiH za primjenu ove tehnologije u punom obimu na općim izborima 2026. godine. Inicijativa je dio projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Podrška izbornom integritetu u BiH, (USAID SEI) čija provedba je počela u oktobru 2023. godine kao podrška izbornim reformama koje će izborni sistem BiH uskladiti s međunarodnim standardima i najboljim demokratskim praksama.
“Predano podržavamo slobodne, poštene i transparentne izbore u BiH, kako bi glasovi svih građana i građanki imali jednaku vrijednost prilikom biranja njihovih dužnosnika i time dodatno ojačali put BiH ka članstvu u EU,” kazala je Courtney Chubb, direktorica Misije USAID-a u BiH. “Nove tehnologije koje uvodimo omogućit će biračima u BiH da iskuse proces glasanja sličan onom na koji su navikli, ali uz smanjenu mogućnost greške i prevara tokom brojanja glasova i bolji integritet izbornog procesa u cjelini”, prenose Vijesti.ba
Pilot projekt će testirati korištenje optičkih skenera koji direktno prenose rezultate glasanja sa 145 biračkih mjesta u bh. općinama Vogošća, Tuzla, Visoko, Stolac, Novi Grad i Prijedor. Lokacije su odabrali USAID i CIK kako bi osigurali statistički relevantan uzorak općina i biračkih mjesta koja demografski i politički odražavaju BiH. Dobavljač skenera je Smartmatic, kompanija za izbornu tehnologiju.
Ovaj projekt je rezultat dugogodišnjeg zagovaranja i provedbe ključnih preporuka koalicije Pod Lupom koje su odraz želja birača u BiH. Posmatrači koalicije Pod Lupom, koju čine domaće organizacije civilnog društva, bit će prisutni na svim biračkim mjestima gdje se projekt provodi i proći će posebnu obuku za posmatranje i izvještavanje.
"Pod Lupom je odavno prepoznao i promoviše prednosti korištenja novih tehnologija na izborima u BiH. Mislim da imamo preduslove za najpoštenije izbore u BiH do sada", rekao je Dario Jovanović, predsjednik koalicije.
Uvođenje nove tehnologije je dio USAID-ovog četverogodišnjeg projekta koji podržava integritet izbora.
Osim pilot projekta, USAID SEI će pružati široku podršku izbornim organima u procesu organizacije i provođenja izbora, uključujući strateško planiranje, jačanje kapaciteta, obuku o izbornim procesima i informisanje i podizanje nivoa svijesti birača.
Podržat će i civilno društvo uključeno u posmatrački proces osiguravši inovativne digitalne alate otvorenog koda u partnerstvu s koalicijom Pod Lupom.
Auto
NAJATRAKTIVNIJI BMW IDE U PROIZVODNJU: Ipak, nemojte se prerano radovati jer ovaj model je... (VIDEO)
Prije 4h0
Kultura
ALI, PRVO MJUZIKL: Čuveni reditelj Francis Ford Coppola već pravi pripreme za posljednji film u karijeri, a zvat će se...
Prije 4h0
Sport
EDIN DŽEKO POSLIJE UTAKMICE U ZENICI: "Mislim da smo na dobrom putu sa novim stručnim štabom, iako nije prijatno što imamo..."
Prije 4h0
Društvo
DANIMA SE INTENZIVNO RADILO NA NORMALIZACIJI: Počela je uspostava vodosnabdijevanja na području Buturović Polja
Prije 4h0
Društvo
DAMIR NIKŠIĆ OBJAVIO UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Snimak iz vazduha na kojem se vide kamenolomi u BiH šokirao regiju
10. Okt. 20240
Društvo
DOKUMENTARNI FILM ŠVICARSKOG JAVNOG SERVISA: Zašto se Bosanci odriču života u Švicarskoj i vraćaju u BiH? (VIDEO)
10. Okt. 20240
Društvo
IN MEMORIAM - PROF. DR. ESAD ĆIMIĆ; IZ "SB" ARHIVE: "Mislim da je Alija Izetbegović bio potpuno u pravu kada je kazao da je Dejtonski mirovni sporazum..."
10. Okt. 20240
Društvo
HUMAN ČIN: Mladić iz Sarajeva prodaje automobil kako bi pomogao žrtvama poplava
09. Okt. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.